روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت زیبا

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 883

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت زیبا

همانطور که می دانید رنگ ها در حیات زندگی بسیار موثر می باشد، همچین رنگ ها نیز در طراحی سایت بسیار موثر می باشد. انتخاب اشتباه رنگ در طراحی سایت ممکن است که شما را نابود نکند ولی مانع پیشرفت شما می شود.

در طراحی سایت انتخاب رنگ کار ساده ای نمی باشد چرا که باید متناسب با فعالیت شما باشد.در این زمینه باید به عوامل زیبایی رنگ،شناخت و کاربرد آن توجه نمایید.با توجه به اینکه اکثر نمایشگرهای مدرن امروزی بیش از 16 میلیون رنگ دارند موضوع را دشوارتر می سازد.

برای اینکه بتوانید انتخاب خوبی در زمینه های رنگ داشته باشید،لزومی ندارد یک متخصص رنگ باشید. فقط کافی است تا روانشناختی رنگ ها را در فرضیه انتخاب صحیح رنگ اطلاعات زیادی را درباره انتخاب رنگ بدانید.

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ شاخه ای از علوم می باشد که به تجزیه و تحلیل تاثیرات اخلاقی و احساسی رنگ ها و ترکیبات آنها اختصاص داده شده است. صاحبان سایت های تجارت الکترونیکی می خواهند بدانند که چه رنگی باعث می شود تا بازدید کنندگان خرید بیشتری داشته باشند.صاحبان رستورانها و فست فود ها تلاش خود را می کنند تا بفمند چه ترکیب رنگی باعث می شود تا اشتهای افراد را افزایش دهند. بنابراین روانشناسی رنگ در فعالیت های تجاری نقش مهمی دارد.

  هر چند دانستن تاثیراتی که انتخاب رنگ ها می تواند بر عموم مردم داشته باشد مهم است، اما این طرز فکر که به هر رنگ خاص تنها می توان یک پاسخ ثابت روانشناسانه نسبت داد نیز چندان معتبر و صحیح  نیست.بسیاری از پاسخ هایی که رواشناسان رنگ به رنگ هایی خاص نسبت داده اند ریشه در تجارب شخصی افراد دارد.نکته جالب این می باشد که بسیاری از فرهنگ ها،تفاسیر و برداشت های مختلفی از رنگ ها دارد.

1-قرمز

از نظر روانشناسی رنگ قرمز به افزایش بیشتر سوخت و ساز بدن می انجامد و همچنین یک عامل تحریک کننده آدرنالین و فشار خون است.رنگ قرمز سرعت گردش خون را افزایش می دهد،بنابراین جسم و روح را تحریک می کند و احساسات قوی در انسان ایجاد می کند.از قدیم نیز گفته شده است که قرمز رنگه عشق است.قرمز رنگ باشکوه،هیجان آور و شور انگیز می باشد و از رنگ هایی می باشد که در بخش عصبانیت تاثیر می گذارد.

2-نارنجی

رنگ نارنجی نیز همانند رنگ قرمز پر انرژی و بسیار پر تحرک می باشد.در حالی که نارنجی خشمی را که اغلب قرمز بر می انگیزد به همراه ندارد.رنگ نارنجی شادی را افزایش می دهد و مظهر اشتیاق،خلاقیت و نور خورشید می باشد و از رنگ های خودنما و برجسته کننده است و از رنگ های گرم بشمار می آید و احساسات و اشتیاق را به هیجان در می آورد.رنگ نارجی رسمی تر و کمتر درگیر احساسات می باشدو به همین دلیل است که صاحبان کارخانه های Cingular در آمریک و Orange در اروپا تصمیم گرفتند تا کالاهای خود را به این رنگ تولید کنند.از آنجایی که رنگ نارنجی تحریک کننده متابولیسم بدن و اشتها است،رنگبسیار عالی برای بهتر کردن و ارتقا دادن هنر آشپزی و غذا می باشد.

3-زرد

رنگ زرد رنگ بسیار پر تحرک و چشمگیر می باشد به همین دلیل است که از آن در علایم احتیاط و تاکسی ها استفاده می شود.زرد اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد و شادی بخش و گرم است اما در عین می تواند حس نا امیدی و عصبانیت را بدهد.زرد چشم را خسته می کند و به ندرت می بینید که در طراحی  سایتی رنگ زرد  رنگ آمیزی شده باشد .

به گفته یک نویسنده:"نوزادان در اتاق زرد بیشتر گریه می کنند،زن و شوهر ها در آشپزخانه زرد بیشتر دعوا می کنند."چه این نظریه درست باشد چه غلط،نکته اصلی این است که کاربرد زیاد رنگ زرد در یک محیط می تواند مغلاوب کننده باشد.

4-سبز

رنگ سبز نماد طبیعت می باشد و آرامش دهنده و سمبل رشد،شادابی و امید می باشد.سبز رنگ آرامش، خوشبختی،سلامتی و امید است.همچنین رنگ سبز نشانه باروری و حاصلخیزی می باشد و می تواند در زمان فشارهای روانی باعث آرامش روح و روان می شود.تحمل رنگ سبز برای چشم انسان راحت تر می باشد و نسبت به رنگ های زرد،نارنجی و قرمز عامل تحریک کننده کمتری دارد.افرادی که در طراحی سایت خود از رنگ سبز استفاده می نمایند برای حس طبیعت گرایانه بازدید کنندگان جذاب می باشد اما سبز رنگ با کاربرد های متفاوت است.زمانی که رنگ سبز روشن در پیش زمینه مشکی قرار می گیرد واقعا برجسته می شود و به طرح حس تکنیکی می دهد.

5-آبی

آبی درد درمان است و رنگ مورد علاقه اکثر مردم بخوصوص آقایان می باشد.رنگ آبی حس آرامش و وقار را القا می کند و به عنوان رنگ صلح و آشتی، انبساط خاطر و انضباط شناخته می شود.از نظر احساسی آبی سمبل صداقت، هوش  و ایمان است و از نظر رواشناختی رنگ ها آبی رنگ آرامش دهنده است ولی البته می تواند کم کننده اشتها می باشد که تا حدی مربوط به نادر بودن رنگ آبی در غذاها می باشد و به نظر می رسد که آبی جزیی از صفحه ترکیب رنگ اشتها آور طبیعت نیست و به همین علت انتخاب موفقی برای محصولات غذایی نمی باشد.

رنگ آبی گاهی اوقات سمبل بد شانسی و دردسر شناخته می شود،این رابطه احساسی در موسیقی بلوز و نقاشی های تداعی کننده افسردگی پیکاسو مربوط به دوره آبی به صورت بارز مشخص است. آبی نه به خاطر رنگ های غیر طبیعی در غذا و نه موسیقی های دردسر ساز و نقاشی های افسرده کننده مورد توجه قرار گرفته،بلکه به دلیل ارتباط آبی با آسمان و دریا جذابیت جهانی دارد.این رابطه رنگ آبی با آب، آسمان و هوا آن را به عنوان انتخابی طبیعی و خوب برای سایت های مربوط به خطوط هوایی،دستگاه های تهویه ،فیلتر های ایتخر و تورهای مسافرتی برگزیده می شود.

6-ارغوانی

رنگ ارغوانی از نظر تاریخی مرتبط با وفاداری و قدرت بوده است. رازی که در گذشته این رنگ وجود دارد، حاکی از دشوار بودن ساخت این رنگ برای تولید پوشاک ارغوانی است.

رنگ ارغوانی ثروت و اشرافیت،خردمندی و معنویت،روابط عمومی،مرموز و خاص بودن را القا می کند. حتی امروزه هم ارغوانی نشان دهنده ثروت و افراط می باشد.این افراط به طبیعت هم منتقل شده است. ارغوانی اغلب مرتبط با گل ها،سنگ های قدیمی و غروب خورشید می باشد.اگر به دنبال طراحی سایت برجسته ای می باشید،استفاده از طیف غنی تر از رنگ ارغوانی بیندیشید. بر اساس فهرست طبقه بندی شده CSS Zen Garden کمترین رنگی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرد رنگ ارغوانی می باشد.

7-سفید

معمولا بیشتر افراد زمانی که به "پاکی"می اندیشند،رنگ سفید در ذهنشان خطور می کند.سفید رنگ تکامل ،روشنی،خلوص و تمیزی است.خلوص،پاکی،عفت،عصمت،بی گناهی، سرما و ملایمت از ویژگی های رنگ سفید می باشد.به همین دلیل است که از صفحات صاف و سفید در تبلیغات مواد شوینده استفاده می شود.رنگ سفید نشان دهنده عاری بودن از هرگونه نقص می باشد.

8-سیاه

با وجود اینکه رنگ سیاه اغلب تداعی کننده معنای مرگ و شیطان می باشد اما می تواند بسته به نحوه استفاده،رنگ قدرت،وقار و توان باشد. سیاه سمبل شر و تهدید و علامت هست.رنگ سیاه با سوگواری، غم،تشریفات،رسمیت و دلفریبی همراه می باشد.

اگر بازدید کننده سایت شما به طراحی سایت شما می نگرد، رنگ ها و تاثیر روانی که ایجاد می کند نقش مهمی دارد و دقت داشته باشید تا هیچ رنگی اشتباه استفاده نشده باشد.

دیدگاه های کاربران