همه چیز در مورد مقدمات ورود به پروسه سئو (راهنمای جامع کارفرمایان)

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

نویسنده: پویش ایزدی

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 142

همه چیز در مورد مقدمات ورود به پروسه سئو (راهنمای جامع کارفرمایان)

تا حالا شده کالا یا خدماتی رو به اشتباه تهیه کنید که راه حل نیاز شما نباشه؟ مثلا بنده خودم یکبار کابل اندرویدی تهیه کردم که فقط امکان شارژ کردن داشت، نه نقل و انتقال دیتا. در حالی که قصد بک آپ گرفتن از اطلاعات رو داشتم! یا توسط یک دوست لباسی برایم خریداری شد، که سایز اینجانب نبود....متاسفانه فرصت مراجعه مجدد جهت تعویض کالا نبود و کابل و لباس تهیه شده به بایگانی منتقل گردید.....هرچند که در  اغلب موارد، جنس فروخته شده به هیچ عنوان تعویض و پس گرفته نمیشود! خدا رو شکر در هر دو مورد هزینه چندانی صرف نشده بود.

حال تصور کنید به تازگی منزلی تهیه فرمودید که جزء گزینه های مورد بررسی شما برای خرید آن، مقاومت احتمالی در برابر زلزله نبوده. بله، بودجه ی کافی برای تهیه ی یک منزل مستحکم و نوساز را در آن منطقه نداشتید، درک میکنم. اما خدا نکند اگر شبی تنها و تنها 5.2 ریشتر زمین لرزه بیاید. ترک دیوار به اذن مهندس ناظر با شما سخن میگوید: شانس آوردی 6 ریشتر نبود وگرنه عمر یا دست کم حاصل یک عمر زحمت و تلاشت بر باد بود...

برون سپاری پروژه یا ایجاد تیم سئو؟ با توجه به اینکه سئو یک پروسه ی بلند مدت است و پس از حضور در صفحه ی اول نتایج نیز، اقدامات مداومی (بسته به میزان فعالیت رقبا) برای حفظ رتبه لازم است، عده ای از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که کارشناس سئو و تولید محتوا استخدام نمایند. البته اگر سایت شما خدمات و محصولات زیادی داشته باشد یا بر روی کلمات پر رقابتی قصد کسب رتبه ی بالا داشته باشد، این تصمیم معقول می‌باشد. در غیر این صورت خیر، چرا استخدام یک کارشناس خبره، هزینه ی نسبتا بالایی می‌طلبد و درصدی از منافع فیزیکی شرکت به ایشان اختصاص یابد. گذشته از این ریسک موفقیت بلند مدت در پروژه ها اصلا کم نیست، چرا که مستلزم آگاهی به الگورتیم های موجود و پیش بینی آینده ی احتمالی آنهاست. امروزه بسیاری از روش های قدیمی منسوخ شده و میتواند منجر به پنالتی شدن و حذف نتایج سایت شما شود.

بی تردید انتخاب کلمات کلیدی مناسب، می‌بایست مهمترین فاکتور شما مورد بررسی شما برای تصمیم گیری در مورد شروع یا عدم شروع پروژه سئو باشد! بله، لزوما سئو راهکار موفقیت شما در فروش نیست! هر چند که به عنوان یک سئو بَلَد، دلم میخواست باشه...اما اینکه سایت چه کسب و کاری برای سئو شدن مناسب است؟ نمیتوان با قطعیت گفت اما برای ابتدای کار اگر سری به گوگل ترندز بزنید، کلمه مد نظر خود را در باکس جستجو وارد کرده و کشور ایران را مشخص کنید، می‌توانید نمودار نسبی رشد یا نزول جستجوی آن کلمه کلیدی خاص را مشاهده کرده و در صورتی که کلمه ی وارد شده میزان جستجوی بالایی داشته باشد، در بخش Related queries کلمات کلیدی مرتبط و در بخش Interest by subregion مناطقی که به آن کلمه توجه بیشتری داشته اند را مشاهده کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اعدادی که در بازه ی صفر تا صد می‌بینید نسبی بوده و بیانگر تعداد جستجو در بازه مشخص شده نمی‌باشد!

شاید تا به حال شنیده باشید که سئو مفید ترین و بهترین هزینه ممکن برای تبلیغاته، چرا که مخاطب هدفمند به سایت شما رهنمون می‌سازه. بله، امروزه بسیاری از آحاد ملت برای یافتن جواب سوالات خویش برای تصمیم گیری، در صورت سراغ نداشتن آشنای مرتبط، به گوگل مراجعه می‌کنن. ایشان، پس از درج کلمه یا عبارات مد نظر خویش و فشردن دکمه ی Enter، به دنبال یافتن مرتبط ترین و مفیدترین نتایج ممکن برای راه حل می‌گردن. هدفی که گوگل به خوبی به آن آگاه بوده و توسط الگوریتم ها و ربات هایش، تمام تلاشش را برای ارائه همان مرتبط ترین و مفیدترین نتایج به کار گرفته. نه فی سبیل لله، بلکه برای اهداف تجاری کسب و کارشان....

 

اما نکاتی که باید در انتخاب کلمات/عبارات کلیدی لحاظ گردد تا پشیمانی به همراه نداشته باشد:

1.میزان ارتباط کلمات/عبارات انتخابی، با محصول یا خدماتی که توسط شما ارائه می‌گردد:

آقا اینجا بنده دل پری دارم. چرا که مهمترین معیار برای انتخاب است و غالب کارفرمایان محترم گمان می‌کنند کلیه کلماتی که به حیطه ی کاری ایشان مرتبط است، کلمات مناسبی برای ورودی گرفتن از طریق موتور جستجوست (همون سئو). خیر قربان، مثال میزنم: بنده قصد فروش تجهیزات گاو داری رو دارم و گاو هسته ی کلیدی کسب و کار اینجانب است! اما آیا به راستی گاو، کلمه مناسبی برای ورود کاربران به سایت اینجانب است!؟

خیر! به دو علت، اول اینکه امروزه بسیاری از کاربران به سمت long tail keywords یا همان کلمات کلیدی طویل می‌روند و عبارت دقیقی که پی آن هستند را تایپ می‌کنند؛ مثلا: "بهترین نژاد گاو گوشتی" چرا که با گسترش روز افزون صفحات وب، به بسیاری از موضوعات پرداخته شده...

دوم اینکه، نتایج گوگل به راحتی نشانگر جواب های مورد انتظار یک کابر برای روبه‌رو شدن است. هوشمندی گوگل تا به حدی ست که رفتار کاربران قبلی رو درک کرده و در ارائه نتایج به کاربران بعدی تاثیر میدهد! گوگل با شاخص هایی چون، CTR (نسبت مشاهده شدن به کلیک خوردن) ، Bounce Rate (نرخ پرش از صفحه) و همچنین Average Time on Page  (متوسط زمانی که کاربر در صفحه خاص می‌گذراند) ،تجربه کاربر با یک صفحه خاص از سایت شما را، به خوبی درک کرده و اهمیت ویژه ای برای تجارب کابران در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال اگر گوگل متوجه شود که تعداد کمی از کاربران بر روی نتیجه ی "تجهیزات گاوداری" در صفحه ی نتایج "گاو" کلیک می‌کنند، این ترجیح کاربران در انتخاب نکردن آن نتیجه را در نظر گرفته و رفته رفته آن صفحه را به عقب می‌راند!

بله، این بدین معنیست که بنده قبل از انتخاب کلمه "گاو" برای کسب و کار خود، می‌بایست به صفحه ی نتایج این کلمه در گوگل میرفتم و با مشاهده نتایج حاصل به این نتیجه میرسیدم که این کلمه برای "خرید تجهیزات گاو داری" مناسب نیست.

2.میزان متوسط جستجوی کلمه کلیدی مد نظر در ماه و در نظر گرفتن Trend آن

حالا من به این نتیجه رسیدم که به عنوان مثل "خرید تجهیزات گاو داری" مرتبط ترین و مناسب ترین عبارت کلیدی با کسب کار بنده است. راستی خرید یا فروش؟ با قطعیت نمیتوان گفت، ولی غالبا کسی که عبارت فروش + یک محصول را جستجو می‌کند، به دنبال تهیه ی آن محصول است و نه پیدا کردن راه حل یا جایی که آن را به فروش رساند. بله، تا حدی این یک اشتباه مصطلح است. لذا به جزئیات دقت کنید. یکبار این استراتژی مشخص می‌شود و بر آینده ی کسب و کار  شما تاثیر خواهد گذاشت.

حال باید اطمینان حاصل کنم که آیا کلمه کلیدی انتخاب شده، میزان جستجو مناسبی طی ماه دارد. چرا که به عنوان مثال ممکن است کلمه ی انتخابی، تنها 20 بار در ماه جستجو گردد و برای اینجانب، توجیه اقتصادی چندانی نداشته باشد که هزینه ای برای این تعداد بپردازم. ولی اینجا بهتر است مختصری به conversion rate یا همان نرخ تبدیل بپردازم.

نرخ تبدیل نسبتی از کاربران ورودی به سایت شماست که تصمیم به استفاده از کالاها یا خدمات شما می‌گیرند. بدین معنی که درصدی از کاربران پس از ورود به سایت شما، مشاهده و مطالعه محتوای ارائه شده، تورقی چند در نمونه‌کارها و سایر صفحات، به این نتیجه می‌رسند که از شما محصول/خدماتی را تهیه نماید یا دست کم تلفن را بردارند و به گونه ای وارد تعامل مستقیم با شما شوند. هرچه کاربران بیشتری به شما اعتماد کنند (با پرزنت شکیل و جامعی که از خود توسط سایت ارائه نمودید)، شما و تیم طراحی سایت و سئو عملکرد بهتری داشته. ما وظیفه ی خود را به خوبی میدانیم، اگر شما نیز آمادگی لازم برای افزایش سهم قابل کسب از بازار را دارید، با ما همراه شوید....لذا میتوان گفت 20 جستجو هم عدد مناسبی است اگر، آمادگی کافی داشته باشید چراکه اگر کلمه ی کلیدی به درستی انتخاب شده باشد، همان تعداد مخاطب کم، مخاطب واقعی هستند. چراکه ایشان سمت شما آمده اند، نه اینکه شما با تبلیغات سمت ایشان بروید! و اگر با رعایت تمام نکات فوق،

3.هزینه و مدت زمان لازم برای ظاهر شدن کلمه کلیدی در نتایج صفحه اول

در مورد مدت زمانی که مجری به شما ارائه می‌دهد، بحث چندانی نمی‌توان کرد، چرا که ممکن است پروژه های دیگری نیز در دست وی باشد و تایم آنها بر پروژه ای که از شما می‌گیرد تاثیر گذارد. اما اگر زیر یک ماه زمان داده شود تا حدی می‌توان به کلاه سیاه بودن روش انتخاب شده شک کرد. سئوی کلا سیاه روشی از سئوست که برخی از سئوکارنماها به آن می‌پردازند و باعث بد نامی سئوکاران کلاه سفید و خاکسری می‌شوند. سئو کلاه سیاه زمان و هزینه ی زیادی در پی ندارد و ممکن است طی مدت زمان اندکی، نتیجه حاصل شود، ولی این نتایج موقت بوده و پس از گذشت مدت زمانی نه چندان زیاد، گوگل متوجه تخلف های صورت گرفته شده، و سایت را جریمه و از صفحه نتایج حذف می‌کند! نکته اینجاست که این بدان معنی نیست که هر کلمه ای که طی یک ماه به صفحه اول نتایج آمد، مجری مرتکب تخلفات سئو شده، چرا که ممکن است رقابت سنگینی در آن کلمه وجود نداشته باشد،اعتبار دامنه بالا باشد و مجری از مرحله طراحی، اجرا و سئو نیز به قدری کار را بی نقص انجام داده باشد که گوگل تمایز و برتری آن را به راحتی متوجه شود و رتبه ی مناسبی به او بدهد.

اما در مورد قیمت، اگر به بیش از ده استعلام از شرکت ها و آزاد کارها گرفته باشید، تنوع بسیار زیادی در آن خواهید دید. اما به راستی قیمت واقعی یک کلمه از کجا مشخص می‌گردد؟ عوامل بسیاری بر قیمت گذاری بر روی یک کلمه تاثیرگذار خواهد بود اما تقریبا 80 درصد این عوامل به کم و کیف فعالیت‌های سایت‌های رقیب در داخل و خارج از سایت‌شان (off-page & on-page SEO) باز می‌گردد. و 20 درصد باقی مانده به سوابق دامنه ی شما. بدین معنا که در صورت داشتن دامنه قبلی، جهت اقدام به بازطراحی، سایت شما مرتکب خطاها و اشتباهات بزرگ سئو نشده باشد و در صورت نداشتن دامنه، به علت شروع کار از صفر، و نداشتن اعتبار دامنه، ظاهر شدن سایت در نتایج برتر با تاخیر بیشتری صورت می‌پذیرد و طبعا زحمت و هزینه ی بیشتری می‌طلبد.

در پایان از شما تقاضا دارم به جای ارسال خیل بیشماری از کلمات کلیدی، تنها 5 عدد برای شرکت/شخص سئو کننده ارسال فرمایید. و برای ایشان توضیح دهید که حیطه ی کسب و کار شما چیست و چه محصولات/خدماتی را برای فروش/ارائه مد نظر دارید. یک شرکت سئو حرفه ای، پس از بررسی ارتباط کلمه کلیدی معرفی شده توسط شما و میزان جستجوی ماهیانه ی آنها، به شما خواهد گفت که آیا کلمات مناسبی را انتخاب نمودید یا خیر. و در صورت وجود کلمات بهتر، به شما پیشنهاد خواهد داد.

 

با پرسیدن چند سوال می‌توانید از توانایی شرکت سئو اطمینان حاصل کنید:

 

-جواب معقول: با توجه به میزان جستجوی متوسط ماهیانه ی کلمات و نمودار رشد/نزول جستجو طی مدت اخیر، بله/خیر
-جواب معقول: به سختی کلمه ی کلیدی انتخابی یا به عبارتی به میزان رقابت سایت های موجود
جواب معقول: در بهینه سازی داخلی، لیست ایرادات یا نقصان های سایت به لحاظ کد و UX جهت رفع برای برنامه نویس و گرافیست سایت و تولید محتوای حرفه ای، در بهینه سازی خارجی لینک سازی به روش های کلاه خاکستری
جواب معقول: قطعا، اما میزان این اقدامات بسیار به میزان فعالیت رقبای شما بستگی دارد

دیدگاه های کاربران