قانون مهم خلاصه نویسی در طراحی سایت و وبلاگها

دسته‌بندی: نکات طراحی سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1033

قانون مهم  خلاصه نویسی  در طراحی سایت و وبلاگها

در دنیای وب بهتر است که نوشته ها خلاصه و کوتاه باشد پاراگراف ها در وب باید فقط دو یا سه جمله داشته باشد یا نهایتا  چهار جمله ی کوتاه.
این قانون به منطق ربطی ندارد دلیلش فقط این است که پاراگراف های طولانی خواننده را از خواندن وبلاگ فراری می‌دهد به جمله ها هم نگاه کنید اگر بعضی وقتها یک جمله بلند داشتیم که باید حتما بلند باشد اشکالی ندارد. اما اغلب جمله ها کوتاه باشد بهتر است چون خواندنشان راحت تر است. این نکته ممکن است در نگاه اول کمی به نظرتان عجیب باشد شاید اوایل حس کنید که جمله های تان کوتاه و بریده بریده هستند و پاراگراف‌ها نیمه تمام و ناقص شدند اما باور کنید این تاکتیک نوشته شما را در طراحی سایت  بسیار خواناتر و جذاب تر می کند و این همان چیزی است که امنیت دارد به دلیل اینکه خواندن روی صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل چشم را خسته میکند خواننده در فضای وب معمولاً سریع صفحات را اسکن می کند و اگر چیزی را که می‌خواهد پیدا نکند به سرعت صفحه را ترک می کند بنابراین باید در وب تا حد امکان خلاصه نوشت.
 در این مورد نظریه  لیسی سلرز یک مثال بسیار خوب است جملات بلند شانس کمتری برای خوانده شدن دارند در این گونه مواقع جملات بلند اغلب گرفتار ساختار خود می شود. به طوری که برای درک کامل مفهوم جمله لازم است جمله دوباره خوانده شود.
 مالیندی مک آدامز استاد روزنامه نگاری در دانشگاه های فلورایدا  نیز می گوید یک پاراگراف صد کلمه ای روی یک صفحه وب کاملاً بلند به نظر می رسد پاراگراف های بلند این پیام را به خواننده می‌دهند: خواندن این مطلب نیازمند تلاش است نویسنده پیش بینی کرده است که شما وقت اضافه زیادی دارید. بشینید و مدتی آن را بخوانید اما پاراگرافهای کوتاه پیام متفاوتی می دهد خواندن آن آسان است. خواندن این مطلب اصلاً وقت زیادی نمی خواهد مرا بخوان.
در یک پژوهش که دکتر جیکوب نیلسون انجام داده به این نتیجه رسیده است که خواندن متن ها از این نمایشگر های کامپیوتر و موبایل حدود ۲۵ درصد کمتر از خواندن از روی کاغذ است. وقتی متن های وب را مطالعه می کنند احساس خوبی ندارند در نتیجه مخاطبان نمی‌خواهند مدت طولانی روی صفحه نمایش کامپیوتر مطالعه کنند شما باید ۵۰ درصد کمتر متن بنویسید نه فقط ۲۵ درصد کمتر، چون که مسئله سرعت خواندن نیست بلکه احساس خوب داشتن هم مسئله مهمی است ما همچنین می‌دانیم که کاربران دوست ندارند صفحه های وب را بالا و پایین کنند این هم یک دلیل دیگر برای کوتاه نوشتن در وب می باشد.
بر اساس مطالعه ای که " دارن روز" روی ۳۵۰ وبلاگ مختلف انجام داده است هر خواننده به طور متوسط ۹۶ ثانیه در یک بلاگ می ماند دو نکته در این مطلب قابل توجه است.
این زمان تقریباً  ارتباطی به تعداد خوانندگان وبلاگ ندارد و به جز درصد کوچک از وبلاگ های پربیننده در این مطالعه در در بقیه وبلاگها زمان متوسط نزدیکی همان ۹۶ ثانیه بوده است
در وبلاگ هایی که امکان یادداشت گذاشتن توسط خوانندگان وجود دارد زمان متوسط از سایر وبلاگها بیشتر است
هرچند که این مطالعه غیر رسمی در اواخر سال ۲۰۰۳ انجام شده است اما به نظر می‌رسد رفتار خوانندگان وبلاگ فارسی در حال حاضر نیز چندان تغییر نکرده باشد در حالی که دارنده وبلاگ تمام سعی خود را در نوشته می کند و انتظار دارد خواننده مدت زمان بیشتری در وبلاگ بماند اما همان نوشته هایی در مدت زمان کوتاهی خوانده می شود با روی آوردن وبلاگها به سبک درآمد طبیعتا این رفتار خوانندگان طبق مذاق دارنده وبلاگ نیست زیرا هرچه خواننده بیشتر در وبلاگ بماند شانس کلیک خوردن تبلیغ ها نیز بیشتر می شود..

دیدگاه های کاربران