راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت دوم)

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 749

راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت دوم)

عناوین و اسنیپت های خوبی در نتایج جستجو بسازید:

اگر سند شما در صفحه ی نتایج جستجو ظاهر شود، ممکن است محتوای تگِ عنوان در خطر اول نتایج ظاهر شود (اگر با بخش های مختلف نتیجه ی جستجوی گوگل آشنایی ندارید، می توانید آناتومی ویدیوی نتیجه ی جستجو و این نمودار سودمند از صفحه ی نتایج جستجوی گوگل را بررسی کنید).

عنوان صفحه ی اصلی می تواند شامل نام وب سایت/کسب و کار و اطلاعات مهم دیگری مثل محل فیزیکی کسب و کار یا تأکیدات یا عرضه های اصلی آن باشد.

بهترین شیوه ها:

محتوای صفحه را با دقت توصیف کنید.

عنوانی را انتخاب کنید که موضوع محتوای صفحه را به طور موثر بخواند و منتقل کند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • انتخاب عنوانی که هیچ ارتباطی با محتوای صفحه ندارد.
 • استفاده از عناوین پیش فرض یا مبهمی مثل «بدون عنوان» یا «صفحه ی جدید 1».

عناوین منحصربفردی برای هر صفحه بسازید.

هر صفحه در سایت شما باید یک عنوان منحصربفرد و ایده آل داشته باشد تا به گوگل کمک کند تشخیص دهد این صفحه با صفحات دیگر در سایتتان متمایز است. اگر سایت شما از صفحات موبایل جداگانه ای استفاده می کند، بخاطر داشته باشید که باید در نسخه های موبایل نیز از عناوین خوبی استفاده کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از عناوین خیلی طولانی که برای کاربران سودی ندارند.
 • درج کلیدواژه های غیرضروری در تگ های عنوان.

از تگِ متا «شرح» استفاده کنید:

متا تگِ «شرح» در یک صفحه خلاصه ای از محتوای صفحه را برای گوگل و موتورهای جستجوی دیگر فراهم می کند. عنوان یک صفحه می تواند چند کلمه یا یک عبارت باشد، درحالیکه یک متا تگِ شرح می تواند یک یا دو جمله یا حتی یک پاراگراف کوتاه باشد. کنسول جستجوی گوگل یک گزارش مفید از پیشرفت HTML ارائه می دهد که اطلاعاتی را در مورد متا تگ های شرح در اختیار شما قرار می دهد که می تواند کوتاه یا طولانی باشد یا بارهای تکثیر شده باشد (همین اطلاعات برای تگ های <عنوان> نیز در دسترس است). همانند تگ <عنوان>، متا تگ شرح در جزء <head> HTML درج می شود.

تگ های متا شرح چه مزیتی دارند؟

متا تگ های شرح اهمیت دارند زیرا گوگل می تواند آنها را به عنوان اسنیپت صفحات شما بکار برد. توجه داشته باشید که گفتیم «می تواند» زیرا ممکن است گوگل از یک بخش مربوطه از متنِ قابل مشاهده ی صفحه تان استفاده کند اگر به خوبی با جستار کاربر انطباق برقرار کند. اگر گوگل نتواند متن خوبی را برای اسنیپت انتخاب کند، افزودن متا تگ های شرح به هر کدام از صفحاتتان همیشه شیوه ی خوبی است. وبلاگ اصلی وب مستر پست های مفیدی در مورد ارتقای اسنیپت ها دارد، همراه با متا تگ های شرح بهتر و اسنیپت های بهتری برای کاربران. همچنین مقاله ی مفیدی در مورد چگونگی ساخت عناوین و اسنیپت های خوب در مرکز کمک داریم.

بهترین شیوه ها:

محتوای صفحه را با دقت خلاصه کنید.

یک شرح مطالب بنویسید که به کاربران اطلاع دهد در بخش نتیجه ی جستجو از متا تگ شرح به عنوان اسنیپتی از صفحه تان دیدن کنند. درحالیکه هیچ حجم خاصی برای متنِ متا تگ شرح تعیین نشده، پیشنهاد می کنیم به حدی طولانی نباشد که به طور کامل در جستجو نشان داده نشود (توجه داشته باشید که کاربران بسته به نحوه ی جستجویشان اندازه ی متفاوتی از خلاصه را مشاهده می کنند) و شامل تمام اطلاعاتی است که کاربران نیاز دارند تا صفحه را سودمند یا مربوطه قلمداد کنند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • نوشتن یک متا تگ شرح که هیچ ارتباطی با محتوای صفحه ندارد.
 • استفاده از شرح هایی مثل «این یک صفحه ی وب است» یا «صفحه در مورد کارت های بیسبال است».
 • پر کردن شرح فقط با کلیدواژه.
 • کپی و پیست کردن کل محتوای سند در متا تگ شرح.

برای هر صفحه ی وب از یک شرح منحصربفرد استفاده کنید.

داشتن یک متا تگ متفاوت برای هر صفحه به کاربران و گوگل کمک می کند، به ویژه در جستجوهایی که باعث می شوند کاربران چند صفحه را در دامنه ی شما درج کنند (مثلأ جستجوهایی با استفاده از اپراتور سایت). اگر سایت شما هزاران یا حتی میلیون ها صفحه دارد، متا تگ های شرحِ دست ساز امکانپذیر نیستند. در این صورت، می توانید متا تگ های شرح را بر اساس محتوای هر صفحه به طور خودکار تولید کنید.

از مورد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از یک متا تگ شرح برای تمام صفحات سایت یا گروه بزرگی از صفحات.

از تگ های تیتر برای تأکید بر یک متن مهم استفاده کنید:

از آنجاییکه تگ های تیتر معمولأ متن را بزرگتر از متن عادی در آن صفحه می کنند، این یک نشانه ی بصری است که به کاربران نشان می دهد این متن مهم است و می توانند اطلاعاتی در مورد نوع و محتوای ضمنی متن تیتر بدست آورند. چند اندازه ی تیتر که در این متن بکار رفته یک ساختار سلسله مراتبی به محتوای شما می دهد و مرور آن را برای کاربران آسان تر می کند.

بهترین شیوه ها:

فرض کنید در حال نوشتنِ رئوس مطالب هستید.

مشابه با نگارش رئوس مطالب برای یک مقاله ی بزرگ، درباره ی نکات اصلی و فرعی محتوای صفحه فکر کنید و تصمیم بگیرید که کجا از تگ های تیتر استفاده کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • قرار دادن متن در تگ های تیتر که برای تعریف ساختار متن سودمند نیستند.
 • استفاده از تگ های تیتر، درحالیکه تگ های دیگری مثل <em> و <strong> مناسب ترند.
 • حرکت نامنظم از یک اندازه ی تگِ تیتر به اندازه ای دیگر.

از تگ های تیتر در جایی استفاده کنید که معنا داشته باشند. تعداد خیلی زیادی تگ تیتر بر روی یک صفحه باعث می شود کاربر به آسانی نتواند محتوا را اسکن کند و تشخیص دهد که یک موضوع کجا به پایان می رسد و موضوع دیگر در کجا شروع می شود.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده ی پشت سر هم از تگ های تیتر در یک صفحه.
 • تیترهای خیلی طولانی.
 • استفاده از تگ های تیتر فقط برای طراحی متن، نه ساختار آن.

نشانه گذاریِ داده ی ساختاربندی شده را اضافه کنید:

داده ی ساختاربندی شده کدی است که می توانید به صفحات وب خود اضافه کنید تا محتوای خود را در موتورهای جستجو شرح دهید به گونه ای که بتوانید بهتر درک کنید چه چیزی در صفحات شما قرار دارد. موتورهای جستجو می توانند از این اطلاعات برای نمایش سودمند محتوای شما در نتایج جستجو استفاده کنند. یعنی به نوبت به شما کمک می کنند تا مشتریان درستی را برای کسب و کارتان جذب کنید.

مثلأ، اگر یک فروشگاه آنلاین پیدا کردید و یک بسته ی محصول را نشانه گذاری کردید، بهتر می توانید درک کنید که این صفحه یک دوچرخه، قیمت آن و بازدید مشتریان را نمایش می دهد. می توانیم این اطلاعات را در یک اسنیپت برای نتایج جستجوی جستار مربوطه نمایش دهیم که آن را «نتایج با ارزش» می نامیم.

علاوه بر استفاده از نشانه گذاری داده ی ساختاربندی شده برای نتایج با ارزش، می توانیم آن را برای نتایج مربوطه در فرمت های دیگر بکار ببریم. مثلأ اگر یک فروشگاه آجر و ملات پیدا دارید، نشانه گذاریِ ساعت هایی که فروشگاه باز است به مشتریان کمک می کند تا بدانند دقیقأ چه ساعتی می توانند شما را پیدا کنند و در زمان جستجو به آنها می دهید فروشگاهتان چه ساعتی باز/بسته است.

می توانید نهادهای کسب و کار زیادی را نشانه گذاری کنید:

 • محصولاتی که می فروشید
 • محل کسب و کار
 • ویدیوهایی درباره ی محصولات یا کسب و کار
 • ساعات باز بودن فروشگاه
 • فهرست رویدادها
 • دستورالعمل ها
 • لوگوی شرکت و غیره!

فهرست کامل انواع محتوای پشتیبانی شده را در سایتِ توسعه دهنده مشاهده کنید.

توصیه می کنیم که برای توصیف محتوا، از داده ی ساختاربندی شده با نشانه گذاری های پشتیبانی شده استفاده کنید. می توانید نشانه گذاری را به کدِ HTML در صفحه تان اضافه کنید یا از ابزاری مثل هایلایتر داده و هلپر نشانه گذاری استفاده کنید (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها، بخش بهترین شیوه ها را مطالعه کنید).

بهترین شیوه ها:

نشانه گذاری تان را با استفاده از ابزار آزمایش داده ی ساختاربندی شده چک کنید.

وقتی محتوایتان را نشانه گذاری کردید، می توانید از ابزار آزمایش داده ی ساختاربندی شده ی گوگل استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ اشتباهی در اجرا صورت نگرفته است. می توانید URL را در جایی وارد کنید که محتوا قرار دارد یا می توانید HTML واقعی که شامل نشانه گذاری است کپی کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از نشانه گذاری نامعتبر.

از هایلایتر داده استفاده کنید.

اگر می خواهید بدون تغییر کد منبعِ سایتتان یک نشانه گذاری ساختاربندی شده داشته باشید، می توانید از هایلایتر داده استفاده کنید؛ هایلایتر داده یک ابزار رایگان است که در کنسول جستجو درج شده و از زیرمجموعه ی انواع محتوا پشتیبانی می کند.

اگر تمایل دارید کدِ نشانه گذاری را کپی و در صفحه تان پیست کنید، از ابزار هلپر نشانه گذاری استفاده کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • تغییر کد منبع سایت وقتی از اجرای نشانه گذای مطمئن نیستید.

چگونگی عملکرد صفحاتتان را نشانه گذاری کنید.

گزارش داده ی ساختاربندی شده در کنسول جستجو به شما نشان می دهد ظرف 90 روز گذشته چه تعداد صفحه در سایتتان با نوع خاصی از نشانه گذاری شناسایی شده اند، چند بار در نتایج جستجو ظاهر شده اند و مردم چند بار بر روی آنها کلیک کرده اند. این گزارش همچنین هر گونه خطا را نشان می دهد.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • اضافه کردن داده ی نشانه گذاری که برای کاربران قابل رویت نیست.
 • ساختِ مرورهای جعلی یا اضافه کردن نشانه گذاری های نامربوط.

مدیریت کنید که چگونه در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوید:

داده ی ساختاربندی شده ی درست در صفحاتتان باعث می شود ای صفحات برای ویژگی های خاصی در نتایج جستجو شایستگی پیدا کنند، از جمله ستاره های مرور، نتایج تزئینی و فانتزی و غیره. بخش انواع نتیجه ی جستجو که صفحه تان می تواند برای آنها مناسب باشد را مشاهده کنید.

سلسله مراتب سایتتان را سازماندهی کنید:

درک کنید موتورهای جستجو چگونه می توانند از URLها استفاده کنند:

موتورهای جستجو به یک URL منحصربفرد در هر قطعه محتوا نیاز دارند تا بتوانند آن محتوا را مرور کرده و شاخص گذاری کنند و کاربران را به آن ارجاع دهند. مثلأ محصولاتی خاص در یک فروشگاه و همچنین محتوای اصلاح شده مثل ترجمه ها یا تنوع های منطقه ای باید از URLهای جداگانه ای استفاده کنند تا به درستی در جستجو نمایش داده شوند.

URLها اصولأ به چند بخش متمایز تقسیم می شوند:

protocol://hostname/path/filename?querystring#fragment

مثل:

https://www.example.com/RunningShoes/Womens.htm?size=8#info

گوگل در صورت امکان پیشنهاد می دهد تمام وب سایت ها از https:// استفاده می کنند. نام هاست متعلق به جایی است که وب سایت هاست شده است که معمولأ از نام دامنه ای که برای ایمیل بکار می برید استفاده می کند. گوگل بین نسخه ی «www» و «غیر www» تمایز قائل می شود (مثلأ «www.example.com» یا فقط «example.com»). در زمان افزودن وب سایتتان به کنسول جستجو، پیشنهاد می کنیم که هر دو نسخه ی http:// و https:// و همچنین نسخه های «www» و «غیر www» را اضافه کنید.

مسیر، نام فایل و رشته ی جستار تعیین می کنند که کدام محتوای سرور قابل دسترسی است. این سه بخش حساس به حروف کوچک و بزرگ هستند، بنابراین «FILE» در مقایسه با «file» نتیجه ی متفاوتی را ارائه می دهد. نام هاست و پروتکل حساس به حروف بزرگ و کوچک نیستند.

یک قطعه (در اینجا، «#info») شناسایی می کند که بروزر کدام بخش از صفحه را نمایش می دهد. از آنجاییکه خود محتوا صرف نظر از قطعه معمولأ یکسان است، موتورهای جستجو قطعه ی بکار رفته را نادیده می گیرند.

در زمان مراجعه به صفحه ی اصلی، یک اسلش پس از نام هاست اختیاری است زیرا به همان محتوا ختم می شود («https://example.com/» با «https://example.com» یکسان است). برای مسیر و نام فایل، یک اسلش بصورت یک URL متفاوت مشاهده می شود (به یک فایل یا یک دایرکتوری اشاره دارد). مثلأ «https://example.com/fish» با «https://example/fish/» یکسان نیست.

جهت یابی (navigation) برای موتورهای جستجو مهم است:

جهت یابی یک وب سایت به بازدیدکنندگان کمک می کند تا محتوایی که می خواهند را پیدا کنند. این جهت یابی همچنین به موتورهای جستجو کمک می کند تا ببینند کدام محتوا از نظر وب مستر اهمیت دارد. اگرچه نتایج جستجوی گوگل در سطح صفحه ارائه شده اند، گوگل تمایل دارد بداند یک صفحه چه نقشی در چشم اندازه بزرگتر سایت ایفا می کند.

جهت یابی تان را بر اساس صفحه ی اصلی برنامه ریزی کنید:

تمام سایت ها دارای یک صفحه ی اصلی هستند که معمولأ رایج ترین صفحه در سایت و محل شروع جهت یابی برای بسیاری از بازدید کنندگان است. اگر سایتتان صفحات زیادی داشته باشد، باید به این فکر کنید که بازدید کنندگان چگونه از یک صفحه ی عمومی (یا صفحه ی اصلی) به صفحه ای تخصصی می روند. آیا صفحات کافی در مورد یک موضوع خاص در اختیار دارید که بتواند صفحه ای را بسازد که این صفحات مربوطه را شرح می دهد (مثلأ صفحه ی اصلی --> فهرست موضوعات مربوطه --> موضوع تخصصی)؟ آیا صدها محصول مختلف دارید که تحت چند صفحه ی طبقه بندی یا طبقه بندی فرعی فهرست شوند؟

استفاده از «فهرست های breadcrumb»:

یک breadcrumb ردیفی از لینک های داخلی در بالا یا پایین صفحه است که به بازدید کنندگان اجازه می دهد تا به سرعت به بخش قبلی یا صفحه ی اصلی بازگردند. بسیاری از breadcrumbها عمومی ترین صفحه (معمولأ صفحه ی اصلی) را به عنوان اولین فهرست در سمت چپ در اختیار دارند و بخش های تخصصی تر را در سمت راست فهرست می کنند. پیشنهاد می کنیم که در زمان نمایش breadcrumbها از نشانه گذاریِ داده ی ساختاربندی شده ی breadcrumb استفاده کنید.

 

دیدگاه های کاربران