تغییر قوانین ریدایرکت 301: چیزی که باید در مورد SEO بدانید

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1266

تغییر قوانین ریدایرکت 301: چیزی که باید در مورد SEO بدانید

توجه داشته باشید که دیدگاه های نویسنده کاملأ شخصی است.

آیا وقت آن رسیده که راهکارهای SEO بازنویسی شود؟

SEO با بهترین شیوه های تغییر URLها اجرا شده است. (در این شیوه، یک URL به URL دیگر اشاره می کند. اگر به رفرش فوری نیاز دارید، در اینجا راهنمایی هایی برای کدهای وضعیت HTTP وجود دارد).

این قوانین قدیمی اما درست عبارتند از: 

 1. تغییر مسیر 301 (301 redirect) باعث 15% افت رتبه ی صفحه می شود. مت کاتس این مسئله را در سال 2013 تأیید کرد. وی توضیح داد که 301 دقیقأ به اندازه ی لینک از یک صفحه به صفحه ی دیگر باعث افت رتبه ی صفحه می شود.
 1. 302 ها رتبه ی صفحه را تغییر نمی دهند. طبق تعریف، 302ها موقتی هستند. بنابراین، موتورهای جستجو با آنها متفاوت برخورد می کنند.
 2. مهاجرت های HTTPS باعث افت رتبه ی صفحه می شوند. علت این است که آنها معمولأ شامل مقدار زیادی 301 redirects هستند. 

این مسائل برای کسی که می خواهد یک URL را تغییر دهد، با کسی که با یک صفحه محصول منقضی شده سر و کار دارد یا بخواهد کل وب سایت را تغییر دهد نگران کننده هستند.

خطر از دست دادن ترافیک به این معنا است که عدم تغییر نیز خطرناک است. بسیاری از SEOها مهاجرت های سایت را به تأخیر انداخته اند، URLهای خود را بدریخت کرده اند و سویچ به HTTPS را خاموش کرده اند چون سویچینگ مشکلاتی را به همراه دارد.

قوانین جدید تغییر مسیر 3xx:

شاید بخاطر مشکلات تغییر مسیر – به ویژه با HTTPS – بوده که گوگل ظرف چند ماه اخیر بر روی این اصول کار کرده است.

 • در فوریه، جان مولر از گوگل اعلام کرد که بخاطر تغییر مسیر 301 یا 302 از HTTP به HTTPS به هیچ وجه رتبه ی صفحه افت نمی کند. گوگل بدین ترتیب تلاش کرد تا کاربرد HTTPS در وب مستر را بالا ببرد.
 • گری ایلیس از گوگل به SEO world گفت که گوگل اهمیتی نمی دهد شما از کدام روش تغییر مسیر استفاده می کنید، چه 301 باشد، چه 302 یا 307. وی توضیح داد که گوگل این را تشخیص می دهد و رتبه ی صفحه را نگه می دارد.
 • اخیرأ، گری ایلیس در توییتر اعلام کرد که تغییر مسیر 3xx (مخفف all 300) دیگر به هیچ وجه باعث افت رتبه ی صفحه نمی شود.

آیا این تغییرات حیرت آور به این معنا هستند که در حال حاضر همه چیز خوب است؟

هم بله، هم خیر.

درحالیکه گوگل از این تغییرات استقبال کرده، هنوز در زمان انتقال URLهایی که فراتر از رتبه ی صفحه پیش می روند خطراتی وجود دارد. به تمام این خطرات می پردازیم.

اول اینکه، در اینجا نموداری را می بینید که مفاهیم قدیمی را در مقابل اطلاعیه های جدید گوگل نشان می دهد.

اکنون با پاسخ به سئوالات رایج درباره ی تغییر مسیر، به برخی از افسانه ها و برداشت های غلط می پردازیم.

سوال: اکنون می توانم بدون خطر افت ترافیک از تغییر مسیر 301 استفاده کنم؟

پاسخ: خیر

تمام تغییر مسیرها خطرناک هستند. گوگل در حال حاضر دیگر از طریق افت رتبه ی صفحه، تغییرات مسیر 301 را جریمه نمی کند و این مسئله حیرت آور است اما به خاطر داشته باشید که رتبه ی صفحه فقط یک سیگنال از میان صدها سیگنالی است که گوگل برای رتبه بندی صفحات استفاده می کند.

به طور ایده آل، اگر از 301 استفاده کنید تا صفحه ای را به یک نسخه ی دقیق از خودش هدایت کنید و تنها چیزی که تغییر می کند URL باشد، سپس از لحاظ نظری می توان گفت که شما با این دستورالعمل های جدید نباید دچار افت شبکه شوید. یعنی هرچه بخش هایی که منتقل می کنید بیشتر باشند، کار سخت تر می شود. انتظار نداشته باشید که تغییر مسیرتان به صفحات نامربوط حاوی مطالب زیادی باشد. تغییر مسیر فن پیج تیلور سویفت معروف به صفحه ی بازاریابی تان که پودرهای پروتئینی می فروشد کار بیهوده ای است.

درواقع، گلن گیب اخیرأ شواهدی را نشان داد مبنی بر اینکه گوگل تغییر مسیر به صفحات نامربوط را به عنوان «soft 404s» در نظر می گیرد. به عبارت دیگر، این تغییر مسیر است که باعث از بین رفتنِ برابری و ارتباط لینک می شود.

سئوال: آیا استفاده از 302 برای همه چیز بجای 301 کاملأ امن است؟

پاسخ: مجددأ خیر.

مدتی قبل شنیدیم علت اینکه گوگل تغییرات مسیر (موقتی) 302 را همانند 301 (دائمی) شروع کرده این است که وب سایت های خیلی زیادی از نوع غلطِ 302 بجای 301 استفاده می کردند که باعث شد گوگل در رتبه بندی صفحات به مشکل بر بخورد. مشکل این است که درحالیکه اکنون می دانیم گوگل رتبه ی صفحه را از طریق 302 حفظ می کند، هنوز با مشکلات کمی مواجه هستیم. مثلأ:

 1. نمی دانیم که آیا 301 و 302 از همه نظر برابرند. در گذشته دیدیم که 302 در نهایت رتبه ی صفحه را حفظ کرد اما پس از صرف زمان زیادی. برخلاف 301 که با سرعت سیگنال های لینک را عبور می دهد، هنوز نمی دانیم که 302 چگونه کار می کند.
 2. 302 یک استاندارد وب است و گوگل تنها بازیکن میدان نیست. هدف 302ها تغییر مسیر موقتی است و این احتمال وجود دارد که موتورهای جستجوی دیگر (Baidu، Bing و DuckDuckGo) و سرویس های اجتماعی (فیس بوک، توییتر و غیره) در مقایسه با گوگل برخورد متفاوتی با 302 داشته باشند.

راند فرانکلین این موضوع را به طور خلاصه عنوان کرد.

سئوال: اگر سایتم را به HTTPS منتقل کنم، می توانم تمام ترافیکم را حفظ کنم؟

پاسخ: شاید

در اینجا یک مسئله در مورد  مهاجرت HTTPS وجود دارد: کار پیچیده ای است.

کمی به عقب برمی گردیم. زمانی گوگل می خواست کل وب به HTTPS سوئیچ شود، برای این منظور مزیتِ افزایش رتبه را اعلام کرد تا سایت ها را تشویق به سوئیچ کند. اما مشکل این بود که بسیاری از وب مسترها تمایلی به افزایش یک رتبه ی کوچک به بهای 15% افت لینک نداشتند زیرا 301 کل سایت آنها را تغییر می داد. به نظر می رسد به همین دلیل گوگل تغییر مسیر به 301 را بدون افت رتبه ی صفحه انجام داد.

حتی بدون مسائل مربوط به رتبه ی صفحه، مهاجرت HTTPS خیلی پیچیده است. بیش از یک سال از زمانی Moz.com را منتقل کردیم گذشته و از این بابت خوشحالیم، اما باید بخش های زیادی را منتقل می کردیم و خیلی کارها اشتباه پیش رفت. بنابراین، همانند هر پروژه ی بزرگ دیگری، از خطرات و همچنین پاداش ها مطلع باشید.

مطالعه ی موردی: آیا عملی است؟

چند ماه پیش به طور ناخودآگاه این فرصت نصیبم شد تا در زمان انتقال یک سایت کوچک قوانین جدید رتبه ی صفحه ی 3xx را آزمایش کنم (درحالیکه نمی دانیم گوگل چه زمانی تغییر ایجاد کرد، به نظر می رسد جدید باشد). 

این مهاجرت ویژه نه تنها به HTTPS منتقل شد، بلکه وارد یک حیطه ی کاملأ جدید گردید. بجز URLها، ابعاد دیگر سایت دست نخورده باقی ماندند: عنوان صفحه، محتوا، تصاویر و همه چیز. این امر باعث شد به آزمایش بی نقصی تبدیل شود.

واقعأ انتظار داشتم بخاطر 15% افت رتبه ی صفحه با افت ترافیک مواجه شوم. در این عکس، می توانیم ببینید واقعأ چه اتفاقی برای ترافیکم افتاد.

بجای کاهش، ترافیک پس از مهاجرت افزایش پیدا کرد. این می توانند بخاطر همان افزایش ترافیک کوچکی باشد که گوگل برای سایت های HTTPS در نظر گرفته بود، البته مطمئن نیستیم.

این نمونه ی کوچک نمی تواند چگونگی عملکرد 301 و HTTPS را ثابت کند، اما نشانه ی مثبتی است که نشان می دهد در مسیر درستی گام برداشته ایم.

بهترین شیوه های جدید:

نوشتن بهترین شیوه های جدید هنوز خیلی زود است، اما باید نکات مهمی را درباره ی تغییر مسیر 3xx بخاطر بسپاریم.

 1. تمام تغییر مسیرها دارای ریسک SEO هستند.
 2. درحالیکه تغییر مسیرهای 3xx رتبه ی صفحه را حفظ می کنند، 301ها هنوز روش برتر برای تغییر مسیرهای دائمی هستند. (مشخص نیست که موتورهای جستجو به طور برابر با تمام تغییر مسیرها برخورد کنند)
 3. بخاطر داشته باشید که رتبه ی صفحه – و دیگر سیگنال های برابریِ لینک – فقط بخش کوچکی از عواملی هستند که گوگل در رتبه بندی صفحات وب استفاده می کند.
 4. بجز رتبه ی صفحه، تمام قوانین دیگر درباره ی تغییر مسیر بدون تغییر باقی می ماند. اگر به یک صفحه ی نامربوط تغییر مسیر دهید، یا وب سایتی را خریداری کنید که 1000 صفحه را به صفحه ی خانگی تان منتقل کنید، احتمالأ جایزه ای دریافت نخواهید کرد.
 5. بهترین تغییر مسیر زمانی است که تمام عناصر دیگر تا حد امکان بدون تغییر باقی بماند، بجز URL.
 6. مهاجرت های موفق آمیز به HTTPS اکنون کمتر باعث رتبه ی صفحه می شوند، اما مسائل شاخص گذاری دیگری وجود دارد که بر ترافیک و رتبه بندی تأثیر منفی می گذارند.
 7. تغییر URLها برای اهداف SEO پیامدهای زیر را به دنبال دارد:
 • حذف چند پارامتر جستجو
 • بهبود ساختار دایرکتوری / زیر پوشه
 • درج کلمات کلیدی در URL
 • قابل خواندن بودنِ URLها برای انسان

اکنون ریسک کمتری وجود دارد برای اینکه تغییر مسیر 3xx رتبه ی صفحه را حفظ کند. یعنی همیشه در زمان تغییر مسیر احتیاط کنید.

تغییر مسیر خوبی داشته باشید!

دیدگاه های کاربران