mp3 بازنشسته شد

mp3 بازنشسته شد

محبوب ترین فرمت بین حداقل 12 فرمت دیگر، mp3 می باشد که به دلیل اندازه و پشتیبانی آن از سوی بسیاری از پلیرها و نرم افزارها است. خالقین این فرمت اعلام کرده اند که مجوزدهی برای بعضی از پتنت های خاص mp3 را پایان دهد.

خبری که از موسسه تحقیقاتی Fraunhofer برای مدارهای مجتمع در وب سایت خود انتشار کرد در خلاصه آن اضهار داشتند که دیگر از این فرمت صوتی پشتیبانی نخواهند کرد و علت آنرا این دانستند که این فرمت در حال حاضر محبوب ترین فرمت می باشد اما راههای دیگری برای ذخیره سازی فایل های صوتی نیز می باشد و با بازنشتگی فرضی mp3 به فرمت های دیگر فرصت خود نمایی داده شود.

همچنین طبق گفته این موسسه « امروزه گرچه کدک های صوتی کارآمدتری با قابلیت پیشرفته ای وجود دارد ولی همچنان mp3 در بین مصرف کنندگان محبوب و شناخته شده می باشد. پیشرفته‎ترین سرویس‎های رسانه‎ای همانند خدمات استریم، سرویس‎های پخش رادیو یا تلویزیون از کدک‎های مدرن ISO-MPEG مانند خانواده‎ی AAC یا در آینده MPEG-H استفاده می‎کنند. این کدک‎ها قابلیت‎های بیشتر و کیفیت صدای بهتر با بیت‎ریت به مراتب پایین‎تر در مقایسه با mp3 را ارائه می‎دهند.»

احتمالا این اولین بار نیست که شاهد بازنشستگی فرمتهای فایل محبوب هستیم و قطعا آخرین بار نیز نمی باشد ولی باید به افرادی که با mp3 بزرگ شده اند باید گفت که دیگر زمان خداحافظی با آن رسیده است.

آخرین اخبار

1396-02-26 12:50 اخبار

مشاوره رایگان جهت طراحی سایت؟