راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت اول)

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1027

راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت اول)

 

این راهنما برای چه کسانی کاربرد دارد؟

اگر شما میخواهید محتوای آنلاین خود را از طریق جستجوی گوگل مدیریت کنید یا آن را به صورت پول دربیاورید یا ارتقا دهید. این راهنما برای چنین افرادی کاربرد دارد. ممکن است صاحب یک کسب و کار در حال رشد، وب مسترِ چندین سایت، متخصص سئو در یک نمایندگی وب یا یک جستجوگر پرشور نینجا DIY SEO باشید که به مکانیک جستجو علاقه مندید: این راهنما برای شما کاربرد دارد. اگر دوست دارید یک مرور کلی از مبانی SEO داشته باشید، به جای درستی مراجعه کرده اید. این راهنما هیچ رموزی را ارائه نمی دهد که به طور خودکار بتواند سایت شما را به رتبه ی اول در گوگل تبدیل کند (متأسفم!)، اما دنبال کردن روش هایی که در پایین ارائه شده اند به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بررسی، شاخص گذاری و درک کند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اغلب با اصلاحات جزئی وب سایت سر و کار دارد. وقتی این تغییرات را به طور جداگانه بررسی کنید به نظرتان به پیشرفت هایی دست پیدا کرده اید، اما وقتی آنها را با بهینه سازی های دیگر ادغام کنید، تأثیر چشمگیری بر تجربه و عملکرد کاربر نسبت به سایت شما احساس می شود.

احتمالأ قبلأ با بسیاری از موضوعات این راهنما آشنا شده اید زیرا این موضوعات عناصر اصلی برای هر صفحه ی وبی می باشند، اما ممکن است از خیلی از آنها استفاده نکرده باشید.

باید سایتتان را بهینه کنید تا نیازهای کاربران را برطرف سازید. یکی از این کاربران موتور جستجو است که به کاربران دیگر کمک می کند تا محتوای شما را کشف کنند. بهینه سازی موتور جستجو به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوا را درک کنند و ارائه دهند. ممکن است سایت شما کوچکتر یا بزرگتر از سایتِ نمونه ی ما باشد و محتوای کاملأ متفاوتی را ارائه دهد، اما موضوعات بهینه سازی که در پایین بحث می کنیم باید برای هر نوع سایتی در هر اندازه ای بکار روند. امیدواریم راهنمای ما ایده های جدیدی را برای ارتقای وب سایتتان ارائه دهد و دوست داریم سوالات، بازخورد و موفقیت های شما را در انجمن کمک وب مستر گوگل بشنویم.

امیدواریم از این راهنما لذت ببرید و منتظر شنیدن بازخوردهای شما از طریق انجمن پشتیبانی گوگل هستیم.

مسئولیت های راهنما را به طور رایگان ذخیره یا چاپ و یا به اشتراک بگذارید: بیایید کیفیت وب را بالا ببریم.

موفق باشید.

نوشته شده: گروه کیفی جستجوی گوگل

 

محتوا:

 • شروع
 • به گوگل کمک کنید محتوای شما را پیدا کند
 • به گوگل بگویید کدام پیج نباید مرور شود
 • به گوگل (و کاربران) کمک کنید محتوای شما را درک کنند
 • وجود خود را در نتایج جستجوی گوگل مدیریت کنید
 • سلسله مراتب سایتتان را سازماندهی کنید
 • محتوایتان را بهینه کنید
 • عکس هایتان را بهینه کنید
 • سایتتان را با موبایل سازگار کنید (یعنی از طریق موبایل قابل استفاده باشد)
 • وب سایتتان را ارتقا دهید
 • عملکرد جستجو و رفتار کاربر را تجزیه و تحلیل کنید
 • پیوست ها: لینک های URL بکار رفته در این مقاله

 

شروع:

واژه نامه:

در اینجا، خلاصه ای از واژه های مهم که در این راهنما بکار رفته اند را مشاهده می کنید:

 • شاخص – گوگل تمام صفحات وبی که شاخص آنها را می شناسد ذخیره می کند. ورودیِ شاخص برای هر صفحه محتوا و مکان (URL) صفحه را توصیف می کند. شاخص گذاری زمانی رخ می دهد که گوگل در یک صفحه رفت و آمد می کند، آن را می خواند و آن را به شاخص می افزاید: گوگل امروز چند صفحه را در سایتم شاخص گذاری کرد.
 • مرور – فرایند نگاه کردن به صفحات وبِ جدید یا بروز شده. گوگل با دنبال کردن لینک ها، خواندن نقشه های سایت و به طرق دیگر URL ها را کشف می کند. گوگل وب را بررسی می کند، به دنبال صفحات جدید می گردد و سپس آنها را شاخص گذاری می کند (در صورت امکان).
 • مرورگر – نرم افزار خودکاری که صفحات وب را مرور می کند و آنها را شاخص گذاری می نماید.
 • گوگل بات – نامی عام برای مرورگر گوگل. گوگل بات به طور مداوم وب را مرور می کند.
 • SEO – بهینه سازی موتور جستجو: فرآیندی که سایت را برای موتورهای جستجو بهتر می کند. همچنین عنوان شغلی فردی است که در این زمینه مشغول به کار می باشد: یک سئوکار جدید استخدام کردیم تا حضور ما را در وب ارتقا ببخشد. 

آیا در گوگل هستید؟

مشخص کنید که آیا سایتتان در شاخص گوگل است – URL صفحه ی اصلی سایتتان را جستجو کنید. اگر نتایج را ببینید، جزو شاخص هستید. مثلأ، جستجوی «site:Wikipedia.org» به این نتایج دست پیدا می کند.

اگر سایت شما در گوگل نباشد – اگرچه گوگل میلیاردها صفحه را جستجو می کند، بدیهی است که برخی از سایت ها از قلم بی افتند. وقتی مرورگرهای ما یک سایت را از قلم می اندازند، علت یکی از موارد زیر است:

 • سایت به خوبی با سایت های دیگر وب اتصال برقرار نکرده است.
 • به تازگی یک سایت جدید را راه اندازی کرده اید و گوگل فرصت نداشته آن را مرور کند.
 • طراحی سایت مرور موثر محتوا را برای گوگل دشوار می کند.
 • گوگل در زمان مرور سایتتان با خطا مواجه شده است.
 • سیاست شما مانع از آن می شود که گوگل سایت را مرور کند. 

چگونه سایتم را در گوگل پیدا کنم؟

درج سایت در نتایج جستجوی گوگل کاری رایگان و آسان است؛ حتی نیازی نیست که سایتتان را به گوگل ارائه دهید. گوگل یک موتور جستجوی کاملأ خودکار است که از مرورگرهای وب برای جستجوی مداوم وب استفاده می کند و به دنبال سایت ها می گردد تا به شاخص اضافه کند. درواقع، بیشتر سایت هایی که در نتایج مان فهرست شده اند به طور دستی برای درج در گوگل ارائه نمی شوند، بلکه وقتی وب را مرور می کنیم به طور خودکار پیدا و افزوده می شوند. یاد بگیرید که گوگل چگونه صفحات وب را کشف، مرور و استفاده می کند.

دستورالعمل های وب مستر را برای ساخت یک وب سایتِ دوستدار گوگل ارائه می دهیم. درحالیکه هیچ تضمینی وجود ندارد مرورگرهای ما یک سایت خاص را پیدا کنند، دنبال کردن این دستورالعمل ها باید باعث شود سایتتان در نتایج جستجو ظاهر شود.

کنسول جستجوی گوگل ابزاری را ارائه می دهد که به کمک آنها می توانید محتوایتان را به گوگل عرضه کنید و عملکردتان در جستجوی گوگل را نظارت می کند. اگر بخواهید، کنسول گوگل حتی می تواند هشدارهایی را در مورد مشکلات بحرانی که در سایتتان با آنها مواجه می شود به شما ارائه دهد. برای کنسول گوگل ثبت نام کنید.

در اینجا چند سئوال بنیادی را مشاهده می کنید که باید در زمان شروع در مورد وب سایت از خودتان بپرسید.

 • آیا وب سایتم در گوگل نمایش داده می شود؟
 • آیا محتوای باکیفیتی را برای کاربران فراهم می کنم؟
 • آیا کسب و کار محلی ام در گوگل نمایش داده می شود؟
 • آیا دسترسی به محتوایم در تمام دستگاه ها سریع و آسان است؟
 • آیا وب سایتم ایمن است؟

می توانید اطلاعات اضافی برای شروع را در http://g.co/webmasters مطالعه کنید.

بقیه ی این مقاله راهنمایی هایی را در مورد چگونگی ارتقای سایت برای موتورهای جستجو ارائه می دهد که بر اساس عنوان سازماندهی شده اند. می توانید یک فهرست کوتاه و قابل پرینت از نکات را از http://g.co/webmastercheklist دانلود کنید.

آیا به متخصص SEO نیاز دارید؟

یک متخصص SEO («بهینه سازی موتور جستجو») کسی است که آموزش دیده تا ظاهر شدن سایت شما در موتورهای جستجو را ارتقا دهد. با دنبال کردن این راهنما، می توانید اطلاعات کافی را برای بهینه سازی سایت بدست آورید. بعلاوه، ممکن است بخواهید یک متخصص SEO استخدام کنید تا به شما در بازبینی صفحات کمک کند.

تصمیم گیری برای استخدام یک SEO یک تصمیم بزرگ است که می تواند سایتتان را ارتقا داده و زمان را ذخیره کند. مطمئن شوید که مزایای بالقوه ی استخدام یک SEO و همچنین آسیب های ناشی از یک SEO بی مسئولیت را بررسی کرده اید. بسیاری از SEOها و موسسات دیگر و مشاوران، خدمات سودمندی را برای صاحبان وب سایت ارائه می دهند، از جمله:

 • مرور محتوا و ساختار سایت
 • توصیه ی تکنیکی در مورد توسعه ی وب سایت: مثلأ هاستینگ، تغییر مسیر، صفحات خطا، استفاده از javascript
 • توسعه ی محتوا
 • مدیریت کمپین های توسعه ی کسب و کار آنلاین
 • جستجوی کلیدواژه
 • آموزش SEO
 • تخصص در زمینه ی بازارها و جغرافیاهای تخصصی. قبل از شروع جستجوی یک SEO، ایده ی خوبی است که به یک مصرف کننده ی تعلیم دیده تبدیل شوید و با چگونگی عملکرد موتورهای جستجو آشنا شوید. پیشنهاد می کنیم تمام این راهنما را مرور کنید، به ویژه منابع زیر را:
 • گوگل 101: گوگل چگونه وب را مرور، شاخص گذاری و استفاده می کند
 • دستورالعمل های وب مستر
 • چگونه یک SEO را استخدام کنید

اگر به استخدام یک SEO فکر می کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. زمان بیشتر برای استخدام باید زمانی صرف شود که در حال طراحی مجدد سایت یا برنامه ریزی برای راه اندازی یک سایت جدید هستید. بدین ترتیب، شما و SEO تان می توانید تضمین کنید که سایتتان به گونه ای طراحی شده که دوستدار موتور جستجو باشد. هرچند، یک SEO خوب می تواند سایت موجود را نیز ارتقا دهد.

برای مرور مختصرِ نیاز به استخدام یک SEO می توانید مقاله ی «آیا به یک SEO نیاز دارید» را در مرکز کمک بخوانید.

به گوگل کمک کنید محتوایتان را پیدا کند:

اولین مرحله برای نمایش سایت در گوگل این است که مطمئن شوید گوگل می تواند آن را پیدا کند. بهترین راه برای انجام این کار ارائه ی نقشه ی سایت است. نقشه ی سایت فایلی است که به موتورهای جستجو اطلاعاتی را درباره ی صفحات جدید یا تغییر یافته در سایت شما می دهد. یاد بگیرید که چگونه یک نقشه ی سایت بسازید و ارائه دهید.

گوگل همچنین از طریق لینک های صفحات دیگر صفحات را پیدا کند. بعدأ بخش «سایتتان را ارتقا دهید» را در این مقاله بخوانید تا یاد بگیرید چگونه افراد را تشویق کنید سایتتان را کشف کنند.

به گوگل بگویید کدام صفحات نباید مرور شوند:

بهترین شیوه ها:

برای اطلاعات غیرحساس، مرور ناخواسته را با استفاده از robots.txt مسدود کنید.

فایل «robots.txt» به موتورهای جستجو می گوید که آیا می توانند به بخش هایی از سایتتان دسترسی پیدا کرده و آنها را مرور کنند. این فایل که باید «robots.txt» نامگذاری شود باید در فهرست لغات اصلی سایتتان درج گردد. این امکان وجود دارد که صفحاتی که با robots.txt مسدود شده اند هنوز مرور شوند، پس برای صفحات حساس باید از یک روش ایمن تر استفاده کنید.

ممکن است نخواهید صفحات خاصی از سایتتان مرور شوند زیرا برای کاربران سودمند نیستند. اگر بخواهید از مرور صفحات توسط موتورهای جستجو جلوگیری کنید، کنسول جستجوی گوگل یک مولد دوستدار robots.txt دارد تا به شما در ساخت این فایل کمک کند. توجه داشته باشید که اگر سایت شما از زیردامنه ها استفاده کند و بخواهید صفحات خاصی در یک زیردامنه ی خاص مرور نشوند، باید یک فایل جداگانه ی robots.txt برای این زیردامنه بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد robots.txt، این راهنمای مرکز کمک وب مستر را در مورد کاربرد فایل های robots.txt پیشنهاد می دهیم.

در مورد چند روش دیگر برای جلوگیری از ظهور محتوا در نتایج جستجو مطالعه کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • اجازه ندهید گوگل صفحاتِ نتیجه ی جستجوی داخلی را مرور کند. کاربران از کلیک کردن بر روی نتیجه ی موتور جستجو خوششان نمی آید.
 • اجازه دهید URLهایی که در نتیجه ی خدمات نمایندگی ساخته شده اند مرور گردند.

برای کسب اطلاعات حساس، از روش های ایمن تری استفاده کنید.

Robots.txt یک روش مناسب و موثر برای مسدود کردن مطالب حساس یا محرمانه نیست. این روش فقط مرورگرهای خوب را از صفحات دیگر می سازد، اما مانع از آن نمی شود که سرورتان این صفحات را به بروزری که آنها را درخواست کرده تحویل ندهد. یک دلیل این است که موتورهای جستجو هنوز می توانند URLهایی که مسدود می کنید را ارجاع دهند (فقط URL را نشان می دهند، نه عنوان یا اسنیپت را) اگر این لینک ها به URLها در جای دیگری از اینترنت وجود داشته باشند. همچنین، موتورهای جستجوی فریبنده یا غیرمنطبقی که استاندارد حذف ربات را تأیید نمی کنند از دستورالعمل های robots.txt پیروی نمی کنند. در آخر، یک کاربر کنجکاو می تواند دایرکتوری ها یا دایرکتوری های فرعی را در فایل robots.txt بررسی کند و URL محتوایی که نمی خواهید ظاهر شود را حدس بزند.

در این مواقع، از تگِ noindex استفاده کنید اگر می خواهید صفحه در گوگل ظاهر نشود، اما اشکالی ندارد اگر یک کاربر با یک لینک خاص بتواند به صفحه دسترسی پیدا کند. اگرچه برای امنیت باید از روش های مناسبی استفاده کنید، مثل رمز عبور کاربر یا خارج کردن کاملِ صفحه از سایت.  

 

به گوگل (و کاربران) کمک کنید محتوای شما را درک کند:

اجازه دهید گوگل به همان شکلی که یک کاربر صفحه تان را می بینید آن را ببیند.

وقتی گوگل بات یک صفحه را مرور می کند، باید به همان شکلی صفحه را ببیند که یک کاربر آن را می بیند. برای ارائه و شاخص گذاری بهینه، همیسه به گوگل بات اجازه دهید به javascript، CSS و فایل های تصویری که وب سایت از آنها استفاده می کند دسترسی داشته باشد. اگر فایلِ robots.txt اجازه ندهد این دارایی ها مرور شوند، به ارائه و شاخص گذاری محتوایتان آسیب می رساند. این امر منجر به رتبه بندی های زیربهینه می شود.

عملیات پیشنهادی:

 • مطمئن شوید گوگل بات می تواند javascript، CSS و فایل های تصویری را با استفاده از ابزار گوگل مرور کند. این کار به شما اجازه می دهد تا ببینید گوگل بات چگونه محتوایتان را دقیقأ مشاهده و عرضه می کند و به شما کمک می کند تا تعدادی از مسائل شاخص گذاری را در سایتتان شناسایی و تثبیت کنید.
 • txt را با استفاده از کنسول جستجوی گوگل بررسی و آزمایش کنید.

عناوین منحصربفرد و دقیقی از صفحه را بسازید:

تگِ <عنوان> به کاربران و موتورهای جستجو می گوید که موضوع یک صفحه ی خاص چیست. تگِ <عنوان> باید در عنصرِاز HTML قرار گیرد. باید یک عنوان منحصربفرد برای هر صفحه در سایتتان بسازید.

دیدگاه های کاربران