راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت سوم)

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 829

راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت سوم)

یک صفحه ی جهت یابی ساده برای کاربران خود بسازید:

یک صفحه ی جهت یابی درواقع صفحه ای ساده در سایت شما است که ساختار وب سایت را نمایش می دهد و معمولأ شامل فهرستی سلسله مراتبی از صفحات بر روی سایت است. اگر بازدیدکنندگان در پیدا کردن صفحات در سایتتان دچار مشکل شدند می توانند از این صفحه بازدید کنند. درحالیکه موتورهای جستجو ای صفحه را بازدید می کنند، دستیابی به مرور خوب صفحات در سایت بیشتر بازدیدکنندگان انسانی را مورد هدف قرار داده است.

بهترین شیوه ها:

یک سلسله مراتب با جریان طبیعی بسازید:

تا حد امکان کاری کنید حرکت کاربران از محتوای عمومی به سمت محتوای تخصصی در سایت آسان شود. صفحات جهت یابی را در صورت لزوم اضافه کنید و آنها را به طور موثر در ساختار لینک داخلی بکار برید. مطمئن شوید که تمام صفحات در سایت از طریق لینک ها قابل دسترس هستند و نیازی نیست که عملکرد «جستجوی» داخلی در آنها یافت شود. لینک به صفحات دیگر در صورت امکان کاربران را قادر می سازد تا محتوای مشابهی را کشف کنند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • ساخت وب های پیچیده ای از لینک های جهت یابی که مثلأ هر صفحه در سایت را به صفحه ای دیگر وصل می کنند.
 • دور شدن زیاد از محتوا (به گونه ای که برای دستیابی به محتوا از صفحه ی اصلی به بیست بار کلیک لازم است).

از متن برای جهت یابی استفاده کنید:

کنترل بیشتر جهت یابی از یک صفحه به صفحه ی دیگر در سایتتان از طریق لینک های متن باعث می شود موتورهای جستجو راحت تر بتوانند سایت شما را مرور کنند و بشناسند. وقتی از javascript برای ساخت یک صفحه استفاده می کنید، از «a» با URLها بصورت مقادیر شاخصِ «href» استفاده کنید و بجای اینکه منتظر تعامل با کاربر باشید، تمام آیتم های منو را در بارگذاری صفحه تولید کند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • جهت یابی کاملأ بر اساس تصاویر یا انیمیشن ها.
 • استفاده از اسکریپت یا رویداد مبتنی بر پلاگین برای جهت یابی.

یک صفحه ی جهت یابی برای کاربران بسازید (یک نقشه ی سایت برای موتورهای جستجو):

یک صفحه ی جهت یابی برای کل سایتتان بسازید (یا برای مهمترین صفحات، اگر صدها یا هزاران صفحه در اختیار دارید). فایل نقشه ی سایت XML را بسازید تا مطمئن شوید که موتورهای جستجو صفحات جدید و بروز شده را در سایتتان کشف می کنند و تمام URLهای مربوطه را با آخرین تاریخ های اصلاح شده ی محتوای اصلی فهرست کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • به صقحه ی جهت یابی تان اجازه دهید با لینک های خراب انقضا شود.
 • ساخت یک صفحه ی جهت یابی که صفحات را بدون سازماندهی آنها به سادگی فهرست کند، مثلأ بر اساس موضوع.

صفحات سودمندِ 404 را نمایش دهید.

کاربران با دنبال کردن یک لینک خراب یا تایپ در یک URL اشتباه، گاهی اوقات وارد صفحه ای می شوند که در سایت شما وجود ندارد. داشتن یک صفحه ی 404 که کاربران را به سمت صفحه ای فعال در سایتتان هدایت می کند می تواند تجربه ی کاربران را به شدت بهبود ببخشد. صفحه ی 404 شما باید دارای لینکِ بازگشت به صفحه ی اصلی باشد و بتواند لینک هایی به محتوایی معروف یا مربوطه در سایتتان را فراهم کند. می توانید از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا منابع URL که خطاهای «not found» را ایجاد می کنند پیدا کنید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • به صفحات 404 اجازه دهید تا در موتورهای جستجو شاخص گذاری شوند (مطمئن شوید سرور وب شما به گونه ای پیکره بندی شده که یک کد موقعیت 404 HTTP را ارائه دهد – یا در نمونه ی سایت های مبتنی بر javascript – وقتی صفحاتی که وجود ندارند تقاضا می شوند، متا تگِ ربات های فاقد شاخص را داشته باشد.
 • مسدود کردن صفحات 404 که از طریق فایل txt مرور می شوند.
 • ارائه ی فقط یک پیغام مبهم مثل «not found»، «404» یا بدون صفحه ی 404.
 • استفاده از یک طرح بخصوص برای صفحات 404 که با بقیه ی سایتتان همخوانی ندارد.

URLهای ساده اطلاعات محتوایی را منتقل می کنند:

ایجاد طبقه بندی ها و اسامی فایل توصیفی برای مستندات در وب سایتتان نه تنها به شما کمک می کند سایتتان را بهتر سازماندهی کنید، بلکه URL های آسانتر و دوستانه تری را برای کسانی که می خواهند به محتوایتان لینک شوند فراهم می سازد. ممکن است بازدیدکنندگان از URLهای خیلی طولانی و رمزی که شامل کلمات دشواری هستند بترسند.

URLهایی شبیه چیزی که در تصویر مشاهده می کنید گیج کننده هستند. کاربران زمان سختی را برای لینک کردن به آن سپری می کنند.

برخی از کاربران با استفاده از URL این پیج بصورت متن مبنا به صفحه ی شما لینک می کنند. اگر URL شما شامل کلمات مربوطه باشد، کاربران اطلاعات بیشتری درباره ی پیج کسب خواهند کرد تا با استفاده از یک ID یا پارامتری با نام عجیب و غریب.

URLها در نتایج جستجو نمایش داده می شوند:

در آخر، به خاطر داشته باشید که URL در یک سند معمولأ در نتیجه ی جستجو در گوگل در پایین عنوان سند نمایش داده می شود.

گوگل در مرور تمام انواع ساختارهای URLها عملکرد خوبی دارد، حتی اگر کاملأ پیچیده باشند، اما برای ساده کردن URLهای شما وقت می گذارد.

بهترین شیوه ها:

از کلمات در URLها استفاده کنید.

URLهایی که کلمه ای هستند و به محتوا و ساختار سایتتان مربوط می شوند برای بازدیدکنندگان دوستانه ترند. 

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از URLهای طولانی با پارامترها و شناسه های جلسه ی غیر ضروری.
 • انتخاب اسامی عام بای صفحه مثل «page 1.html».
 • استفاده از کلیدواژه های ضروری مثل «baseball-cards-baseballcards.htm».

یک ساختار ساده برای دایرکتوری بسازید.

از ساختاری برای دایرکتوری استفاده کنید که محتوایتان را بخوبی سازماندهی می کند و به بازدیدکنندگان کمک می کند به آسانی مکان آن را در سایتتان تشخیص دهند. از ساختار دایرکتوری استفاده کنید تا نوع محتوای یافت شده  در آن URL را نشان دهید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • تو در تو گذاشتن دایرکتوری های مثل «…/dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html».
 • استفاده از اسامیِ دایرکتوری که هیچ ربطی به محتوای درونش ندارند.

یک نسخه از URL را ارائه دهید تا به سند دستیابی پیدا کند.

برای جلوگیری از لینک شدنِ کاربران به یک نسخه از URL و بقیه ی لینک ها به یک نسخه ی متفاوت (این کار باعث انتشار شهرت یک محتوا بین URLها می شود)، بر استفاده و ارجاع به یک URL در ساختار و لینک داخلی صفحاتتان تمرکز کنید. اگر متوجه شدید که مردم از طریق چند URL به یک محتوای یکسان دسترسی دارند، یک تغییر مسیر 301 را از URLهای اولویت بندی نشده به URL برجسته راه حل خوبی خواهد بود. همچنین اگر نمی توانید تغییر مسیر دهید از یک URL استاندارد یا یک عنصر لینکِ «rel=canonical» استفاده کنید.

از مورد زیر خودداری کنید:

 • صفحات از دامنه های فرعی و دایرکتوری اصلی به یک محتوای یکسان دسترسی پیدا کنند. مثل: «./dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html»و«domain.com/page.html».

محتوایتان را بهینه کنید:

سایتتان را جالب و سودمند کنید:

ساخت یک محتوای متقاعد کننده و سودمند احتمالأ بر وب سایتتان بیش از فاکتورهای دیگر تأثیر می گذارد. کاربران وقتی یک محتوای خوب را می بینند می شناسند و تمایل دارند کاربران دیگر را نیز به سمت آن هدایت کنند. این کار از طریق پست های وبلاگ، خدمات رسانه های اجتماعی، ایمیل، انجمن ها یا ابزار دیگر امکانپذیر است.

شایعه های دهان به دهان به شهرت سایتتان در میان کاربران و گوگل کمک می کند و به ندرت بدون محتوای کیفی صورت می گیرد.

بدانید خوانندگان چه چیزی می خواهند (همان را به آنها بدهید):

درباره ی کلماتی که یک کاربر برای یافتن یک محتوای خاص جستجو می کند فکر کنید. کاربرانی که اطلاعات زیادی درباره ی موضوع دارند نسبت به تازه واردان می توانند از کلیدواژه های متفاوتی در جستارهای تحقیقشان استفاده کنند. مثلأ، ممکن است یک طرفدار طولانی مدت فوتبال کلمه ی [فیفا] را جستجو کند که مخفف فدراسیون بین المللی فوتبال است، درحالیکه یک طرفدار تازه وارد ممکن است از یک جستار عام تر مثل [بازی های پلی آف فوتبال] استفاده کند. پیشبینی این اختلافات در رفتار جستجو و توضیح آنها در حین نوشتن محتوا (با استفاده ترکیب خوبی از کلیدواژه ها) نتایج مثبتی را تولید خواهد کرد. Google AdWords یک برنامه ریزِ کلیدواژه ی دستی ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا نسخه های جدید کلیدواژه را شناسایی کرده و جستجوی تقریبیِ هر کلیدواژه را مشاهده کنید. همچنین، کنسول جستجوی گوگل جستارهای جستجوی برتری که بیشتر کاربران را به سمت سایتتان هدایت کرده اند در یک گزارش تحلیلی از جستجو ارائه می دهد.

به ساخت یک خدمات جدید و سودمند فکر کنید که هیچ سایت دیگری عرضه نمی کند. همچنین می توانید یک تحقیق اصلی بنویسید، یک داستان خبری جدید را منتشر کنید یا مبنای منحصربفرد کاربر خود را اهرم سازی کنید. ممکن است سایت های دیگر فاقد منابع یا تخصص برای انجام این کار باشند.

بهترین شیوه ها:

متنی که خوانش آن آسان است را بنویسید:

کاربران از محتوایی لذت می برند که به سادگی نوشته شده و دنبال کردن آن آسان است.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • نوشتن یک متن درهم و برهم با اشتباهات دستوری و املایی زیاد.
 • محتوایی با نگارش ضعیف و نامطلوب.
 • درج متن در تصاویر و ویدیویی های محتوای متنی: ممکن است کاربران بخواهند متن را کپی و پیست کنند و موتورهای جستجو نتوانند آن را بخوانند.

موضوعات خود را به طور واضح سازماندهی کنید.

همیشه به نفعتان است که محتوای خود را به گونه ای سازماندهی کنید که بخوبی نشان دهد موضوع کجا شروع شده و در کجا به پایان می رسد. تفکیک کردن محتوا به قطعاتی منطقی به کاربران کمک می کند محتوای مورد نظر را سریعتر را پیدا کنند.

از مورد زیر خودداری کنید:

 • قرار دادن مقادیر بزرگی متن در موضوعات مختلف در یک صفحه بدون پاراگراف، تیتر فرعی یا تفکیک طرح کلی.

محتوای جدید نه تنها باعث می شود بازدیدکننده ی فعلی بازگردد، بلکه بازدیدکنندگان جدیدی را وارد سایت می کند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • تکرار (یا حتی کپی) محتوای موجود که ارزش کمی برای کاربران دارد.
 • تکثیر نسخه های محتوایتان در طول سایت.
 • اطلاعات بیشتری درباره ی تکثیر محتوا کسب کنید.

محتوایتان را بر اساس نیازهای بازدیدکنندگان طراحی کنید، اما مطمئن شوید که سایتتان برای موتورهای جستجو به آسانی در دسترس است و به راحتی نتایج مثبتی تولید می کند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • درج کلیدواژه های غیرضروری زیاد در موتورهای جستجو که برای کاربران مزاحم و غیرضروری هستند.
 • داشتن انسدادهای متنی مثل «اشتباهات املایی مکرر برای رسیدن به این صفحه» که ارزش زیادی برای کاربران ندارند.
 • پنهان کردن فریبنده ی متن از کاربران، اما نمایش آن در موتورهای جستجو.

از لینک ها آگاهانه استفاده کنید:

متن لینک خوبی بنویسید:

متن لینک یک متن قابل مشاهده درون لینک است. این متن به کاربران و گوگل اطلاعاتی را درباره ی صفحه ای که به آن متصل شده اند می دهد. لینک به صفحه تان می تواند داخلی – به صفحات دیگر در سایت اشاره دارد – یا خارجی – به محتوای سایت های دیگر لینک می شود – باشد. در هر یک از موارد، هرچه متن اصلی تان بهتر باشد، کاربران راحت تر می توانند جهت یابی کنند و گوگل بهتر می تواند بفهمد صفحه ای که به آن متصل شده اید درباره ی چیست.

با داشتن یک متن اصلی خوب، کاربران و موتورهای جستجو به آسانی می توانند بفهمند صفحات لینک شده شامل چه اطلاعاتی هستند.

بهترین شیوه ها:

یک متن توصیفی را انتخاب کنید.

متن اصلی که برای لینک استفاده می کنید باید حداقل ایده ی اصلی صفحه را نمایش دهد.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • نوشتن یک متن اصلی عام مثل «صفحه»، «مقاله» یا «در اینجا کلیک کنید».
 • استفاده از متنی که فاقد موضوع است یا هیچ ربطی به محتوای صفحه ی لینک شده ندارد.
 • استفاده از URL صفحه به عنوان یک متن اصلی در بیشتر مواقع، اگرچه این URL کاربردهای قانونی محدودی دارد، مثل ترویج یا ارجاع به یک آدرس وب سایت جدید.

یک متن مختصر بنویسید.

متنی بنویسید که مختصر بوده و معمولأ شامل چند کلمه یا یک عبارت کوتاه باشد.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • نوشتن متن اصلی طولانی مثل یک جمله ی طولانی یا یک پاراگراف کوتاه.

لینک ها را فرمت کنید، بنابراین به آسانی شناسایی می شوند.

به کاربران کمک کنید به راحتی بین متن عادی و متن اصلی لینک هایتان تمایز ایجاد کنند. اگر کاربران لینک ها را از دست بدهند یا به طور تصادفی بر روی آنها کلیک کنند، از سودمندی محتوای شما کاسته می شود.

از مورد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از CSS یا ظاهرِ طراحی شده ی متن که باعث می شود لینک ها درست شبیه متن عادی شوند.

درباره ی استفاده از متن اصلی برای لینک های داخلی نیز فکر کنید.

معمولأ تصور می کنید که لینکینگ باید به وب سایت های خارجی اشاره کند، اما توجه بیشتر به متن اصلی که برای لینک های داخلی بکار رفته به کاربران و گوگل کمک می کند تا سایتتان را بهتر جهت یابی کنند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از متن اصلی طولانی یا مملو از کلیدواژه ها فقط برای موتورهای جستجو.
 • ساخت لینک های غیرضروری که به جهت یابی کاربر در سایت کمک نمی کنند.

 مراقب باشید که به کجا لینک می کنید:

می توانید بخشی از شهرت سایتتان را به سایتی که به آن لینک می کنید واگذار کنید. گاهی اوقات کاربران می توانند با اضافه کردن لینک هایی به سایت خودشان در بخش های پیشنهادات یا بخش پیام ها از این مسئله استفاده کنند. یا گاهی اوقات می توانید به طریقه ی منفی به یک سایت اشاره کنید و نخواهید شهرت خود را با آن به اشتراک بگذارید. مثلأ، تصور کنید در حال نوشتن یک پست وبلاگ با موضوع اسپم شدن پیشنهادات هستید و می خواهید به سایتی لینک دهید که اخیر این اتفاق برایش در وبلاگ شما افتاده است. می خواهید این موضوع را به بقیه هشدار دهید؛ بنابراین لینک را در محتوایتان درج می کنید؛ هرچند، قطعأ نمی خواهید بخشی از شهرتتان را به سایت دیگر منتقل کنید. در این زمان بهتر است از آنفالو استفاده کنید.

یک مثال دیگر که در زمان «آنفالو کردن» کاربرد دارد لینک های ویجت است. اگر از ویجت شخص ثالث استفاده می کنید تا تجربه تان را از سایت بالا ببرید و کاربران را در آن درگیر کنید، ببینید آیا سایت شامل لینک هایی است که قصد ندارند ویجت را در سایت شما قرار دهن. بعضی از ویجت ها لینک هایی را به سایتتان اضافه می کنند که انتخاب سرمقاله ی شما نبوده و شامل متن اصلی است که شما به عنوان وب مستر قادر به کنترل آن نیستید. اگر حذف چنین لینک های ناخواسته ای از ویجت امکانپذیر نباشد، همیشه می توانید آنها را از طریق «آنفالو» غیرفعال سازید. اگر یک ویجت برای عاملیت یا محتوایی که ارائه می دهید بسازید، مطمئن شوید که لینک ها را در اسنیپت کد پیش فرض آنفالو کرده اید.

در آخر، اگر دوست دارید تمام لینک ها را در صفحه تان آنفالو کنید می توانید تگِ <meta

name="robots" content="nofollow"> را درون تگِبرای صفحه اضافه کنید. می توانید جزئیات بیشتر درباره ی متا تگِ ربات ها را در وبلاگ وب مستر مشاهده کنید.

 

دیدگاه های کاربران