وضوح صفحه نمایش در طراحی سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 175

وضوح صفحه نمایش در طراحی سایت

وقتی طراحان می گویند که یک سایت برای وضوح صفحه نمایش خاص، طراحی یا به تصویر کشیده شده، در واقع در مورد وضوح صفحه نمایش کاربر صحبت می کنند. این بحث حول این مطلب است که آیا سایت ها را طوری طراحی کنیم که افرادی که از صفحه نمایش هایی با وضوح، 600×800 پیکسل استفاده می کنند بتوانند تمام عرض فضای محتوای سایت را مرورگرهایشان در حالت تمام صفحه ببینند یا خیر. با توجه به اینکه ما باید به نوارهای کناری و حاشیه های مرورگر ها توجه کنیم، این روش باعث می شود که فضای محتوا را طوری طراحی کنیم که تقریبا عرضی برابر 750 پیکسل داشته باشد. (یا بتوان سایز آن را به حدود این مقدار تغییر داد.)

با توجه به آمارهای به دست آمده در ژانویه 2010 توسط W3schools screen resolution تعداد کاربران W3schools که وضوح صفحه نمایش های خود را روی 600×800 پیکسل تنظیم کرده اند، کاهش یافته است اما نه تا مقداری که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

در آن زمان این وضوح هنوز 1% کاربران را در بر می گرفت اما این سه عدد تا سال 2009، 4%  کاهش یافت است. آیا این معنا است که به محض جایگزینی وضوح 800×600 می توانیم طراحی سایت هایی را آغاز کنیم که عرض 1024 پیکسل دارند. اگر همه هم از وضوح 768×1024 پیکسل یا بیشتر استفاده می کردند، همه کس از سایت شما با پنجره شده مرورگر دیدن نمی کردند.

مهم ترین عامل در طراحی وب، کاربر نهایی است. اگر وب سایتی که طراحی می کنید، برای کسانی است که حرفه ای هستند یا افرادی است که انتظار می رود از تازه ترین امکانات کامپیوتری با وضوح بالا استفاده کنند، براحتی می توانید طرح هایی خلق کنید که وضوح بالا استفاده کنند، به راحتی می توانید طرح هایی خلق کنید که وضوحی عریض تر از 800 پیکسل دارند. با این وجود، هدف جلوگیری از نیاز به چپ و راست کردن صفحه برای خواندن متن است. بنابراین حتی اگر تصمیم داشته باشید با استاندارد بالاتر از 800 پیکسل طراحی کنید،حتی تعداد کمی کاربر که از وضوح 800×600 استفاده می کنند با مجبور کردن آنها به چپ و راست کردن مداوم صفحه برای خواندن محتوای سایت خود، در مضیغه قرار ندهید. در این صورت مثل این است که این گونه از کاربران با دریا زدگی مواجه شده اند!

طراحی مجدد وب سایت A List Aprat در ماه اوت 2005، مثالی مناسب از این است که چگونه یک طرح که عرض بیشتر از 800 پیکسل دارد، می تواند برای افرادی که وضوح 800×600 پیکسل دارند قابل دسترسی باشد.با وجود اینکه جابجایی افقی محو شده و ستون دیگری در قسمت راست نمایان می شود که عنوان لینک ها، تبلیغات و گزینه جستجو را نمایش می دهد. ستون اضافی بر کارایی سایت افزوده و به طراحی سایت چهار چوب می بخشد اما همیشه لازم نیست که نمایان باشد.

دیدگاه های کاربران