گرافیک در طراحی سایت: طرح بندی های متداول

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 259

گرافیک در طراحی سایت: طرح بندی های متداول

تئوری طراحی سایت خوب است، اما تنها می تواند ما را تا جایی پیش ببرد که بفهیم چرا بعضی ایده ها در طراحی سایت عملی و بعضی غیر عملی هستند. اغلب برنامه های طراحی دانشگاهی و آموزشی حاوی اطلاعاتی غنی در زمینه تاریخ و هنر هستند. این اطلاعات پایه های درک شما را از طراحی گرافیکی در ارتباط با دیدگاه هنری قوی می سازد اما کار چندانی برای آماده سازی شما در جهت رویارویی با مشکلات خاصی که هنگام انتقال طراح هایتان به وب با آنها مواجه می شویم،انجام نمی دهند.

پابلو پیکاسو می گوید:"من همیشه کاری را انجام می دهم که نمی توانم انجام دهم، چون ممکن است یاد بگیریم چطور آن کار را انجام دهم." اگرچه هنگام طراحی سایت ها سعی کنید این شیوه را در پیش بگیرید اما مهم این است که اول بدانید که چه کارهایی می توانید انجام دهید، وقتی به اینترنت نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که گونه های مختلف طرح بندی ها، واقعا بی نهایت هستند اما تنها چندین مورد از آن طرح بندی ها واقعا مناسب می باشند.

در این بخش در مورد چند نمونه از طرح بندی ها صحبت نموده و به بررسی برخی نکات مثبت و منفی استفاده از آنها می پردازیم.

1-Navigation  ستون چپ

قبل از این که در مورد طرح بندی هایی با عرض ثابت و متغیر  صحبت کنیم، در ابتدا فرمت Left-Column Navigation را توضیح می دهیم.سایت Think Geek مثالی کلاسیک از این نوع ترکیب است. سایت های فروانی که در این قالب قرار می گیرند، از ستون سمت چپ به عنوان ستون اصلی Navigation استفاده نمی کنند. بعضی اوقات نوار Navigation را بالای صفحه می بینید اما چنین مواردی هم طرح بندی را پایین تیتر به یک ستون باریک سمت چپ و یک ستون عرضی در سمت راست تقسیم می کنند بنابراین طرح بندی با Left-Column Navigation انتخاب مناسبی برای پروزه شما می باشد.

البته نقطه ضعف سایت هایی که از Left-Column Navigation استفاده می کنند این است که ایراد عدم خلاقیت و ابتکار به آن ها وارد است.آنها بارها با این کارشان نشان می دهند که می خواهند مشابه دفعه پیش به نظر برسند.البته این به آن معنی نیست نباید از Left-Column Navigation استفاده کنید.

2- Navigation  ستون راست

اگر چه یافتن سایت های مانند Audi که در آن ها امکان Navigation در سمت راست طرح بندی باشد دشوار است اما یافتن سایت هایی که یک ستون در سمت راست برای sub- Navigation تبلیغات یا Sub-Content باز می کنند، آسان است.به این دلیل که فرهنگ غربی،چشمان ما عادت به خواندن مطالب از چپ به راست دارند، اغلب محتوا در سمت راست قرار گرفته و اولین چیزی است که ناظران می توانند ببینند.

قضاوت این موضوع به نوع نیاز مشتری بستگی دارد Left-Column Navigation آشنا و استانداردتر است اما هیچ وقت انتخاب اول در طراحی یک سایت جدید نیست.به هر حال،مطمئنا یک نکته وجود دارد: اگر می خواهید طرح شما از ساختار سایت های معمول باشد و هنوز می خواهید کاربرانتان بتوانند به راحتی نوار Navigation شما را بیابند،باید طرح بندی Right-Column را امتحان کنید.

3- Navigationسه ستونی

طرح بندی سه ستونی، از یک ستون مرکزی عریض تشکیل شده که که در دو طرف آن دو ستون Navigation قرار دارند. وب سایت Apple Store مثالی از این طرح بندی معمول وب است. اگر چه سه ستون ممکن است در صفحاتی ضروری باشند که در قسمت Navigation تکه های کوچکی از متن یا تبلیغاتی برای نمایش دارند، مهم است که به خاطر داشته باشید اگر بخواهید یک طرح بندی داشته باشید که شلوغ به نظر نرسد، حفظ فضای سفید ضروری است.خوشبختانه در Apple Store، سه ستونی که روی صفحه اصلی وجود دارند و ستون مرکزی مقداری فضای سفید دارند که حرکت چشم را بهبود می بخشند.

4-یافتن ایده های جدید

فقط به این دلیل که ترکیب طرح یندی های Left-Column،Right-Column و Three0Column در اکثر طرح های وب سایت ها هستند نباید خود را به آنها محدود کنید. تعداد زیادی طرح توسط سایت های گالری تولید شده که ایده های جدید و خلاقی را ارایه می دهندکه می توان به شما کمک کنند نگاه خود را فراگیرتر کنید. این سایت ها شامل این مواردی می شوند:

  • CSS Zen Garden 

این سایت مکانی برای نمایش ایده های جدید برای CSS حتی اگر قصد طراحی قالب یک CSS Zen Garden را ندارید،این سایت منبع عظیمی از ایده هاست.

  • CSS Beauty

CSS Beauty هم یک گالری از وب سایت های CSS است که هم خوب طراحی شده اند و هم دریچه ای برای ورود به جامعه طراحی CSS هستند.

  • CSS Vault

آرشیو گالری CSS Vault به نوامبر سال 2003 برمی گردد، بنابراین این سایت نه تنها منبع عظیمی از الهامات و ایده ها است بلکه منبع تاریخی از پیشینه طرح های برتر CSS است.

دیدگاه های کاربران