تاریخچه شبکه های اجتماعی

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 3934

تاریخچه شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی سرویسی بر خط، طراحی وب سایت اینترنتی یا یک پلتفرم می باشد که در آن یک رابطه اجتماعی توسط کاربران انجام می شوند. علاقه ها، پیشینه ها و رابطه های زندگی را به اشتراک می گذارند. هر فردی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می نمایند دارای یک پروفایل به همراه آن پیوند شخصی و بسیاری از سرویس های دیگر می باشد. بیشتر شبکه های اجتماعی بر پایه وب می باشند و ارائه سرویس های آنها بوسیله اینترنت می باشد.
فیسبوک، توتیتر، گوگل پلاس و اینستاگرام جزو معروف ترین شبکه های اجتماعی می باشند.
مفهوم شبکه های اجتماعی برای اولین بار در سال 1960 در ایالات متحده آمریکا دانشگاه ایلی نویز مطرح شد و بعد از آن در سال 1997 اولین شبکه اجتماعی بنام سیکس دیگریز  (sixdegrees) به کاربران اجازه ساخت پروفایل را داد تا بتوانند لیستی از دوستانشان ایجاد نمایید ولی این سایت موفق نشود و تنها 3 سال دوام آورد و بعد از آن متوقف شد.
در سال 2002 شبکه های اجتماعی فرانداست (Friendster)، اورکات (Orkut) و لینکداین (Linkedin) به وجود آمد. 2سال بعد یعنی در سال 2004 پایگاه اطلاع رسانی شبکه اجتماعی Friendster با 7 میلیون کاربر و Myspace با 2 میلیون کاربر صاحب بیشترین کاربر در بین شبکه های اجتماعی می باشد. فیسبوک نیز در همین سال توسط مارک زوکربرگ در دانشگاه هاروارد بصورت آزمایشی راه اندازی شد.
گسترش روز افزون کاربران و بازدید کنندگان وب گاههای شبکه های اجتماعی در سال 2006بود. دسترس فیسبوک در ابتدا تنها برای دانشجویان هاروارد بود ولی در این سال دسترسی برای عموم مردم امکان پذیر شد. همچنین در این سال توییتر بوجود آمد.
در سال 2008 فیس بوک با ایجاد صفحه های اصلی وب سایت خود به زبان های مختلف رشد چشم گیری داشت.
در سال 1383 بطور گشترده مفهوم شبکه های اجتماعی با حضور Orkut در میان کاربران ایرانی رواج پیدا کرد و در مدت زمان کوتاهی رشد سریع داشت بطوری که بعد از برزیل و آمریکا،ایران سومین کشور در Orkut شد.
با ورود شبکه های اجتماعی نوع جدیدی از روابط بین افراد شکل گرفت.تشکیل اجتماعات و ارتباطات جمعه،اطلاع رسانی و تبادل خبر و نطر از شناخته شده ترین کارکردهای فضای مجازی می باشد. فیس بوک در آوریل 2012 میلادی حاضر شد و اینستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری نمود.
فیس بوک با بیش از یک میلیارد کاربر، اینستاگرام بیش از 400 میلیون کاربر و توییتر با بیش از 300 میلیون کاربر و دیگر شبکه های اجتماعی شکل نوینی از ارتباطات را بوجود آوردند تا افراد بدون آنکه همدیگر را ببینند با هم در ارتباط باشند.
تا به امروز تعریف های بسیاری از شبکه های اجتماعی اینترنتی شده است، در تعریف آخری که دقیق تر به نظر می رسد این است که:شبکه های اجتماعی اینترنتی عموما سرویس های مبتنی بر وب می باشند. سرویس های آنلاین، پلتفرمم یا سایتی محسوب می شود که افراد در آن می توانند نظرات، علاقه مندی ها و در یک کلام محتوا ایجاد می نمایند و با دوستان و سایرین به اشتراک می گذارند.

دیدگاه های کاربران