چگونه از سایت اکسپلورر Ahrefs برای کشف سریع لینک های غیر طبیعی استفاده کنیم؟

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 157

چگونه از سایت اکسپلورر Ahrefs برای کشف سریع لینک های غیر طبیعی استفاده کنیم؟

آیا هر وب مستری باید درباره "خالص بودن" پروفایل بک لینک وبسایت و لینک های غیر طبیعی خود (unnatural links) نگران باشد؟

نگرانی گوگل از لینک های غیر قانونی، باعث می شود که صاحبان وب سایت ها پول زیادی را برای ابزارهای تخصصی (که اغلب بسیار گران) صرف کنند.در عین حال، ابزارهای جستجوگر سایت، مانند آنچه که در Ahrefs ارائه شده است، برای شناسایی لینک های غیر طبیعی و اسپم کاملا مناسب است .

دست های خود را به انجامش آلوده کنید

 من اخیرا یک مشتری داشتم که به اصطلاح "جریمه لینک غیر طبیعی" زیادی داشت. معمولا من کارهایی مانند سرو سامان دادن باقی کارهای سازندگان لینک بد را قبول نمی کنم، اما این بار می خواستم از Ahrefs فقط برای تعیین لینک های بد در تحقیقم استفاده کنم.

من بسیاری از لینک های بالقوه مضر را فقط با استفاده از Site Explorer (سایت جستجوگر) خودمان و Google Search Console (که قبلا به عنوان Google Webmaster Tools شناخته میشد) یافتم که حتی بیشتر به دنبال آن نبودم.لینک های طبیعی و یخ داغ (Natural links and hot ice) البته Google Search Console باید همیشه اولین منبع اطلاعات شما برای لینک های غیر طبیعی باشد. پس از همه اینها، این گوگل است که حتی برخی اصطلاحات تناقض امیز مثل "لینک های غیرطبیعی" را اختراع میکند. به یاد داشته باشید که لینک ها بخشی از وب و فناوری هستند. در اصل "لینک های غیر طبیعی" مانند "یخ سرد" هستند. لینک ها همیشه در هر تعریفی غیر طبیعی هستند.  لینک ها به طور طبیعی در اطراف شما پدید نمی آیند. لینک بیش از 15 ساله گوگل مبتنی بر الگوریتم، بهبود یافته و یا نسبتا در طول سال ها پیچیده تر شده اند.نسخه های جدید نفوذناپذیر هنوز نمیتوانند با لینک هایی که فقط برای گمراه کردن موتورهای جستجو قرار گرفته اند، مقابله کنند. به این ترتیب گوگل مسئولیت تثبیت الگوریتم خود را به مدیران وب انتقال داده است. به همین دلیل آنها برخی پیوندهای غیر طبیعی را اعلام کردند.

گناهان خود را اصلاح کن یا در جهنم بسوز

 در صورتی که می خواهید مردم شما را از طریق Google پیدا کنند، باید با قوانین گوگل بازی کنید، در غیر این صورت دربان کسی را به سایت شما راه نخواهد داد. البته شما می توانید ترافیک طبیعی را به طور کامل نادیده بگیرید و روی منابع دیگری مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی یا ترافیک مستقیم تمرکز کنید، اما بیشتر صاحبان سایت ها با جستجو در گوگل ترقی میکنند که حتی نمی توانند تصور کنند که این مرحله را نداشته باشند. بنابراین تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که در مسیر گوگل از راه توبه برای گناهکاران پیروی کنید.

ابتدا باید بدانید کجا و چطور اشتباه کرده اید. آیا لینک های "مصنوعی" ایجاد کرده اید؟ در بسیاری موارد، شخص دیگری آن را از طرف شما انجام میدهد. گاهی اوقات ممکن است حتی رقبای شما در گوگل برای مخزن شما مسئولیتی داشته باشند. یکی دیگر از اصطلاحات که به نظر می رسد توسط اداره Google PR مطرح شده است: "negative SEO"(سئو منفی).  این صاحبان وب سایت را برای استفاده از جستجو هزینه دار (Google Adwords) میترساند.اکنون گوگل به طور رسمی اجازه می دهد که سایت ها توسط لینک ها مورد حمله قرار گیرند.  مزاحمت ایجاد شده دیگر توسط Google شما باید تمام لینک هایی که "شرم آور" به نظر میرسند را پیدا کنید و آنها را حذف یا "” disavow کنید. برای اسپمرها ، آسان است که بدانند به طور دقیق آنها کجا لینک ها را میسازند. آنها فقط نیاز به وصل شدن به  یک سایت خارج از مزرعه لینک خود دارند که دامنه به طور کامل حذف و یا به سادگی آن را دور انداخته باشد. متاسفانه وبمستر های معقول مانند من و شما خیلی خوش شانس نیستند. گاهی اوقات آرزو می کنم که در گذشته توسط گوگل اسپم شده باشم. پیدا کردن لینک هایی که گوگل را آزار میدهند کاملا مایه ی دردسر استمن انواع لینک های غیر طبیعی را اینجا توضیح نخواهم داد. منابع زیادی وجود دارند که قبلا این کار را انجام داده اند.امروز من روش شناسایی لینک های ناخواسته را با سایت جستجوگر Ahrefs توضیح خواهم داد. کنسول جستجو گوگل اکثر آنها را نشان می دهد اما پیدا کردن آنها در لیست گسترده ی غیر ساختاری که GSC ارائه می دهد بسیار سخت است. با Ahrefs آسان تر است. بیایید با نمونه های ساده شروع کنیم. لینک های Site-wide یکی از اولین مواردی که باید در جستجو برای پیدا کردن لینک های غیر طبیعی یا لینک های اسپم شده باشد، لینک های به اصطلاح site-wide هستند. این نوع لینک بسیار مثل روز روشن است. این تقریبا یک لینک از هر صفحه جدا در یک دامنه خاص است. چند مورد معمول وجود دارد که در هر صفحه یک سایت را به سایت دیگری پیوند می دهد.

اکثرا لینکهای site-wide به صورت خودکار هستند به عنوان مثال هیچ کس به صورت دستی به شخص ثالث در هر صفحه پیوند نمیدهد. بعنوان مثال اکثر لینک های site-wide طبیعی در وردپرس و یا وبلاگ های Blogger،  blogrollنامیده میشوند. blogroll یک لیست از وبلاگ ها یا وبلاگ های مشابهی است که توسط دوستان وبلاگ نویس اجرا می شود. Blogroll ها مثل آنها عمومی و متعارف نیستند (ساده هستند به این دلیل که هیچ کس واقعا به blogrolls نگاه نمی کند و لینک ها را در آنها کلیک می کند). در Ahrefs Site Explorer فقط باید نام دامنه ای را که می خواهید تست کنید را وارد کنید، بر روی « Referring domains» کلیک کنید و گزارش را بر اساس تعداد بک لینک ها مرتب کنید. لینک های site-wide را در بالای صفحه خواهید دید. بخشی از تصویر را در زیر ببینید:

اولین سایت 10M بار به یک وب سایت لینک می دهد. این تعداد زیادی لینک است! همچنین دامنه های سوم و چهارم در این لیست پرچم های عظیم قرمز را افزایش می دهند. چرا؟ به رتبه ترافیک الکسا(Alexa) نگاه کنید!بله با توجه به الکسا(Alexa)، آنها لینک پنجمین وب سایت فروش جهانی را در جهان دارند. این دو زیر دامنه از یاهو، یکی از بزرگترین سایت های دنیا هستند.  هر سایتی که هزاران لینک یا بیشتر را به شما نشان می دهد کمی عجیب و غریب به نظر می رسد. بنابراین ممکن است بخواهید آنها را برای اولین بار بررسی کنید. همه آنها نباید طبق دستورالعمل های کاملا اشباع گوگل غیر طبیعی و یا اسپم باشند، اما بعضی از آنها ممکن است باشند و این اولین مکانی است که من معمولا نگاه می کنم. لینک ها از بیرون  با توجه به این که من در آلمان زندگی و کار می کنم، اغلب مشتریانم آلمانی هستند که فقط به بازار محلی زبان آلمانی (آلمان، اتریش، سوئیس، بخش های ایتالیا) خدمت می کنند.منطقی است که لینک ها نیز باید از وبسایت های آلمانی باشند. البته، لینک های طبیعی از خارج میتوانند وجود داشته باشند.  من یک سایت دارم که تعداد زیادی لینک از ایالات متحده، انگلستان و بقیه دنیا دریافت می کند، فقط به این دلیل که من انگلیسی را وبلاگ می کنم.من نسخه انگلیسی صفحه اصلی خودم را نیز از روز اول نداشتم. مقالات من به زبان های مختلفی از جمله چینی، روسی، تایلندی و فارسی در میان آنها ترجمه شده است.

با این حال، در اغلب موارد، هنگامی که سایت های چینی یا روسی به شما لینک می دهند، کمی عجیب و غریب است، حتی اگر شما فقط یک کسب و کار محلی باشید.

همچنین این در سایت های آمریکایی یا بریتانیایی استفاده می شود. فقط به این دلیل که بسیاری از مردم در جهان انگلیسی صحبت می کنند، به این معنی نیست که یک لوله کش از ایوا می تواند در چین نیز بزرگ باشد. در Ahrefs Site Explorer شما می توانید به سادگی بر روی دکمه "TLDs" در گزارش " Referring domains" کلیک کنید و یک منوی کشویی از حوزه های سطح کشور در خارج را ببینید.مثال را در تصویر زیر ببینید:در مورد من این یک مشکل بزرگ نبود. این سایت 644 دامنه (دامنه سطح بالا) داشت که به آن لینک شده بود. اکثر آنها از آلمان، بین المللی مانند .com، .net، .org، از اتریش، سوئیس و فقط چند نفر از چین و یکی از هنگ کنگ بودند. با این وجود، آنها را چک کردم. لینک ها از هلند کمی مشکوک بودند زیرا  آنها آلمانی صحبت نمی کنند بنابراین من هم همه آنها را به خوبی نگاه می کنم.  لینک های اسپم (کامنت ها، انجمن ها) در حال حاضر گوگل اجازه می دهد سایت های شخص ثالث به شما آسیب برساند، فقط با اتصال به شما خرابکاری گوگل رایج تر شده است. این سال ها در زیر زمین تمرین شده است و به عنوان گوگل بولینگ شناخته می شود اما در سال های اخیر موجی از آن را به نام "SEO منفی" مینامند.البته، این اصطلاح، بی معنی است، درست مانند "لینک های غیر طبیعی"، اما یک عبارت خوب برای ترساندن مردم در استفاده از SEO است. راه های متعددی برای خرابکاری سایت ها در گوگل وجود دارد، اشاره به لینک های SPAM در رقابت شما یک مسئله رایج است. این امر با توجه به تغییر سیاست گوگل برای مجازات سایت ها برای لینک ها از سایت های شخص ثالث امکان پذیر شد. کسی به سادگی یک اسپمر را می پردازد تا هزاران لینک به سایت شما را با اسپم کردن وبلاگ ها، انجمن ها، و انواع دیگر سایت هایی که امکان قرار دادن لینک را دارند، ایجاد کند.  اکثر این سایت ها سعی می کنند خودشان را با استفاده از ویژگی softened nofollow محافظت کنند، همانگونه که گوگل توصیه می کند. ویژگی nofollow از SPAM جلوگیری نخواهد کرد، اما می تواند به ما نشان دهد که کجا لینک های اسپم را جستجو کنیم. برای دیدن فهرست لینک های " nofollow" که به وبسایت شما مراجعه می کنند، فقط به «Backlinks» بروید در سایت Ahrefs و فیلتر «Nofollow» را برای یافتن مجرمان بالقوه اعمال کنید.

ویژگی 'nofollow' معمولا به این معنی است که «من به این سایت اعتماد ندارم، یا من این سایت را نمی شناسم، بنابراین نمی توانم آن را تأیید کنم».

لینک های بیش از حد "nofollow" شما را به طور کلی غیر قابل اعتماد به میسازد.

در صورتی که این لینک ها بخشی از نظرات متنی مانند "Thank you the great post" باشد شما در معرض مشکل واقعی هستید.البته، اسپمر ها تنها سایت هایی را هدف قرار می دهند که لینک های زیادی از سایت های nofollow و سایت هایی که به شما اعتماد دارند، دریافت کنند.  گوگل به ما می گوید که nofollow  از پیاده سازی لینک ها جلوگیری می کند، اما بسیاری از متخصصان صنعت جستجوگر معتقدند که هنوز گوگل آنها را همچون پرچم قرمز می داند. بنابراین بیش از حد بسیاری از پیوندهای غیرقانونی می توانند حتی بدون داشتن اسپمر خودکار نیز مشکل ایجاد کنند. در صورتی که بسیاری از لینک های شما ناشی از تمرینات اعتراضی شما در وبلاگ ها باشد، ممکن است این مشکل را داشته باشید.

تبلیغات لینک متن(Text link ads)  (لینک های پولی)

 لینک های واقعی گوگل در جستجو واقعا به اصطلاح " paid links" هستند. البته این یک اصطلاح دیگر Google PR است. چنین لینک هایی به نام text link ads نامیده شده اند و گوگل اعلام کرده است که آنها از سال 2007 غیر طبیعی(unnatural) هستند.

بسیاری از وبلاگ نویسان پول خوبی از text link ads به دست آورده اند که پس از آن با Google Adsense رقابت می کنند.سپس گوگل تصمیم گرفت که تنها تبلیغات لینک متن(text link ads) قابل قبول تبلیغات Google Adsense است و هر آگهی دیگری نیاز به استفاده از ویژگی nofollow برای جلوگیری از « Google juice» دارد.

 بسیاری از شرکت هایی که به طور آشکار text link ads را پیشنهاد کرده اند از کسب و کار خارج شدند.

میلیونها ناشر، وبلاگ نویس و صاحبان وبسایت برای پذیرش یا فروش text link ads مجازات شده اند. با این حال، گوگل هنوز قادر به تمایز بین لینک های ویرایشی که چیزی برای آن پرداخت نشده اند و تبلیغات نیست. از این رو آنها از همه می خواهند که دیگران را به دام بی اندازند و یا با استفاده از ابزار disavow شما را مجازات کنند. البته هر کسی می تواند لینک هایی را برای شما به عنوان بخشی از خرابکاری گوگل خریداری کند. بنابراین شما ، هنگامی که می خواهید از جریمه لینک های غیر طبیعی Google خلاص شوید، باید آنها را در هر مورد چک کنید. متاسفانه این اصلا آسان نیست که همچون سایر لینک های غیر طبیعی باشد. به همین دلیل گوگل نمیتواند آنها را به راحتی شناسایی کند.

در بعضی موارد نیز ممکن است شما حتی برای تبلیغ ها بدون اطلاع از اینکه آنها در دستورالعمل های گوگل نیستند، هزینه پرداخت کنید. تبلیغات لینک متن(Text link ads) به معنای "دستکاری PageRank" است که معمولا از ویژگی nofollow استفاده نمی کنند تا زمانی که مطمئن شوند Google آنها را به حساب می آورد.

همانطور که در بالا ذکر شد، خرابکاری گوگل با استفاده از لینک های SPAM که برای رقابت شما پرداخت شده است، می توانند بیشتر " nofollow " باشند. در اینجا ما بر روی آگهی هایی که ممکن است بدون این که متوجه شوید گوگل صاحب اینترنت است متمرکز می شوید و همچنین می توانید از خدمات رقابتی استفاده کنید.

برای پیدا کردن آشکارترین لینک ها از وب سایت های PR بالا که ممکن است برای آنها هزینه پرداخت شود، می توانید گزارش های "Backlinks" یا "Domains Referring Domains" را با Domain Rating (DR) مرتب کنید. یکی دیگر از نکات رایج برای پیدا کردن لینک هایی که هزینه پرداخت می شود، متن لنگر(انکرتکست) لینک است. انکرتکست متن استفاده شده جهت لینک به یک سایت است. شما معمولا از نام سایت برای لینک به آن استفاده می کنید. بنابراین "آمازون" یک انکر تکست برای لینک به Amazon.com خواهد بود. در مقابل "خرید کتاب های ارزان" یک انکر تکست است که به نظر می رسد دستکاری شده و می تواند هزینه بردار باشد. Ahrefs می تواند تمام متون لنگر(انکر تکست) های مورد استفاده برای لینک به وب سایت شما را نشان دهد.فقط گزارش "Anchors" را در سایت جستجوگر خود باز کنید.

در صورت وجود کلمات کلیدی مشکوک در لیست، مطمئن شوید که سایت هایی را که از آنها استفاده کرده اید را، بررسی کرده اید.

لینک های با IP مشترک (محدوده)

 هر آیتم در وب دارای IP است تا شما بتوانید آن را شناسایی و پیدا کنید.وب سایت ها نیز IP دارند. معمولا در صورتی که چندین وبسایت متعلق به یک فرد یا شرکت باشند، این IP ها یکسان یا بسیار مشابه هستند. شبکه های پیچیده لینک یا مزرعه لینک از IP های مختلف استفاده می کنند، اما هنوز تعداد زیادی از مزرعه های لینک توسط آماتورها ایجاد میشوند، زیرا آنها نمی دانند که چه کار می کنند یا می دانند اما در این مورد خوب و حرفه ای نیستند.داشتن چندین، ده ها یا حتی صدها لینک از IP مشابه و یا حتی محدوده IP یکسان می تواند مشکل ساز باشد. شما معمولا نمیتوانید آدرس  IP یک وبسایت را ببینید، برخی معتقدند گوگل نیز نمیتواند آنها را ببیند. اما گوگل می تواند. Ahrefs می تواند لینک ها را از محدوده IP یا IP یکسان نیز نشان دهد.

برای مشاهده لیست IP های ارجاع شده به شبکه ها، گزارش "Referring IPs" را در سایت جستجوگر Ahrefs باز کنید.

در مورد مشتری من، برخی از شبکه های لینک بسیار واضح وجود دارد، فقط به این دلیل که این شرکت بزرگ است و دارای بسیاری مزایا است.لینک دادن سایت های خود برای بسیاری از مارک ها به خوبی کار می کند، اما این بدان معنا نیست که این پیوندها به صورت طبیعی توسط گوگل در نظر گرفته میشود.

همچون site-wide links ، آنها احتمالا در اغلب موارد در طبیعت خودکار و خودخواه هستند. فقط این که زیرا همیشه به خودتان لینک می دهید به این معنا نیست که شما در وب محبوب هستید.

بعدش چی؟ خوب، بنابراین شما لیستی از لینک هایی که ممکن است توسط گوگل "غیرطبیعی" در نظر گرفته شوند دارید. اگر این لینک هایی است که شما میتوانید کنترل کنید، می توانید آنها را به راحتی کنار بگذارید.  درباره لینک هایی که نمیتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید، باید آنها را به فهرست Disavow در Google Search Console اضافه کنید.

هرچند، ممکن است نظرات مختلفی در مورد استفاده از ابزار Disavow Google پیدا کنید. بعضی از آنها حتی می گویند شما فعالیت های لینک سازی کلاه سیاه خود را به گوگل اقرار کنید.

اما اگر شما انتخاب کردید که توصیه های Google را دنبال کنید، در اینجا یک راهنما برای شما وجود دارد. Ahrefs ، به نوبه خود، به شما کمک خواهد کرد که به آسانی وب سایت ها را در یک لیست رد اضافه کنید و آن را خارج کنید. بیش از این، شما به سادگی میتوانید این فایل را به Disavow Tool گوگل وبمستر وارد کنید.

دیدگاه های کاربران