فرمت فایل ها و وضوح آن ها در طراحی سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 764

فرمت فایل ها و وضوح آن ها در طراحی سایت

 

بدون توجه به نرم افزارهای که برای وایریش تصویر از آن استفاده می کنید برای تهیه تصاویر باید اصول اولیه را در مورد فرمت فایل های تصویری و به کار گیری درست و به موقع آنها را دانست. در صفحات وب سه فرمت متداول دارد:

1-JPEG

JPEG فرمت فشرده کننده حجم تصاویر است که توسط Joint Photographic Experts Group و به منظور ذخیره سازی اختصاصی تصاویر عکس برداری شده طراحی سایت کرده اند.هر چند در تعداد رنگی که این فرمت می تواند نمایش دهد محدودیتی وجود ندارد اما می توان آن را فرمتی پر اتلاف خواند.همچنین این فرمت می تواند محصولان بصری را با توجه به درجه فشردگی فایل آن تصویر برای شما ایجاد کند.

2-GIF

GIF(Graphics Interchange Foemat) فرمتی هشت بیتی می باشد که فایل تصویری را براساس تعداد رنگ های موجود در تصویر فشرده می کند.فشارده سازی این فرمت بسیار خوب می باشد ولی اشکال آن این می باشد که تنها می تواند 256 رنگ را نمایش دهد که برای عکس ها مناسب نمی باشد. بنابراین این فرمت برای تصاویر با تعداد رنگ اندک یا تصاویری که دارای بلوک های رنگی یک دست هستند می تواند مناسب باشد.دو امکان جالب دیگری که در GIF وجود دارد که دارای قابلیه شفافیت و تصاویر پویانمایی شده را پوشش می دهد.در اوخر ده 90 کمپانی UNYSIS که الگوریتم فشرده سازی این فرم را طراحی کره است ادعا کرد که GIF یک فرمت اختصاصی است و شرکت هایی که در ایجاد فایل های تصویریشان از این فرمت استفاده کرده بودند مجبور به پرداخت حق امتیاز کرد که این اتفاق و محدودیت تعداد رنگ (256 رنگ) این فرمت منجر به ایجاد فرمت PNG شد.

3-PNG

فرمت PNG(Portable Network Graphics) از طرف W3C و به عنوان جایگزینی برای GIF ایجاد شد.نحوه فشرده سازی الگوریتم این فرمت مانند فرمت GIF عمل کرده و باعث می شود که فایل های با تعداد رنگ کمتر،حجم کمتری داشته باشند.فرمت PNG همانند GIF قابلیت شفافیت دارد و این عمل در PNGبسیار بهتر از GIF صورت می گیرد.در تصاویر GIF شفافیت بصورت خاموش و روشن می باشد. خاصیت پشت نمایی در تصاویر PNG به وسیله کانال آلفا که در کنار کانال های قرمز،آبی و سبز قرار می گیرد به اجرا در می آید و این بدین معنی است که شفافیت هر نقطه در تصاویر می تواند دارای 256 سطح مختلف باشد.

دیدگاه های کاربران