راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت آخر)

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 284

راهنمای اولیه گوگل در بهینه سازی موتور جستجو (قسمت آخر)

به کمک آنفالو با اسپم شدنِ پیشنهادات مبارزه کنید:

شاخص «rel» یک لینک به «آنفالو» به گوگل می گوید که لینک های موجود در سایتتان نباید دنبال شوند یا نباید شهرت سایتتان را به صفحاتِ لینک شده واگذار کنند. دنبال نکردن یک لینک به معنای افزودنِ rel=”nofollow” درون تک اصلی لینک است که در پایین نشان داده شده است:

rel="nofollow">Anchor text here

این کار چه زمانی سودمند است؟ اگر سایت شما دارای وبلاگی باشد که بخش پیشنهادات عمومی آن فعال است، لینک های درون آن پیشنهادات می توانند شهرت سایتتان را به صفحات دیگر منتقل کنند. بخش های پیشنهادات وبلاگ به شدت در معرض اسپم شدنِ پیشنهادات قرار دارند. دنبال نکردن این لینک های افزوده شده توسط کاربر تضمین می کند که شهرت صفحه تان را به یک سایت اسپمی واگذار نمی کنید.

«آنفالو» را به طور خودکار به ستون های پیشنهادات و بخش های پیام اضافه کنید.

خیلی از بسته های نرم افزاری وبلاگ نویسی به طور خودکار پیشنهادات کاربر را دنبال نمی کنند اما آنهایی که این کار را می کنند به طور دستی ویرایش می شوند تا از انجام این کار خودداری کنند. این توصیه برای بخش های دیگر سایتتان نیز کاربرد دارد که عبارتند از محتوایی که کاربر تولید کرده، مثل کتاب های میهمان، انجمن ها، shout-boards، فهرست های اشاره گر و غیره. اگر تمایل دارید لینک هایی که توسط شخص ثالث افزوده شده اند را آنفالو کنید، لینک کردن به سایت هایی که گوگل آنها را اسپمی قلمداد می کند می تواند بر شهرت سایتتان تأثیر بگذارد. مرکز کمک وب مستر نکات بیشتری را در مورد جلوگیری از اسپم شدن پیشنهادات ارائه می دهد. مثلأ می توانید از CAPTCHAs و روشن کردن تعدیلِ پیشنهاد استفاده کنید.

تصاویر خود را بهینه کنید:

از صفتِ «alt» استفاده کنید. 

یک فایل توصیفی و شرح صفت alt را برای تصاویر ارائه دهید. صفت «alt» به شما اجازه می دهد تا اگر متن اصلی به دلایلی نمایش داده نمی شود متن دیگری را برای تصویر انتخاب کنید.

چرا باید از این صفت استفاده کنید؟ اگر یک کاربر با استفاده از تکنولوژی های کمکی مثل اسکرین ریدر سایتتان را مرور کند، محتوای صفت alt اطلاعاتی درباره ی تصویر ارائه خواهد داد.

یک دلیل دیگر این است که از تصویر به عنوان یک لینک استفاده می کنید و متنِ alt برای آن تصویر مشابه با متن اصلیِ لینکِ متن در نظر گرفته می شود. هرچند، توصیه نمی کنیم که از تصاویر خیلی زیادی برای لینک های مربوط به جهت یابیِ سایتتان استفاده کنید، به ویژه وقتی لینک های متن یک هدف یکسان را دنبال می کنند. در آخر، بهینه سازی اسامی فایل تصویری و متن alt باعث می شود پروژه های جستجوی تصویر مثل جستجوی عکس گوگل تصاویر شما را بهتر درک کنند.

بهترین شیوه ها:

از اسامی کوتاه اما توصیفی برای فایل و همچنین از متن alt استفاده کنید.

همانند بسیاری از بخش های دیگرِ صفحه که هدفشان بهینه سازی است، اسامی فایل و متن alt نیز زمانی بهترند که مختصر اما توصیفی باشند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • استفاده از اسامی فایل عام مثل «jpg»، «pic.gif»، «1.jpg» - اگر سایتتان هزاران عکس دارد که ممکن است بخواهید در زمان خودکارسازی نام تصاویر از آنها استفاده کنید.
 • نوشتن اسامی خیلی طولانی برای فایل ها.
 • قرار دادن کلیدواژه ها در متن alt یا کپی و پیست کردن کل جملات.

متن alt را در هنگام استفاده از تصاویر بصورت لینک ذخیره کنید.

اگر بخواهید از یک عکس به عنوان لینک استفاده کنید، پر کردن متنِ alt مربوط به این عکس به گوگل کمک می کند اطلاعات بیشتری درباره ی صفحه ای که به آن متصل می شوید کسب کند. تصور کنید که قصد دارید یک متن اصلی برای یک لینک متن بنویسید.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • نوشتن متن alt خیلی طولانی که اسپمی باشد.
 • استفاده از فقط لینک های تصویر برای جهت یابی سایت.

به موتورهای جستجو کمک کنید تصاویرتان را پیدا کنند:

نقشه ی سایتِ تصویری می تواند اطلاعات بیشتری درباره ی تصاویری که در سایتتان یافت می شوند به گوگل بات ارائه دهد. این کار احتمال اینکه تصاویر شما در نتایج جستجوی عکس نیز یافت شوند را بالا می برد. ساختار این فایل مشابه با فایل نقشه ی سایتِ XML برای صفحات وب است.

از فرمت های تصویری استاندارد استفاده کنید:

از انواع فایلِ پیشتیبانی شده استفاده کنید – بیشتر بروزرها فرمت های تصویری JPEG، GIF، PNG، BMP و WebP را پشتیبانی می کنند. ایده ی خوبی است که نام فایل را توسعه دهید تا با نوع فایل مطابقت داشته باشد.

سایتتان را دوستدارِ موبایل کنید (با موبایل نیز قابل استفاده باشد):

دنیای امروزی دنیای موبایل است. بیشتر مردم با استفاده از تلفن همراه گوگل را جستجو می کنند. ممکن است مرور یا استفاده از نسخه ی دسکتاپ سایت بر روی موبایل مشکل ساز باشد. در واقع، گوگل در اواخر سال 2016 آزمایشاتش را آغاز کرد تا بتواند از نسخه ی موبایلِ محتوای سایت برای رتبه بندی، تجزیه ی داده های ساختاربندی شده و تولید اسنیپت ها استفاده کند.

 

تفاوت بین دستگاه ها را شناسایی کنید:

 • تلفن هوشمند- در این سند، «موبایل» یا «دستگاه تلفن همراه» به تلفن های هوشمند اشاره دارد، مثل دستگاه هایی که اندروید، ایفون یا Windows Phone را پوشش می دهند. بروزرهای موبایل مشابه با بروزرهای دسکتاپ هستند زیرا مجموعه ی گسترده ای از مشخصات HTML5 را ارائه می دهند، اگرچه اندازه ی صفحه ی آنها کوچکتر است و تقریبأ در تمام موارد جهت یابی پیش فرض شان عمودی است.
 • تبلت – تبلت ها را به عنوان دستگاه هایی در رده ی خاص خودشان در نظر می گیریم، بنابراین وقتی در مورد دستگاه های تلفن همراه صحبت می کنیم، اصولأ منظورمان تبلت نیست. تبلت ها صفحه نمایش بزرگتری دارند، یعنی اگر محتوایی مختص تبلت را ارائه دهید، کاربران انتظار دارند سایتتان به همان صورتی ببینند که در بروزر دسکتاب می بینند، نه بر روی یک بروزر تلفن هوشمند.
 • تلفن های چند رسانه ای – این تلفن ها بروزرهایی هستند که می توانند صفحات کدگذاری شده ای را ارائه دهند که مطابق با استانداردهای XHTML شوند، و از نشانه گذاری HTML5 و javascript/ECMAScript پشتیبانی می کنند، اما از برخی از نسخه های پیشرفته ی APIها در استاندارد HTML5 پشتیبانی نمی کنند. این کار بروزر را در بیشتر تلفن های 3G که هوشمند نیستند توصیف می کند.
 • فیچر فون ها – در این تلفن ها، بروزرها توانایی ارائه ی صفحات دسکتاپ عادی که با استفاده از HTML استاندارد کدگذاری شده اند را ندارند. این تلفن ها شامل بروزرهایی هستند که فقط cHTML (iMode)، WML، XHTML-MP و غیره را ارائه می دهند.

بیشتر توصیه می کنیم از تلفن های هوشمند استفاده کنید، اما صاحبان سایت های فیچر فون و تلفن های چند رسانه ای را تشویق می کنیم تا در صورت امکان از همان دستگاه ها استفاده کنند.

از استراتژی موبایل استفاده کنید:

چند روش برای آماده کردن یک وب سایت در موبایل وجود دارد و گوگل روش های مختلفی را پشتیبانی می کند:

 • طرح واکنشی وب (توصیه می شود)
 • خدمات پویا
 • URLهای جداگانه

پس از اینکه سایتی را ساختید که در موبایل نیز قابل نمایش است، می توانید از آزمون دوستدار موبایل گوگل استفاده کنید تا ببینید آیا صفحات در سایتتان مطابق با معیارهای «دوستدار موبایل» در صفحات نتیجه ی جستجوی گوگل هستند یا خیر. همچنین می توانید گزارش قابلیت کاربرد کنسول جستجو در موبایل را مطالعه کنید تا مشکلاتی که بر سایتتان تأثیر می گذارند را برطرف نمایید.

اگر سایت شما تعداد زیادی محتوای ایستا (مثل پست های وبلاگ یا صفحات فروش محصول) در صفحات متعدد دارد، آنها را با استفاده از AMP اجرا کنید (صفحات موبایلِ تسریع یافته). HTML باید تضمین کند که سایت شما سرعت خود را حفظ کرده و دوستدار کاربر می باشد و با بسترهای گوناگونی مثل جستجوی گوگل تسریع پیدا می کند.

سایت های موبایل را به گونه ای پیکره بندی کنید که با دقت شاخص گذاری شوند:

صرف نظر از پیکره بندی که برای تنظیمات سایت موبایلتان استفاده می کنید، نکات کلیدی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 1. اگر از خدمات پویا استفاده می کنید یا یک سایت موبایل جداگانه دارید، وقتی صفحه برای موبایل فرمت شد (یا صفحات معادل آن برای موبایل فرمت شدند) به گوگل اطلاع دهید.

 

 1. اگر از طرح واکنشی وب استفاده می کنید، با استفاده از تگ = «viewport» به بروزر بگویید که چگونه باید محتوا را تنظیم کند. اگر از خدمات پویا استفاده می کنید، با استفاده از هدر HTTP تغییرات خود را بسته به کاربر-عامل اعمال کنید. اگر از URLهای جداگانه ای استفاده می کنید، رابطه ی بین دو URL را با استفاده از تگِ همراه با عناصر rel=”canonical” و rel=”alternate” نشان دهید.
 2. منابع را به گونه ای نگه دارید که قابل مرور باشند. منابع صفحات مسدود شده به گوگل تصویر نادرستی از وب سایتتان ارائه می دهند. این امر اغلب زمانی رخ می دهد که فایل txt شما دسترسی به برخی از تصاویر صفحه یا تمام آنها را مسدود کند. اگر گوگل بات به منابع صفحه دسترسی نداشته باشد، مثل CSS، javascript یا تصاویر، ممکن است متوجه نشویم که در اصل برای نمایش در بروزر موبایل ساخته شده است. به عبارت دیگر، ممکن است متوجه نشویم که این صفحه «دوستدار موبایل» است و در نتیجه به درستی برای جستجوگران موبایل کاربردی ندارد.
 3. از اشتباهات رایجی که بازدیدکنندگان موبایل را ناامید می کنند خودداری کنید، مثل نمایش ویدیوهای غیرقابل پخش (مثل ویدیوی فلش به عنوان محتوای اصلی صفحه).
 4. صفحات موبایلی که تجربه ی ضعیفی را برای جستجوگر فراهم می کنند تنزل رتبه پیدا می کنند یا با یک هشدار در نتایج جستجوی موبایل نمایش داده می شوند. این صفحات محدود به تبلیغات در صفحه ی کامل نیستند و مانع از تجربه ی خوب کاربر می شوند.
 5. عاملیت کامل را برای تمام دستگاه ها فراهم کنید. کاربران موبایل عاملیت – مثل ارسال پیشنهاد و مرور – و محتوای یکسانی را در موبایل و همچنین دستگاه های دیگری که وب سایتتان پوشش می دهد انتظار دارند. علاوه بر محتوای متنی، مطمئن شوید که تمام تصاویر و ویدیوهای مهم در دستگاه های موبایل تعبیه شده و قابل دسترس هستند. برای موتورهای جستجو، تمام داده های ساختاربندی شده و متاداده های دیگر– مثل عناوین، شرح، عناصر لینک و متا تگ های دیگر – را در تمام نسخه های صفحات ارائه دهید.
 6. مطمئن شوید که داده های ساختاربندی شده، ویدیوها و متاداده هایی که در سایت دسکتاپتان دارید در سایت موبایل نیز درج شده باشند.

بهترین شیوه ها:

 • صفحات موبایل را با آزمونِ دوستدار موبایل آزمایش کنید تا ببینید که از نظر گوگل، وب سایتتان بخوبی در دستگاه های تلفن همراه کار می کند.
 • اگر از URLهای جداگانه ای برای صفحات موبایل استفاده کنید، مطمئن شوید که URLهای موبایل و دسکتاپ را آزمایش می کنید؛ بنابراین تأیید کنید که تغییر مسیر مجددأ سازماندهی شده و قابل مرور است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای دوستدار موبایلِ گوگل را مطالعه کنید.

وب سایتتان را ارتقا دهید:

درحالیکه بیشتر لینک ها به سایت شما به تدریج اضافه می شوند زیرا مردم محتوای شما را از طریق جستجو یا روش های دیگر پیدا می کنند و به آن متصل می شوند، گوگل متوجه می شود که تمایل دارید به بقیه بگویید چقدر وقت برای محتوایتان صرف کردید. ارتقای موثرِ محتوای جدیدتان باعث می شود کسانی که به این موضوع علاقه دارند آن را سریع تر کشف کنند. همانند بسیاری از نکاتی که در این سند اشاره شدند، عمل نکردن به این پیشنهادات به شدت به شهرت سایتتان آسیب می زند.

یک پست وبلاگ در سایتتان به بازدیدکننده اطلاع می دهد که شما چیز جدیدی را اضافه کردید؛ این روش خوبی برای دستیابی به محتوا یا خدمات جدید است. وب مسترهای دیگری که سایتتان را دنبال می کنند یا RSS نیز می توانند از این پیشنهادات استفاده کنند.

تلاش برای ترویج آفلاین شرکت یا سایت کاری ارزشمند است. مثلأ، اگر یک سایت تجاری داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که URL آن در کارت های تجارت، سربرگ، پوستر و غیره درج شده است. همچنین می توانید خبرنامه هایی را از طریق ایمیل برای مشتریان ارسال کنید تا محتوای جدید وب سایتِ شرکت را به آنها اطلاع دهید.

اگر یک کسب و کار محلی را مدیریت می کنید، اضافه کردن اطلاعات آن به Google My Business به شما کمک می کند از طریق نقشه های گوگل و جستجوی وب به مشتریان دست پیدا کنید.

بهترین شیوه ها:

در مورد سایت های رسانه های اجتماعی اطلاعات کسب کنید:

سایت هایی که مستلزم تعامل کاربر و اشتراک گذاری هستند راحت تر گروه های افراد مورد نظر را با محتوای مربوطه انطباق می دهند.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • تلاش برای ترویج هر محتوای جدید و کوچک؛ به دنبال آیتم های بزرگ و جالب بروید.
 • درگیر کردن سایت در الگوها، یعنی در جاییکه محتوایتان به طور مصنوعی در رأس خدمات ترویج داده می شود.

به افراد در جامعه ی مربوطه ی سایتتان برسید:

این احتمال وجود دارد که تعداد کمی از سایت ها موضوعاتی شبیه موضوعات شما را پوشش دهند. تعامل با این سایت ها معمولأ سودمند است. موضوعات داغ در جامعه ی شما ایده های دیگری را برای محتوا مطرح می کند و یک منبع جامعه ی خوب به شما می دهد.

از موارد زیر خودداری کنید:

 • اسپم کردنِ درخواست لینک به تمام سایت های دارای موضوع مشابه با سایت شما.
 • خرید لینک ها از سایت دیگر با هدف دستیابی به رتبه ی صفحه.

عملکرد جستجو و رفتار کاربر را تجزیه و تحلیل کنید:

عملکرد جستجویتان را تجزیه و تحلیل کنید:

موتورهای جستجوی اصلی از جمله گوگل ابزار رایگانی را در اختیار وب مسترها می گذارند تا بتوانند عملکرد خود در موتور جستجو را تجزیه و تحلیل کنند. برای گوگل، این ابزار «کنسول جستجو» است. کنسول جستجو دو طبقه بندی مهم از اطلاعات ارائه می دهد: آیا گوگل می تواند محتوای من را پیدا کند؟ در نتایج جستجوی گوگل چه عملکردی دارم؟

استفاده از کنسول جستجو سایت شما را بهبود نمی بخشد، اما به شما کمک می کند تا مشکلات را شناسایی کنید و در صورت برطرف کردن آنها می توانید به سایتتان کمک کنید تا عملکرد بهتری در نتایج جستجو داشته باشید.

با این خدمات، وب مستر می تواند:

 • ببیند کدام بخش های گوگل باتِ سایت دچار مشکل مرور هستند
 • نقشه های سایت را آزمایش کرده و ارائه دهد
 • فایل های txt را تجزیه و تحلیل و تولید کند
 • URLهایی که قبلأ توسط گوگل بات مرور شده اند را حذف کند
 • دامنه ی مورد نظر شما را شناسایی کند
 • مشکلات مربوط به عنوان و متا تگ های شرح را شناسایی کند
 • جستجوهای برتری که برای رسیدن به سایت صورت گرفته اند را بشناسد
 • به طور مختصر ببیند گوگل بات چگونه صفحات را مشاهده می کند
 • در صورت نقض دستورالعمل های کیفی اطلاع رسانی را دریافت کند و درخواست تجدیدنظر سایت را صادر کند.

ابزار وب مستر Bing ماکروسافت ابزار رایگانی را برای وب مسترها ارائه می دهد.

تجزیه و تحلیل رفتار کاربر در سایتتان:

اگر مرور و شاخص گذاری سایتتان را با استفاده از کنسول جستجوی گوگل یا خدمات دیگر ارتقا داده اید، احتمالأ نسبت به ترافیک سایتتان کنجکاو هستید. برنامه ی تحلیل وب مثل تحلیل گوگل منبع ارزشمندی در این زمینه می باشد. می توانید از آن استفاده کنید تا:

 • بینش هایی را بدست آورید در مورد اینکه کاربران چگونه به سایتتان رسیده اند و چه رفتاری دارند
 • معروف ترین محتوا را در سایتتان کشف کنید
 • تأثیر بهینه سازی سایتتان را اندازه گیری کنید، مثلأ آیا تغییراتِ اعمال شده بر عنوان و متا تگ های شرح باعث ارتقای ترافیک از موتورهای جستجو شدند؟

برای کاربران پیشرفته، اطلاعاتی که بسته ی تحلیل ارائه می دهد همراه با داده های فایل های log سرور می توانند اطلاعات جامع تری را درباره ی چگونگی تعاملِ بازدیدکنندگان با مستندات ارائه دهند (مثل کلیدواژه های اضافی که جستجوگران برای پیدا کردن سایتتان از آنها استفاده می کنند).