گوگل چگونه با محتوای مخفی شده در تب ها یا دکمه‌ها برخورد می کند

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1389

گوگل چگونه با محتوای مخفی شده در تب ها یا دکمه‌ها برخورد می کند

درک این مسئله که گوگل چگونه با محتوای «پنهان شده ای» که در صفحه ی وب سایت برای کاربر قابل مشاهده نیست برخورد می کند به صاحبان سایت کمک می کند اطلاعات را بهتر به مخاطبان ارائه دهند. ما در مورد تکنیک های پنهان سازی قدیمی یا ارائه ی یک محتوای متفاوت به موتورهای جستجو صحبت نمی کنیم. در عوض، منظورمان محتوایی است که در tab یا click-to-expand ارائه شده است – روش های قانونی برای نمایش آسان ترِ محتوا به خوانندگان.

آیا سایتتان بخاطر ارائه ی محتوا به این شکل جریمه می شود؟ مثل همیشه، دستورالعمل های گوگل پاسخ بله یا خیر قطعی نمی دهند. در اینجا، به شما کمک می کنیم با این دستورالعمل ها و چگونگی اجرای آنها برای سایت خودتان آشنا شوید.

دستورالعمل های گوگل برای پنهان سازی محتوا با استفاده از javascript و CSS:

نقاط قوت و ضعف پنهان سازی محتوا با استفاده از javascript و CSS در صنعت سئو مدت ها موضوع بحث بوده و پیشنهادات گوگل در طول زمان به این موضوع مبهم افزوده است. 

 • نوامبر سال 2014: جان مولر از گوگل اعلام کرد که گوگل محتوای پنهان شده را شاخص گذاری یا رتبه بندی نمی کند. در Google+ Hangout، جان این مسئله را تکرار کرد و گفت که محتوای پنهان شده نزول پیدا کرده و چند سال بدین صورت باقی می ماند.
 • 21 جولای سال 2015: گری ایلیس گوگل، با مشارکت یک انجمن Stack Overflow، بیان کرد که این نوع محتوا وزن کمتری در رتبه بندی خواهد داشت.
 • 27 جولای سال 2015: در یک انجمن جداگانه ی Stack Overflow ، گری ایلیس در مورد همین موضوع دوباره تأکید کرد که «گوگل این محتوا را شاخص گذاری می کند اما وزن محتوا کمتر خواهد بود زیرا پنهان شده است.

بنابراین، درک فعلی از این موضوع نشان می دهد که گوگل به محتوای پنهان شده در تب ها، و عناصر دیگر ؛ یعنی در جاییکه javascript برای آشکارسازی محتوا استفاده شود نمی پردازد. هرچند، هنوز می توان آن را شاخص گذاری کرد؛ بنابراین صفحات می توانند مراحل جستجوی محتوای موجود در بخش های پنهان شده را رتبه بندی کنند.

موضوعات کلیدی عبارتند از:

 • عناصری مثل drop-down که برای هدایت اضافی بکار می روند یا عملیاتی مثل دکمه های به اشتراک گذاری اجتماعی مد نظر نیستند – این دستورالعمل ها به طور ویژه به محتوای اصلی صفحه اشاره دارند.
 • به طور کلی، گوگل متنی که از بیننده ی اولیه پنهان شده را با استفاده از دستور display:none CSS در قسمت جستجو نمایش نمی دهد. یعنی صفحه ای که دارای محتوای پنهان است ممکن است در صفحه نتایجِ موتور جستجو (SERPs) نمایش داده شود، اما آن قسمت جستجو محتوای مربوطه را نمایش نمی دهد؛ در نتیجه ممکن است باعث شود کاربر تمایلی به کلیک بر روی آن نداشته باشد. 

این مسئله برای وب سایت چه معنی دارد؟

در اینجا یک مثال ساده از درج این دستورالعمل ها در متن وجود دارد: اگر سایت شما یک سایت تجارت الکترونیک است که مشخصات محصولاتش را درون javascript درج کرده، احتمالأ می بینید که گوگل ارزش این محتوا را کم می کند.

باید بخاطر داشته باشید که هیچ دستورالعمل خاصی از طرف گوگل وجود ندارد که دقیقأ توضیح دهد سایتی که از javascript برای پنهان سازی و آشکارسازی محتوا استفاده می کند چگونه تحت ارزیابی قرار می گیرد یا چه روش هایی برای آن قابل قبول یا غیر قابل قبول هستند.

تکنیک های پیشرفته ی CSS نیز برای پنهان سازی و آشکارسازی محتوا با استفاده از رویداد :hover بکار می روند. این احتمال وجود دارد که گوگل در آینده این روش ها را مشابه display:none در نظر بگیرد.

بنابراین باید اصول گوگل را مد نظر قرار دهید و بهترین روش را انتخاب کنید. هیچ توصیه ی مشخصی در این زمینه وجود ندارد؛ در نتیجه هر صفحه باید بر اساس شایستگی های خودش ارزیابی شود.

چرا گوگل ارزش محتوای پنهان را کم می کند؟

گوگل تضمین می کند که تجربه ی کاربری در زمینه ی نتایج جستجو تا حد امکان تجربه ی خوبی خواهد بود. اگر این الگوریتم ارزش کاملی را برای محتوایی که با استفاده از javascript پنهان شده در نظر بگیرد، به خطر می افتد.

مثلأ فرض کنید یک کاربر به دنبال کلمه ای است که در بخش پنهانِ یک صفحه قرار دارد. سپس کاربر بر روی نتیجه ی جستجو کلیک می کند تا وارد این صفحه شود اما فورأ نمی تواند اطلاعات مورد نظرش را ببیند چون پنهان است. در نتیجه کاربر خسته میشود و به بخش نتایج جستجو بازمی گردد یا به وب سایت دیگری مراجعه میکند.

از نظر ارزیابی گوگل، این تجربه برای کاربر تجربه ی چندان خوبی نیست و محتوای درون بخش های پنهان کم ارزش می شود.

چگونه باید متوجه شد که محتوا پنهان شده است؟

برای محتوای سایت، اصل اساسی زیر را در نظر بگیرید:

در صورت امکان، محتوایی که بیشترین ارتباط را با موضوع اصلی صفحه دارد «باید» در صفحه ی بارگذاری شود تا برای کاربر قابل مشاهده باشد، نه اینکه با استفاده از javascript پنهان شود.

پنهان سازی محتوای ثانویه در ارتباط با موضوع اصلی صفحه قابل قبول است. هرچند، باید تعادل مناسبی برقرار شود تا از این روش سوء استفاده نشود. 

موارد زیر را بخاطر بسپارید:

 • آیا کاربر انتظار دارد وقتی صفحه بارگزاری شد فورأ محتوا را ببیند؟
 • آیا محتوا، مفاهیم کلیدی مربوط به موضوع صفحه را توضیح یا پاسخ می دهد؟
 • آیا محتوا شامل اطلاعات کلیدی است تا تصمیم خرید کاربر را اطلاع دهد؟
 • آیا پنهان کردن محتوا تجربه کاربری صفحه را خراب می کند؟
 • اگر محتوا با موضوع صفحه ارتباط ثانویه داشته باشد، از خود صفحه استفاده ای می کند؟

در این مثال، توجه داشته باشید که شرح مشخصات محصول و برخی از اطلاعات تحویل محصول (در کادرهای نارنجی) توسط javascript پنهان شده است. 

به نکات کلیدی زیر توجه کنید:

شرح مشخصات محصول:

 • اطلاعات سودمند محصول درون javascript درج می شود و فقط با کلیک قابل مشاهده است.
 • اطلاعات محصول دقیقأ همان چیزی است که کاربر انتظار دارد با ورود به صفحه ی محصول ببیند.
 • محتوا شامل اطلاعات کلیدی است که تصمیم به خرید کاربر را اطلاع می دهد.
 • این محتوا با موضوع اصلی صفحه (خود محصول) ارتباط واضحی دارد، در نتیجه «نباید» پنهان شود.

اطلاعات تحویل:

 • پنهان کردن اطلاعات اضافی در javascript از نظر قابل دید بودن بیشتر قابل قبول است.
 • این اطلاعات به خود محصول ارتباطی ندارد و کاربر انتظار ندارد جزئیات اضافی را در نگاه اول ببیند.
 • هرچند این اطلاعات بدون شک برای کاربر سودمند است و در نتیجه بهتر است از کلیکِ اضافی خارج شود و از زمانی که کاربر وارد صفحه می شود در دسترس او قرار گیرد. آزمایش افزودن/حذف این اطلاعات ثابت می کند چه عملکردی دارد.

به طور خلاصه:

 • پنهان کردن محتوا در tabها، یا عناصر دیگر بر javascript تأکید دارد و برای آشکارسازی آن، گوگل از عملیات متفاوتی استفاده می کند.
 • بنابراین، وب سایت ها باید از روش درستی استفاده کنند و فقط محتوایی را پنهان کنند که اهمیت ثانویه با موضوع اصلی صفحه دارد یا موضوعات مربوطه را پوشش می دهد، نه موضوع اصلی صفحه.

دیدگاه های کاربران