شش استراتژی محتوا برای تقویت روابط عمومی دیجیتالی و موفقیت در ساخت لینک

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1059

شش استراتژی محتوا برای تقویت روابط عمومی دیجیتالی و موفقیت در ساخت لینک

وقتی نوبت به ساخت لینک می رسد، بیشتر متخصصان SEO (بهینه سازی موتور جستجو) موافقند که محتوا شاه کلید است.

ایده ی ساخت لینک ها یا کسب پوشش بدون در اختیار داشتن چیزی با ارزش است، احمقانه ست.

درحالیکه بسیاری از کنفرانس ها و مقالات در چند سال اخیر در رابطه با ارزش محتوا صحبت کرده اند، تعداد کمی از آنها نیز به دنبال بررسی ماهیت آن بوده اند – یا سعی داشتند بررسی کنند که چگونه می توان از آن برای به حداکثر رساندن تلاش های رایج محتوا استفاده کرد.

در اینجا شش استراتژی محتوا را مشاهده می کنید که می توانید از آنها در استراتژی خودتان استفاده کنید.

  1. از چیزی که بدست آورده اید استفاده کنید:

چه برای یک موسسه، چه در منزلتان اگر کار میکنید ، دانستن اینکه چه سرمایه ای در اختیار دارید می تواند به منزله ی یک معدن طلا از روابط عمومی دیجیتالی و فرصت های ساخت لینک باشد که باید از آنها استفاده کنید.

باید زمان صرف کنید تا چیزهایی که در اختیار دارید را کشف کنید و از کسانی که در این کسب و کار فعالیت دارند بخواهید در مورد مسائل یا موضوعات مفید نظر بدهند.

 از سرگرمی ها و علایق منحصربفرد استفاده کنید:

آیا مدیر بازاریابی ای دارید که دوست دارد از هواپیما بیرون بپرد؟ باید او را بشناسید!

این دانش می تواند پیشنهادات و فرصت های خارق العاده ای را با حداقل زحمت ایجاد کند. به مثال زیر توجه کنید:

متخصص شوید:

اگر شما یا مشتریانتان بتوانید حیطه ای که می خواهید در آن مدیریت کنید را بشناسید به نفعتان است. به عنوان یک «متخصص» یک پروفایل تهیه کنید تا بتوانید به درخواست های روزنامه نگاران پاسخ دهید و زمانی که فرصتی را مشاهده کردید خودتان یا مشتری تان را به جلو سوق دهید.

در این مثال، مشتری دوست دارد در بخش تولید به عنوان مدیر شناخته شود و با داشتن تقویمی که داده ها و رویدادهای کلیدی تولید را نشان می دهد، این امکان وجود داشت که آنها را با BBC و لینک های دیگر به اشتراک بگذارد:

منابع داده ی موجود را داده کاوی کنید:

داده هنوز یک منبع به شدت قدرتمند از محتوای جدید و PR hooks است. شما (یا مشتری تان) ممکن است بیشتر از آنچه تصور کنید داده در اختیار داشته باشید.

اگر منابع داده ی داخلی داشته باشید – هرچیزی، از شماره ی مشتریان گرفته تا داده هایی که بخشی از عرضه ی محصولاتتان– می توانید از آن برای ساخت یک کمپین داستان گونه یا محتوا استفاده کنید، البته به گونه ای که ارزش خبری داشته و قانع کننده باشد.

در این مثال، محصول شرکت «داده» است، بنابراین استفاده از این داده که با یک داستان خبری پوشش داده می شود (فوتبال در انگلیس) درواقع یک محتوای خلاقانه را ایجاد کرده که ویژگی های ترافیکی، لینک ها و اخبار را در خود جا داده است:

  1. از دیگران قرض بگیرید:

ما به عنوان افرادی خلاق باید بتوانید محتوایی را ایجاد کنیم که جذاب و قانع کننده باشد و لینک ها را به خود جذب کند، مهم نیست در چه صنعتی مشغول به کار هستیم.

یک راه برای دستیابی به آن، قرض گرفتن از دیگران است.

اکنون، قبل از اینکه وارد بحث پیچیده ی محتوا شویم، باید این مسئله را شفاف سازی کنیم که در اینجا با استفاده از داده های عمومیِ موجود و ضمانت های بازاریابی دیگر سر و کار داریم، اما به آنها یک جریان جدید می دهیم.

اداره ی آمار ملی:

برای مشاهده ی داده های انگلیسی که به طور رایگان برای عموم در دسترس هستند به سایت اداره ی آمار ملی مراجعه کنید. واقعیت این است که بیشتر این داده ها بلااستفاده مانده اند و به شما فرصت می دهند که از این اطلاعات در کمپین های خودتان استفاده کنید.

وقتی یک وب سایت تجاری کوچک می خواست لینک هایی را بسازد اما اطلاعات کافی برای استفاده از آن را نداشت، جدولی از اطلاعات را در گزارش 136 صفحه ای دولت پیدا کرد که مخاطبان علاقه ی زیادی به آن داشتند. این داده که نشان داد سرمایه گذاری ها در کسب و کارهای کوچک در کجای کشور صورت گرفته اند در یک گرافیک ساده نمایش داده شد و به بازدیدها و لینک ها از انتشارات اصلی شان دست پیدا کرد:

ویکی پدیا:

ویکی پدیا نیز می تواند همچون یک معدن طلای محتوای جدید و PR hooks باشد. درواقع ویکی پدیا نیز برای عموم –رایگان – و در دسترس است.

در این مثال، داده های مربوط به سرمایه گذاری های Dragons’ Den که از ویکی پدیا استخراج شده در یک اینفوگرافیک و داستان های خبری نمایش داده شد و بر اساس آن، داده ها برای دستیابی به دامنه ی وسیعی از لینک های خبری در مطبوعات صنعتی و انتشارات تجاری بکار گرفته شدند:

بازاریابی آفلاین را نادیده نگیرید:

در دنیای دیجیتالی امروز، ممکن است فراموش کنیم که بازاریابی فراتر از قلمروهای لپ تاپ ها و دستگاه های اینترنتی نیز وجود دارد. درواقع، این بازاریابی آفلاین است که می تواند به کمپین های آنلاین الهام دهد – به شما کمک می کند لینک ها و پوشش دهی بیشتری کسب کنید و موفقیت کلی کمپین را تضمین می کند.

با طرح یک برنامه ی بازاریابی آنلاین/آفلاین منسجم می توانید فرصت هایی را برای ادغام این دو با یکدیگر پیدا کنید.

در مثال زیر، یک نمایشگاه دایناسور آفلاین به رقابت طراحی دایناسور آنلاین الهام بخشیده تا لینک ها، ویژگی ها و تصاویر جالبی از کودکان در تمام سنین بدست آورد!

  1. مطبوعات را هک کنید:

این تاکتیک درباره درک چیزهایی است که برای آنها به جستجو و فراهم کردن بپردازد!

هک کردن PR به معنای درک سطوح محتوا و علایق روزنامه نگاران است.

فرمت های خاصی برای محتوا وجود دارد که همیشه بخوبی دریافت می شوند و برای دستیابی به فرصت های پوشش دهیشان می توانیم از آنها در استراتژی هایمان استفاده کنیم.

برای نظر دهی در مورد داستان های موضوعی (و غیر موضوعی) آماده باشید:

روزنامه نگاران دوست دارند یک جنبه ی انسانی به موضوع بدهند و کامنت ها بهترین روش برای انجام این کار هستند.

اگر بدانید چیزی در عرصه ی ظهور است که با صنعتتان ارتباط دارد، آماده کردن یک کامنت از قبل بدین معنا است که می توانید مستقیمأ وارد آن شوید.

با برنامه ریزی یک تقویم PR و یادداشت مطالب کلیدی مثل انتشار داده های جدید، بروزرسانی های سیاسی یا حتی روزهای آگاهی ملی و بین المللی می توانید این فرآیند را آسان تر کنید.

چیزی که قبلأ پوشش دهی شده مجددأ نیز قابل پوشش دهی است:

 این مسئله حائز اهمیت است که داستان ها یا موضوعات محتوایی سودمند تشخیص داده شوند.

معمولا مشاهده می شود که یک ایده فقط بخاطر اینکه کسی قبلأ از آن استفاده کرده، کنار گذاشته می شود.

سعی کنید به این مسئله فکر کنید که «آیا این کار را به درستی انجام داده اند؟» و مهمتر اینکه، «آیا من می توانم آن را بهتر انجام دهم؟»

اگر یک داستان از لحاظ دسترسی و مشارکت بخوبی اجرا شده باشد، به احتمال زیاد روزنامه نگار دوباره از چیزی مشابه به آن استفاده خواهد کرد. می توانید با استفاده از ابزاری مثل BuzzSumo آن را تقویت کنید تا به روزنامه نگار نشان دهید این بار داستان سیر خوبی را طی کرده است و در نتیجه به او انگیزه دهید مجددأ از آن استفاده کند.

SEO PowerSuite: ابزار رایگان SEO که نتایج خوبی را ارائه می دهد، به آسانی استفاده می شود و کارآمد و قابل اطمینان است.

رتبه ی وب سایتتان را با SEO PowerSuite ارتقا دهید.

روزنامه نگاران عاشقِ داده هستند:

اگر در مورد پوشش دهی PR صحبت می کنید، ابزار بهتری نیز در مقایسه با داده موجود است.

قبلأ بررسی کرده ایم که یک داده ی غنی تا چه حد ارزشمند است، اما با استفاده از آن در یک داستان خبری و ارائه ی آن به روزنامه نگار می توانیم به پاداش های فوق العاده ای دست پیدا کنیم.

نسبت به موضوعات داغ روز هوشیار باشید و آماده باشید، داده های مرتبط و ارزشمندی که در دست دارید را ارائه دهید.

همچنین این امر بدین معنا است که در صورت امکان باید آماده باشید. اگر بدانید یک داستان به اخبار داغ روز تبدیل می شود، به دنبال فرصت هایی برای جمع آوری داده بگردید و آماده باشید.

  1. از هیچ خبر بسازید:

ایده ی «ساختنِ خبر از هیچ» به این معنا است که به چیزهایی که پتانسیل آن را دارند به اشتراک گذاشته شوند توجه کنید و آنها را به شکلی خلاقانه مطرح کنید.

یک زاویه ی جدید:

پرداختن به یک داستان خبری، به ویژه در زمینه ی پوشش دهی PR و لینک ها، بُردی آسان است. با تشخیص اینکه چه موضوعی در صنعت یا تجارتتان موضوع داغ روز است می توانید یک چیز جدید را از زاویه ی منحصربفردی مطرح کنید.

وقتی مشاهده کردیم که قیمت منازل ناتینگهام کمتر از بسیاری از خانه های دیگر در انگلیس بود، به سرعت نظرات صاحبان منازل ناتینگهام را با صحبت هایی در مورد تأثیر قیمت های منازل برای جذب استعدادهای جدید در این حیطه انتشار دادیم.

این زاویه از بحث قبلأ پوشش داده نشده بود و با ایجاد اخبار از هیچ، لینک ها و ویژگی های جدیدی را به مخاطبتان ارائه می داد.

این مثال از داستانی الهام گرفته شده که قبلأ واقعأ رخ داده است.

اما اگر هیچ چیزی از قبل وجود نداشته باشید که از آن استفاده کنید چه می شود؟

یا اگر بخواهید یک داستان متفاوت را تعریف کنید چطور؟

محتوا با نام تجاری جدید:

اینجا واقعا می توانید با داستان هایی میسازید و با چیزی که می خواهید بر اخبار تاثیر بگذارید.

مثلا وقتی بر روی یک کمپین مبتنی بر نظرسنجی کار کردیم، هر سوالی که به عنوان بخشی از نظرسنجی مان مطرح کردیم دارای یک داستان PR واضح در ذهن بود (این یک داستان است، مهم نیست مردم چگونه به آن پاسخ می دهند) و نتیجه ی آن 48 نشر مطبوعاتی جداگانه و بیش از 100 منشن و لینک در سرتاسر وب بود.

وقتی سعی دارید از هیچ اخبار بسازید، داستانی که می خواهید تعریف کنید را در نظر بگیرید و ببینید چگونه می توانید به بهترین نحو به آن نقطه برسید.

نظرسنجی ها هنوز منبع مهمی از، اخبار از هیچ هستند. ما ابزاری مثل YouGov، نظرسنجی های گوگل و حتی انجمن هایی مثل Reddit را به عنوان منبع الهام بخش و محتوا پیشنهاد می کنیم.

  1. یافتن محتوا در انجمن های گفتگو:

انجمن ها همانطور که قبلا گفته شد منبع الهام بخش فوق العاده ای هستند. مردم دوست دارند حرف بزنند و وقتی بتوانید این بحث ها را به راه بیندازید، پتانسیل آن را خواهید داشت که محتوایی با قابلیت اشتراک گذاری بالا تولید کنید.

Ask Reddit :

 Ask Reddit مکانی است که دوست داریم ایده های جدید در مورد محتوا را در آن جستجو کنیم.

سوالاتی که مردم می پرسند گاهی اوقات مضحک و گاهی اوقات متفکرانه هستند.

ممکن است بخواهید محتوا را بر اساس سوالاتی که مردم قبلا پرسیده اند بسازید، یا در صورت لزوم بخواهید سئوالات خاص خودتان را بسازید و بدین طریق بازخورد بدست بیاورید.

 Subreddit ها نیز در هنگام جستجوی بازخورد مختص موضوع اهمیت پیدا می کنند.

شنود اجتماعی:

شنود اجتماعی نیز ارزش آن را دارد که برایش وقت بگذارید، به ویژه اگر دسترسی اجتماعی یکی از KPI شما است.

اخیرا شروع به استفاده از BuzzSumo کرده ایم تا محتواهایی با جریانات خوب را پیدا کنیم. نسخه های رایگانی از آن موجود است که شما را قادر می سازد تا به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

همچنین تمایل داریم از Hootsuite استفاده کنیم چون با استفاده از آن می توان داده کاوی را به طرق مختلف انجام داد (همچنین چیزهای خوبی در مورد Crimon Hexagon شنیده ایم، گرچه هنوز خودمان آن را امتحان نکرده ایم.)

چیزی که در رسانه های اجتماعی به دنبال آن می گردید درواقع موضوعاتی است که برای مردم جالب هستند و به اشتراک گذاشته شده اند. اگر بتوانید تاثیرگذاران در آن عرصه را شناسایی کنید، ممکن است بخواهید به این افراد دسترسی پیدا کرده تا با بینش های آنها بیشتر آشنا شوید یا با آنها رابطه برقرار کنید تا بتوانید محتوایتان را منتشر کنید.

  1. محتوایتان را تکثیر کنید:

آخرین استراتژی چیزی بیش از طرز تفکر در مورد محتوا است و باید به کیفیت بالاتری از آن دست پیدا کنید.

وقتی در ساخت محتوا سرمایه گذاری می کنیم، می خواهیم تا حد امکان به تعامل و مشارکت دست میدا کنیم. یک راه این است که قطعه ای را بسازیم که به شدت اشتراک گذاری شود و از طریق  یک استراتژی قوی لینک های بیشتری را بدست آورد.  

یک راه دیگر این است که ببینیم چگونه می توانیم یک محتوا را تکثیر کنیم. با پیدا کردن زوایای مختلف می توان به این امر دست پیدا کرد.

وقتی یک نظرسنجی را با مشتری مان انجام دادیم، از هر پاسخ دهنده خواسته شد تا اندازه، مکان و صنعت کسب و کار را مشخص کند؛ یعنی هر داستان با این معیارها شکل می گیرد.

تکثیر را همچنین می توان از طریق افزودن محتوای جدید در طول زمان انجام داد. مثلا وقتی مشتری مان تحقیقی را انجام داد تا اثرات آب بر وضعیت پوست را اثبات کند، ما توانستیم به پوشش دهی گسترده ی این داستان دست پیدا کنیم.

وقتی نوبت به تکثیر رسید، تمام عناصر مطالعه را در نظر گرفتیم و اکنون برنامه داریم محتوای مکملی را ایجاد کنیم که ما را قادر می سازد تا مجددا به زوایای جدیدی از داستان دست پیدا کنید.

کمپین های مختلفی وجود دارد که طرحشان فرصتی را برایمان ایجاد می کند که برای افراد دیگر مهیا نیست. چنین قطعه ای که توسط Branded3 برای Halfords ساخته شده از کاربران خواست تا به مجموعه ای از سوالات مربوط به توانایی های رانندگی شان پاسخ دهند.

این تنها چیزی بود که آنها در مرحله ی یک ترویج دادند. در این مرحله، نظرسنجی برای دستیابی به پوشش دهی و مشارکت کافی بود. وقتی نظرسنجی کامل شد، آنها داده ها را تولید کردند تا از آنها برای ساخت داستان ها و پوشش دهی بیشتر در مرحله ی دوم تبلیغشان استفاده کنند.

اسرار یک محتوای عالی:

خب، اسرار یک محتوای عالی چیست؟

هیچوقت با اطمینان نمی توانیم بگوییم.

ممکن است منعطف به نظر برسد، اما یک محتوای عالی در چشم دارنده ی آن عالی به نظر می رسد. به همین دلیل یک درک واقعا منسجم از هدفتان (مخاطبانی که محتوا را مصرف می کنند و انتشاراتی که آن را نمایش می دهند) برای موفقیت در کمپین بسیار ضروری است.

با در نظر گرفتن این شش استراتژی محتوا، مسیر درست را در ساخت محتوایی جذاب طی خواهید کرد.

دیدگاه های کاربران

برچسب‌ها:

لینک سازی