Link Juice چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1968

Link Juice چیست؟

  Link Juice یک اصطلاح عامیانه در دنیای سئو است که به قدرت منتقل شده به یک طراحی سایت از طریق لینک به منابع داخلی و خارجی اشاره می کند. یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده رتبه سایت شما (رتبه PageRank) است.  راه های زیادی برای کسب لینک از وب از طریق تلاش های مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد. تلاش های مستقیم به استراتژی های ایجاد لینک، از جمله به اشتراک گذاری اسناد، بازاریابی رسانه های اجتماعی، انتشار مطبوعات و موارد دیگر اشاره دارد. تلاش های غیرمستقیم از ارائه مطالب عالی (مانند راهنماها و انفورماتیک) در سایت شما به دست می آید که باعث می شود خوانندگان آن را در سراسر وب به اشتراک بگذارند و صفحات را به طور طبیعی پیوند دهند. قدرت لینکی که از سایتی به سایت شما می آید، link juice  است، و این  link juice در اقتدار خود بسته به سایت های مرتبط با شما متفاوت است.

چگونه میتوان Link Juice  را به حرکت در آورد؟

 فرض کنید شما سایت های A و B دارید. اگر همه عوامل رتبه بندی دیگر ثابت باشند و سایت A دارای یک لینک باشد در حالی که سایت B هیچ لینکی نداشته باشد، سایت A در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت. اگر سایت B نیز یک لینک داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ این بستگی به میزان juice در هر لینک دارد. به نمودار زیر نگاه کنید. سایت A لینک ها را از چهار سایت دریافت می کند در حالی که B لینک ها را از دو سایت دریافت می کند. همه ی سایت هایی که لینک می دهند، خود نیز از سایت های دیگر لینک دریافت می کنند.از آنجایی که A لینک های بیشتری از سایت های دیگر دریافت می کند، link juice بیشتری به A منتقل می شود، در نتیجه A احتمالا در نتایج جستجو در رتبه بالاتری از B قرار می گیرد.توجه: این نتایج به گونه ای فرض شده اند که سایت هایی که به سایت A و B  لینک می دهند، اعتبار یکسانی دارند.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفته شود این است که link juice در هر دو جهت اتفاق می افتد. بنابراین، اکنون می توان گفت سایت هایی که به سایت A لینک می شوند به سایت های دیگر نیز لینک می شوند (که توسط فلش خاکستری در نمودار زیر نشان داده شده است)، در حالی که سایت هایی که با سایت B ارتباط دارند بطور منحصر بفرد فقط به B لینک میدهند، در این مورد درصد link juice که B دریافت می کند بالاتر از درصد link juice است که سایت A دریافت می کند. این باعث افزایش احتمال رتبه بندی بالاتر سایت B نسبت به سایت A میشود. این مورد برای

ویژگی nofollow که می تواند برای حفظ از دست دادن link juice مورد استفاده قرار گیرداستفاده شود.  این فرآیند به عنوان مدلسازی PageRank شناخته شد. این کار برای دستکاری link juice انجام شد به طوری که جریان آن به جای گسترش مساوی تمام صفحات، در صفحات خاص یک سایت متمرکز شده بود.برای نشان دادن این مفهوم، به نمودار زیر مراجعه کنید.

در نمودار اول، شما لینک های dofollow (لینک هایی که nofollow نیستند) انتقال link juice را می بینید که به اندازه مساوی برای تمام لینک های خروجی از یک وب سایت توزیع می شوند.

در مدلسازی  PageRank ممکن بود یک وب مستر یک خصیصه nofollow را به یکی از لینک های خروجی اضافه کند، به این معنی که link juice به صفحه ای که nofollowed است منتهی نمی شود، بلکه به سایر لینک ها توزیع می شود.این در نمودار زیر نشان داده شده است.

در حال حاضر link juice بدون توجه به اینکه آیا از nofollow استفاده می کنید یا خیر یک روش "عادی" است. شما می توانید در نمودار بعدی ببینید که سایت link juice  خود را به هر سه سایت به طور مساوی توزیع می کند، با این تفاوت که لینک nofollow آن را دریافت نمی کنند. از آنجا که دراین مورد ، ممکن است شما نگران رقت یا نشت link juice از صفحه اصلی خود به لینک های nofollow در پایین صفحه یا نوار کناری خود باشید. تمرین خوبی که می تواند انجام دهید این است که جریان link juice  را به نظرات اسپم و لینک پست ها در وبلاگ ها با ویژگی nofollow  متوقف کنید. برعکس، هنگامی که لینک های داخلی در سایت می آیند، تمرین خوبی است که به جای کنترل جریان طبیعی اجازه دهید link juice با صفات nofollow خود باشد.  link juice به دست آمده و توزیع شده در سایت شما صفحات داخلی شما را در وب و صفحه اصلی حفظ می کند. این به طور کلی PageRank صفحه اصلی شما را افزایش می دهد.

link juice زمانی در حال گذر از سایت شما موثر است، که:  

• صفحات حاوی مطالب مربوط به سایت شما هستند

.• صفحات دارای رتبه PageRank بالایی هستند.

• صفحاتی که دارای لینک های خروجی نسبتا کمی هستند

• صفحاتی که حاوی محتوای با کیفیت هستند• صفحاتی که در SERPs ظاهر می شوند.• صفحات دارای محتوای تولید شده توسط کاربر هستند

• صفحات محبوب مخاطبان رسانه های اجتماعی 

Link juice  زمانی در حال گذر از سایت شما بی اثر است، که:

 • صفحاتی که لینک nofollow به سایت شما دارند.

• صفحات با محتوای نامناسب.

• صفحاتی دارای تعداد زیادی لینک هستند .برای مثال، لینک های تبلیغاتی و یا سایت های لینک دهنده

• صفحاتی که در جستجو ایندکس نباشند.

• لینک های پولی.

• لینک هایی که در طرح تبادل لینک به دست آمده است. (یعنی شما لینک به سایت کسی بدهید و او نیز یک لینک به سایت شما بدهد؛ تاثیر آن خنثی می شود.

• لینک ها از سایت های غیرقانونی بدون محتوا

دیدگاه های کاربران

برچسب‌ها:

لینک سازی