اسپم اسکور(spam score): معیار جدید سایت Moz برای اندازه گیری ریسک پنالتی گوگل

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 3

تعداد بازدید: 5417

اسپم اسکور(spam score): معیار جدید سایت Moz برای اندازه گیری ریسک پنالتی گوگل

من بسیار هیجان زده ام زیرا اعلام کردند که اسپم اسکور سایت Moz، یک پروژه تحقیق و توسعه ای که تقریبا یک سال روی آن کار شده است، در نهایت باقی خواهد ماند.در این پست می توانید در مورد چگونگی محاسبه اسپم اسکور ، معنای آن ، و نحوه استفاده از آن را در SEO خودتان بیشتر بیاموزید.  آپدیت: هم اکنون اسپم اسکور به عنوان بخشی از API Mozscape در دسترس است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

اسپم اسکور چگونه کار می کند؟

طی سال گذشته، تیم تحقیقان و اطلاعات داده ما ، به رهبری دکتر Matt Peters ، عوامل بالقوه یک سایت را که ممکن است توسط گوگل مجازات یا منع شود را پیش بینی کردند.ما 17 عامل منحصر به فرد که " spam flags" نامیده می شود،را پیدا کردیم و آنها را به score تبدیل کردیم.

تقریبا هر زیر دامنه در Mozscape دارای اسپم اسکور مربوط به آن است و این نمره در داخل Open Site Explorer (و به زودی MozBar و سایر ابزارها) قابل مشاهده است. score ساده است؛ فقط مقدار پرچم های اسپم را که باعث ایجاد زیر دامنه می شود را ثبت می کند. همبستگی ما نشان میدهد که هیچ پرچم خاصی بیشتر از بقیه احتمالا به معنای دامنه مجازات شده یا منع شده در گوگل نیست، اما پرتاب پرچم های بسیاری همبستگی بسیار قوی داشتند. (می توانید محاسبه زیر را ببینید).

در حال حاضر Spam Score  تنها در سطح زیر دامنه عمل می کند - ما آن ها را برای صفحات و یا دامنه های ریشه ای(root domains) نداریم. این تجربه من و تجربه بسیاری دیگر از سئوگرها در این زمینه است که مقدار زیادی از لینک های اسپم شده به سطح زیر دامنه وابسته و گره خورده است.بسیاری موارد استثنایی وجود دارد- لینک های دستکاری شده می توانند و در بسیاری از سایت های کیفیت بالا موثر باشند- اما همانگونه که آزمایش کرده ایم، متوجه شدیم که اسپم اسکور های سطح زیر دامنه بهترین راه حلی است که می توانیم در مقیاس وب ایجاد کنیم. این یک کار خوب واضح و یک کار شایسته جهت برجسته کردن ریسک و رفتارهای پرخطر در سطوح مختلف  است.

چگونگی دسترسی به Spam Score

 در حال حاضر، می توانید اسپم اسکور را در Open Site Explorer، هر دو در اندازه های بالا (درست زیر دامنه )پیدا کنید و در تب جداگانه آن را با عنوان « Spam Analysis » پیدا کنید.در حال حاضر اسپم اسکور فقط برای مشترکین Pro قابل دسترس است، هرچند در آینده، ممکن است score در بخش معیارهای قابل دسترس برای همه قرار گیرد (اگر شما در آن مشترک نیستید، میتوانید آن را با free trial بررسی کنید).

در حال حاضر صفحه آنالیز Spam شامل لیستی از زیر دامنه ها یا صفحات لینک شده به سایت شما می باشد. شما می توانید هدف را به جستجو در تمامی لینک ها برای گرفتن زیردامنه وب سایتتان ، یا دامنه ریشه ای(root domain) تغییر دهید. همچنین می توانید محدوده منبع بیشتری را جهت مشاهده اسپم اسکور برای صفحات در حال درج لینک یا زیردامنه ها مشاهده کنید (اما در مورد صفحات، ما هنوز اسپم اسکور را برای زیر دامنه ای که صفحه آن میزبانی شده را نشان می دهیم).

شما می توانید بر روی هر ردیف Spam Score  کلیک کنید و جزئیات مربوط به پرچم ها را ببینید. ما شما را به یک صفحه مانند این می آوریم:  به صفحه اصلی آنالیز Spam برگردید، در ردیف های خیلی پایین تر ، گزینه ای برای خارج کردن فایل disavow که سازگار با ابزار Google Webmaster است، پیدا خواهید کرد.شما می توانید فایل هایی را که فقط شامل سایت هایی با تعداد پرچم اسپم بیشتری هستند را فیلتر کنید:  استخراج Disavow تا آخر معمولا کمتر از 3 ساعت طول می کشد. همچنین ما می توانیم زمانی که آن آماده شد یک ایمیل برای شما ارسال کنیم.

هشدار: لطفا این فایل را خارج نکنید و فقط آن را به Google آپلود کنید!شما واقعا می توانید به رتبه بندی سایت خود آسیب برسانید و ممکن است راهی برای بازیابی آن وجود نداشته باشد. در عوض، به دقت از طریق لینک های درون آن، آنها را مرتب کنید و اطمینان حاصل کنید که واقعا میخواهید آنچه را که در آن وجود دارد، نادیده بگیرید. شما به راحتی می توانید فایل را حذف یا ویرایش کنید تا لینک هایی را که احساس می کنید اسپم نیستند را بیابید. هنگامی که Cyrus Shepard سایت  Moz، هر لینک را از سایت خود disavowe کرد، بیش از یک سال طول کشید تا رتبه خود را به دست آورد.ما در واقع فایل را برای آپلود در Google به طور کامل آماده کرده ایم تا بمراتب مطمئن شویم که افراد با این گام ویژه بیش از حد سرگردان نمیشوند. شما باید بمراتب جهت آماده سازی آن برای ابزار وب مستر آن را باز کنید و مقداری ویرایش روی آن انجام دهید . در آینده ای نزدیک، امیدواریم که اسپم اسکور را در Mozbar به بهترین شکل ممکن که ممکن است شبیه این باشد، داشته باشیم:

موارد بالقوه استفاده جهت تجزیه و تحلیل اسپم

یحتمل این لیست جامع و کامل نیست، اما اینها چندین راهی است که ما با داده ها نشان داده ایم:

1.  بررسی لینک های اسپم شده(مخرب) در سایت خودتان: تقریبا هر سایتی دارای حداقل چند لینک بد اشاره شده به آن است، اما سخت است بدانید که چه مقدار یا چند لینک بالقوه مضر ممکن است تا به حال داشته باشید. یک تجزیه و تحلیل اسپم سریع انجام دهید و ببینید که آیا اندازه ای برای نگرانی وجود دارد.

2.  ارزیابی لینک های بالقوه: این بزرگ است که ما فکر می کنیم اسپم اسکور می تواند مفید باشد.این قصد ندارد همه ی عوامل بالقوه لینک بد را درک کند، و مطمئنا هنوز هم شما باید از مغز خود برای ارزیابی آنها استفاده کنید، اما همانطور که لیستی از فرصت های لینک در سایت های مختلف را اسکن می کنید، داشتن توانایی دیدن اینکه آیا آنها بسیاری از پرچم ها را از بین میبرند یک نشانه هشدار بزرگ است.

3. تمیز کردن لینک(Link cleanup): پروژه های تمیز کردن لینک (Link cleanup) می تواند بی نظم ،پیچیده، متزلزل و بسیار خسته کننده باشد. اسپم اسکور ممکن است همه چیز را بدست نیاورد، اما لینک های مرتب شده بر اساس آن می توانند در شناسایی چیزهای بالقوه زننده، و فیلتر کردن لینک های تمیز (Link cleanup) بسیار مفید باشند.  

4. فایلهای رد شده (Disavow Files) : باز هم، چون اسپم اسکور کاملا نمیتواند همه چیز را در بر بگیرد، شما باید احتمالا کار اضافه انجام دهید (به ویژه اگر سایتی که در حال کار بر روی آنها هستید، برخی از خرید های لینک را در دامنه های قابل اعتماد تر انجام داده باشد)، این می تواند شما را از زمان ارزیابی حفظ کند.  با گذشت زمان، ما نیز در مورد استفاده از اسپم اسکور جهت کمک به بهبود محاسبات PA و DA (که در حال حاضر در آن نیست) و همچنین اضافه کردن آن به سایر ابزارها و منابع داده، هیجان زده هستیم.ما بازخورد شما را در مورد جایی که می خواهید بیشترین اسپم اسکور پیچیده و مبهم را مشاهده کنید را دوست داریم.

اطلاعات مربوط به محاسبه اسپم اسکور

این بخش با افتخار از مدیر اطلاعات علمی Moz ، دکتر Matt Peters ، که معیار آن را به وجود آورده و (حداقل به نظر من) سزاوار میزان زیادی تشویق است. - رند

تعریف "اسپم"

قبل از پرداختن بر جزئیات پرچم های اسپم و محاسبه آنها، مهم است که ابتدا فرآیند جمع آوری داده ها و معنی " spam" را شرح دهیم.  برای این هدفمان، ما تعاریف گوگل از اسپم را دنبال کردیم و برچسب هایی را از تعداد زیادی از سایت ها به صورت زیر جمع آوری کردیم.

• ابتدا به صورت تصادفی تعدادی از زیر دامنه ها را از شاخص Mozscape که توسط mozRank مرتب شده را انتخاب کردیم.

• سپس دامنه های زیر را crawled کردیم و هرکدام از آنها را که یک "200 OK" باز نگرداندند را کنار گذاشتیم.

• در نهایت، ما 10 نفر از افراد غیر شخصی ، جغرافیای نتايج جستجو گوگل-آمريکا را با استفاده از نام کامل زیر دامنه به عنوان کلمه کلیدی جمع آوری کردیم و بررسی کردیم که کدام یک از نتایج با کلمه کلیدی اصلی سازگار است. اگر اینطور نبود، ما نام دامنه  را "spam" نام بردیم، در غیر اینصورت آن را "ham" نامیدیم.  ما اخیرا جمع آوری داده ها را در نوامبر 2014 (پس از به روز رسانی Penguin 3.0) برای 500،000 زیر دامنه انجام دادیم.

  ارتباط بین تعداد پرچم ها و اسپم ها

کلیت اسپم اسکور در حال حاضر مجموعا 17 "پرچم" مختلف است. شما می توانید درباره هر پرچمی که یک "علامت هشدار دهنده" بالقوه ای که نشان می دهد فکر کنید که سایت ممکن است اسپم باشد. همچنان که سایت پرچم بیشتر و بیشتری را جمع می کند احتمال کلی اسپم افزایش می یابد ، بنابراین تعداد کل پرچم ها یک پیش بینی قوی از اسپم است.بر این اساس، پرچم ها برای استفاده با هم طراحی شده اند، یک پرچم یا حتی چند پرچم، موجب نگرانی نمیشود(و در واقع بیشتر سایت ها حداقل چند پرچم را رها میکنند).  جدول زیر ارتباط بین تعداد پرچم ها و درصد سایت ها با آن پرچم ها را نشان می دهد که ما گوگل را مجازات کننده یا ممنوع کننده دریافتیم:    بالا: احتمال کلی اسپم در مقابل تعداد پرچم های اسپم.داده های جمع آوری شده در نوامبر 2014 برای تقریبا 500K زیر دامنه.همچنین جدول سه سطح کلی خطر را نشان می دهد:کم / سبز =(<10٪)متوسط / زرد= (10-50٪) بالا / قرمز (> 50٪)

درصد کلی اسپم به طور متوسط در مقابل تعداد زیادی از سایت ها در مرحله قفل با تعدادی پرچم افزایش می یابد؛ با این حال هر دسته از آن ها در معرض خطر هستند. به عنوان مثال تعداد کمی از سایت هایی با پرچم های بسیار کم وجود دارد که توسط گوگل به عنوان اسپم تگ شده اند و بر عکس تعداد کمی از سایت هایی هستند که پرچم های زیادی دارند و اسپم نیستند.

جزئیات پرچم اسپم

پرچم های اسپم  طیف وسیعی از سیگنال های اسپم، پروفایل لینک ها، انکر تکست(anchor text) ، سیگنال های صفحه و ویژگی نام دامنه را دربر می گیرند.سطح فرآیند جهت تعیین پرچم های اسپم برای هر زیر دامنه:

• جمع آوری معیارهای لینک از Mozscape (mozRank، mozTrust، تعدادی دامنه های لینک شده، و غیره).

• جمع آوری معیارهای انکرتکست از Mozscape (عبارات متن لنگر بالا مرتب شده بر اساس تعداد لینک ها)

• جمع آوری پنج صفحه برتر توسط Author Authority در زیر دامنه از Mozscape

• خزنده کردن(Crawl) پنج صفحه بالا به علاوه صفحه اصلی و فرایندی برای استخراج در سیگنال های صفحه

• ارائه خروجی برای Mozscape  برای قرار دادن در چرخه پخش فهرست بعدی   از آنجا که پرچم های اسپم در فهرست Mozscape گنجانده شده است، داده های جدید با هر علامت جدید منتشر می شود. در حال حاضر ما هر دو تا سه ماه هر بار پرچم اسپم هر زیردامنه را پردازش میکنیم هر چند ممکن است در آینده تغییر کند.

پرچم های لینک

جدول زیر فهرست پرچم های مربوط به لینک و انکرتکست(anchor text)مربوطه را با نسبت شانس هر پرچم فهرست می کند. برای هر پرچم، ما می توانیم دو درصد را محاسبه کنیم:

درصد سایت های با پرچم که توسط گوگل جریمه می شوند و درصد سایت های دارای پرچم که جریمه نمی شوند. نسبت شانس نسبت به این درصد است و احتمال اسپم بودن یک سایت در صورت داشتن پرچم افزایش میابد.

به عنوان مثال، ردیف اول می گوید که یک سایت با این پرچم 12.4 برابر بیشتر احتمال دارد اسپم باشد نسبت به یک سایتی که بدون پرچم است.  بالا: شرح و نسبت شانس لینک و انکرتکست مرتبط با پرچم های اسپم .علاوه بر توصیف، آن نسبت شانس برای هر پرچم را لیست کرده است، که اگر پرچم وجود داشته باشد به طور کلی احتمال اسپم افزایش میابد.   کار کردن زیر میز، پرچم ها عبارتند از:

• نسبت پایین mozRrust نسبت به mozRank: سایت هایی با mozTrust کم در مقایسه با mozRank احتمالا اسپم هستند.

• سایت بزرگ با تعداد لینک های کم: سایت های بزرگ با صفحات زیاد تمایل دارند لینک های بسیاری نیز داشته باشند و سایت های بزرگ بدون تعداد زیادی از لینک های مربوطه به احتمال زیاد به عنوان اسپم شناخته میشوند.

• تنوع کم لینک های سایت: اگر درصد زیادی از لینک ها به یک سایت از چندین دامنه باشد، احتمالا اسپم است.

• نسبت دامنه یا زیر دامنه های followed به nofollowed (دو پرچم جداگانه): سایت هایی که تعداد زیادی لینک های دنبال شده نسبت به لینک های nofollowed دارند، احتمالا اسپم هستند.

• بخش کوچکی از لینک های مارکدار (انکرتکست): لینک های  ارگانیک اغلب حاوی مقدار نامتناسب کلمات کلیدی باند هستند. اگر در یک سایت چندین انکرتکست مارک دار وجود نداشته باشد، این نشانه ی این است که لینک ها ارگانیک نیستند.

پرچم های روی صفحه(On-page flags)

 همانند پرچم های لینک، در جدول زیر لیست پرچم های مربوط به    صفحه(on page) و نام دامنه لیست شده است:

بالا: شرح و نسبت شانس پرچم های اسپم مربوط به صفحه(on page) و نام دامنه. علاوه بر توصیف، نسبت شانس برای هر پرچم را که به طور کلی احتمال اسپم را افزایش میدهد را لیست کرده است (اگر پرچم وجود داشته باشد).

 • محتوای سبک: اگر یک سایت نسبتا میزان کمی محتوا در مسیریابی کروم داشته باشد، احتمالا اسپم است. 

• نشانه گذاری سایت (Site mark-up) غیرعادی کوچک است: سایت های غیر اسپم معمولا تمایل به سرمایه گذاری در تجربه های کاربری غنی با CSS، جاوا اسکریپت و نشانه گذاری گسترده دارند. بر این اساس، نسبت بزرگی از متن برای نشانه گذاری، یک نشان اسپم است.

• تعداد زیادی از لینک های خارجی: سایت با تعداد زیادی از لینک های خارجی ممکن است اسپم به نظر بیاید. • تعداد کم لینک های داخلی: سایت های واقعی تمایل به لینک سنگین از طریق مسیریابی داخلی دارند و کمبود نسبی لینک های داخلی یک نشان اسپم دیگر است.

• صفحه انکرتکست (Anchor text) سنگین: سایتهای با انکرتکست زیاد نسبت به سایت هایی که محتوای زیاد و لینک های کمتری دارند، بیشتر احتمال دارد که اسپم باشند.

• لینک های خارجی در جانمایی(مسیریابی): سایت های اسپم شده ممکن است لینک های خارجی در نوار کناری یا پاورقی را پنهان کنند.

• بدون اطلاعات تماس: سایت های واقعی نمایش اطلاعات اجتماعی و دیگر اطلاعات تماس خود را برجسته تر میکنند.

• تعداد کم صفحات یافت شده: یک سایت با تنها یک یا چند صفحه نسبت به یک سایت با تعداد صفحات زیاد بیشتر احتمال دارد که اسپم باشد.

TLD مرتبط با دامنه های اسپم: مطمئنا TLD ها بیشتر از بقیه اسپم هستند (مثلا PW). • طول نام دامنه: یک نام دامنه طولانی مانند "bycheapviagra.freeshipping.onlinepharmacy.com" ممکن است نشان دهنده کلمات کلیدی باشد.

• نام دامنه مشتمل اعداد: نام دامنه با اعداد ممکن است به صورت خودکار تولید شده باشد، بنابراین اسپم می باشد.  اگر بخواهید جزئیات بیشتری در خصوص جنبه های فنی اسپم داشته باشید، می توانید ویدیوی MozCon 2012 در مورد تشخیص اسپم های الگوریتمی یا اسلایدها را چک کنید (بسیاری از جزئیات تکمیل شده اند، اما ایده های کلی یکسان هستند):

ما بازخورد شما را دوست داریم

همانطور با تمام این معیارها، اسپم اسکور کامل و بی عیب نخواهد بود.ما دوست داریم نظرات و ایده های شما را جهت بهبود score همانطور که از آن برنامه در آینده می خواهید ببینید را بشنویم. لطفا نظرات خود را در این پست بگذارید یا به صورت خصوصی به Matt (matt at moz dot com) و یا من (rand at moz dot com) پیشنهاداتتان را ایمیل کنید.   در تمیز نگه داشتن و جلوگیری از لینک اسپم موفق باشید!

دیدگاه های کاربران

میثم کیانی

( 7 ماه پیش )

تعداد پاسخ‌ها به این نظر:

0

در پاسخ به شادی؛ با سلام و وقت بخیر؛ باید در نظر بگیرید اگه یک ماهی هست که سایت خودتون را ثبت کردید باید حداقل دو تا سه ماه صبرکنید لینک های شما توسط گوگل ایندکس بشه. نکته دوم اگه هیچ روش غیر اصولیی انجام نداده باشید معمولا سئو بین سه تا شیش ماه طول میکشه وبسایت به صورت اصولی در گوگل ایندکس بشه. نکته بعدی نباید کاری کنید وب سایتتون اسپم بشه، برای چک کردن این مورد از گوگل آنالیتکس استفاده کنید.

شادی

( 10 ماه پیش )

تعداد پاسخ‌ها به این نظر:

0

سلام من سایتمو حدود یک ماه زدم و روی سئو داخلی و خارجیش کار میکنم ولی در وبمستر هیچ لینکی رو نشون نمیده در صورتی که من انجام داده ام دلیلیش چیه ؟