شباهت سئو و کشاورزی

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 900

شباهت سئو و کشاورزی

سئو و کشاورزی!؟ چه ارتباطی بهم دارند؟

چندی پیش با دوست شبکه کار خود صبحت میکردم که ازم پرسید شما سئوکارا دقیقا چیکار میکنید!؟ من دیدم میرید تگ (برچسب) میذارید تو سایتا! البته که من آگاهی چندانی به حیطه ی فعالیت‌ شما ندارم اما یه قسمتش برام قابل هضم نیست که اونم اینه که نتیجه کارتون وابستگی زیادی داره به چیزی که دست خودتون نیست! اونجا بود که منم گوشه ای از کار رو براش توضیح دادم و گفت اوه! خدا صبرتون بده!

دانشگاه بودم و عصر بعد از خستگی تربیت بدنی سر کلاس جذاب استاد تاریخ اسلام بودیم.

"همونطور که میدونید کشاورزی و دامداری جزء مشاغل اولیه بشر بوده که هر کدوم دشواری خاص خودش رو داشته و داره اما مساله ای که نمیشه اون رو نادیده گرفت اینه که سختی و تدبیر کار کشاورزی نسبت به بسیاری از مشاغل دیگه قابل توجهه. تا مادامی که امنیت کافی برای گیاه فراهم نباشه رشد مثمر ثمری نخواهد داشت. دقت کنید بهار فصلیه که گیاه به همه لحاظ امنیت داره...کشاورز و زارع زمستون هم باید مراقب کشتش باشه...."

امروز که به زمینه ی کاریم نگاه میکنم میبینم شباهتای جالبی بین کار من و کشاورز هست که با مرور این مراحل براتون روشن میشه:

1 – آماده سازی زمین:

به منظور کاشت بذر اول باید خاک را آماده کرد که برای حصولش ابتدا آن را شخم می زنند که شامل برگرداندن خاک و نرم کردن کلوخها، به طوری که نفوذ پذیری خاک نسبت به آب و هوا بیشتر و فعالیت موجودات ذره بینی خاک افزایش یابد.

شباهت سئو: ما هم در مرحله اول سایت موجود رو از همه نظر زیر و رو میکنیم که تمام خطاها و ایرادات احتمالی موجودش رو استخراج کنیم

2 – اصلاح خاک و افزودن کود به آن:

کود یکی از موادی است که نیازهای غذایی گیاه را تأمین می کند و همراه با اصلاح خاک، حاصلخیزی آن را افزایش می دهد.

شباهت سئو: ما نیز عموما پس از عیب یابی ،اقدام به رفع عیوب و آماده سازی و بهینه سازی بستر سایت به منظور اجرای مراحل سئو می‌نماییم.

3 – کاشت بذر:

به قسمتی از گیاه که دارای پوسته، مواد ذخیره ای و نطفه است، بذر یا دانه گویند. بذر یا دانه اگر در شرایط مساعدی از نظر حرارت، رطوبت و هوا قرار گیرد، جوانه می زند و گیاه جدیدی به وجود می آید.

شباهت سئو: بذری که در خاک کاشته می‌شود از منظری همان قواعد، اصول و فعالیت‌های سئو درون سایت و برون سایت (on-page SEO & off-page SEO) است که در سایت پیاده سازی می‌شود. چه لحظه‌ی شیرینی است لحظه‌ی جوانه زدن گیاه یا ظاهر شدن آدرس سایت در نتایج.

4- مرحله داشت:

به کلیه مراقبت‌هایی که از زمان کاشت بذر تا برداشت محصول صورت می‌پذیرد، عملیات "داشت" اطلاق می شود. شاخص‌ترین آنها عبارتند از: آبیاری، تُنُک کردن، کود دهی، سمپاشی و خاک دادن پای بوته ها. که در این مرحه کشاورز میبایست مراقب مواردی از قبیل آفات، بیماری‌ها، پوسيدگی، خشکسالی، سرمازدگی و آفتاب سوختگی نیز باشد. کافیست مقداری آب، کود، سم، آفتاب یا هر کدام از نیازهای گیاه بیش از حد به آن داده شود تا حاصل یکسال زحمت نقش بر آب شود.

شباهت سئو: این مرحله در سئو به منزله ی همان مانیتور کردن تاثیر عملیات‌های صورت پذیرفته و حذف اثر کلیه تاثیرات منفی قبلی می‌باشد.اینجا نیز کافیست مقداری در لینک سازی داخلی و خارجی و استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی شود تا سایت به راحتی جریمه شده و در نتایج به عقب رانده شود.

5- عملیات برداشت:

آخرین مرحله، برداشت به موقع محصول است. برداشت به موقع محصول موجب کاهش تلفات، کیفیت بالاتر و نهایتا جلب نظر مشتری می گردد. پس از این مرحله نیز محصول طی دسته‌بندی، بسته‌بندی و نگهداری به بازار عرضه میگردد.

شباهات سئو: بله، پس از طی مراحل فوق رتبه به صفحه ی اول و نهایتا رتبه‌های 1 تا 5 میرسد که اگر کلمه ی کلیدی به درستی انتخاب شده باشد تماس کاربران با سایت شروع می‌شود.

تفاوتی که در این میان وجود دارد این است که پس از برداشت و عرضه، زحمات کشاورز به ثمر نشسته و تا شروع مجدد به اتمام میرسد اما در مورد پروژه سئو فاز پشتیبانی پروژه تازه شروع می‌شود. چراکه رتبه ی به دست آمده توام با فعالیت رقبا و به روز رسانی های الگورتیم گوگل جا‌به‌جا میگردد اما در این بین اگه روش‌های به کار گرفته شده روش‌های کلاه سفید باشد، حصول نتیجه طی مدت بیشتری صورت میپذیرد اما در عوض ثبات بیشتری دارد.

هدف موتورهای جستجو 

موتورهای جستجو همواره در پی ارائه ی مرتبط ترین و مفیدترین نتایج ممکن، متناسب با جستجوی صورت پذیرفته‌اند. چراکه اگر کاربران با جستجوی عبارات مختلف به مقصود مد نظر خود در صفحه نتایج نرسند، ناامید گشته و به سراغ روش‌ها یا موتورهای جستجوی دیگر می‌روند که این خود ضرر بزرگی برای تجارتشان به شمار میرود. لذا به راحتی میتوان درک کرد که چرا با روش‌های کلاه سیاه مقابله می‌کنند و  با تمام قدرت دربرابر رتبه گرفتن وب‌سایت‌ها با روش‌های غیر طبیعی ایستاده‌اند. منفعت ایشان این است که الگوریتم‌هایی چون پاندا و پنگوئن را خلق کنند که با سایت‌هایی که ربات‌های گوگل را نسبت به کاربران ترجیح میدهند مبارزه کنند. هرچند که تلاش‌های بسیاری صورت گرفته که الگوریتم ربات‌ها به گونه ای باشد که حداقل اختلاف ممکن برای تشخیص مفید بودن یک محتوا، نسبت به کاربر انسانی را دارا باشد اما این فاصله همچنان قابل کاهش است....

دیدگاه های کاربران