نکاتی در ارتباط با تصاویر در طراحی سایت

دسته‌بندی: نکات طراحی سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1027

نکاتی در ارتباط با تصاویر در طراحی سایت

چگونه تاثیر گذار نباشیم

در این قسمت توضیحاتی راجع به منابعی که نباید از آنها استفاده کرد گفته شده است. بیشتر اوقات مشتریان گروهی از تصاویر را برای استفاده شدن در سایت شان در نظر می گیرند و گاهی اوقات می دانند که چه نوع تصویری در  هر صفحه خاصی می خواهند. در هر صورت انتخاب طرح بندی و تصاویر مورد استفاده در متن به عهده طراح است. در این صورت شما باید از به کار بردن چند منبع برای تهیه تصویری دوری نمایید.

1-گوگل شناسایی

ممکن به عنوان یک طراحی با جستجو در مورد مطلبی که در حال طراحی سایت می باشید به وسیله جستجو تصویری google یا flicker  الهام بخش باشد.

فرض کنیم که می خواهید وب سایتی را برای یک دوچرخه فروشی طراحی کنید. اگر تا کنون صاحب مغازه، تصویری برای کارتان به شما نداده است، جستجو تصویری درباره دوچرخه های کوهستان،درچرخه های جاده ای و دوچرخه های مسابقه ای و سایر موضوعات مربوط میتواند درک تصویری بهتری از موضوعات را به شما ارایه می دهدو به شما ایده ای در مورد نوع تصاویری که می خواهید استفاده کنید بدهد. معمولا این جستجو ها نتایجی را دربردارند که برای طراحی سایت شما می تواند مناسب باشد.حتی ممکن است تمایل پیدا کنید که این تصاویر را ذخیره کنید و با فتوشاپ به دستکاری، تغییر اندازه و تغییر دادن آنها به گونه ای که برای شما مناسب باشند بپردازید. این کار به Google Ganking  معروف است و مشکلی جدی در طراحی سایت است.بجز در مواردی که تصاویر موجود روی یک سایت به عنوان تصاویر مجانی ذکر شده اند یا استفاده از آنها برای همه مجاز اعلام شده است در دیگر موارد بر این خواهد بود که حق امتیاز تصاویر متعلق به صاحب سایت است و بنابراین شما برای استفاده از آنها به مجوز نیازمندید. ممکن است تصور کنید که صاحبان تصاویر هرگز متوجه استفاده شما از تصاویر متعلق به آنها نمی شوند،اما با این کار باید ریسک تحمل این امر خجالت آور را که به دفتر مشتری شما نامه توقیف ارسال شود یا حتی کار به دادگاه کشیده شود بپذیرید.

حتی اگر اجازه استفاده از تصویری به صورت مجانی نیز داده شده است بهتر است که نحوه و مورد استفاده از آن را به اطلاع مالک آن تصویر برسانیم.

2-لینک دهی Hotlinking

یک عمل منفور برای طراحان،استفاده بدون اجازه از تصاویر ارائه شده در سایت آن ها است و منفورتر از آن استفاده از تصاویر بدون لینک دادن به آدرس سایت می باشد.معمولا تصاویر یک سایت روی سرور همان سایت قرار داده می شوند و به صورت زیر به صفحه سایت افزوده می شوند:

هر چند با استفاده از URL کامل یک تصویر می توان از خارج از وب سایت نیز آن را به یک صفحه ملحق کرد:

http://www.somesite.com/images/image.jpg” height=”150” width=”100” alt=”Image”/>

اگر حق امتیاز تصاویر را در نظر نگیریم با استفاده از این روش از پهنای باند وب سایتی که عکس روی آن قرار دارد استفاده کرده ایم.در اکثر سرورهای میزبان (hosting account)  پهنای باند محدود است و افزودن آن نیز هزینه بر خواهد بود.به عنوان یک استعاره ملموس می توان این عمل را با استفاده از تلفن همراه دیگران برای مکلمات شخصی خود مقایسه کرد.اکثر استفاده کنندگان حرفه ای وب می دانند که این روش یک خلاف بزرگ است، بنابراین افراد مضمون به استفاده از این روش بیشتر استفاده کنندگان از فروم ها،بلاگرها و استفاده کنندگان MySpace هستند که انتظار بیشتری از آنها نمی توان داشت.اگر در گذشته از این روش استفاده کرده اید و از این به بعد نیز از این روش استفاده ننمایید.

3-طرح گرافیکی

بسیاری از وب سایت ا طرح های گرافیکی و بسته های تصویری را به صورت مجانی یا بسیار ارزان ارایه می دهند.هر چند که این مجموعه های زیبا و کلی می توانند برای بولتن های داخلی شرکت ها مناسب باشند نمی توان از آنها برای پروژه های حرفه ای استفاده کرد.ممکن است با خود فکر کنید که عقیده من درباره این مجموعه ها بسیار سختگیرانه است ولی اندکی با خود بیندیشید.یک طراحی این وظیفه را درد که پروژه ای را برای مشتری خود تهیه کنید که به همان اندازه که تحسین برانگیز است اصیل نیز باشد.در حالی که کیفیت و تازگی تصاویر تهیه شده از منابع تصاویر تجاری نیز مورد سوال است،چیزی از این بدتر نیست که یک طراحی خوب با استفاده از طرح های گرافیکی کهنه و کلیشه ای مورد نقد و بدگویی قرار گیرد.اگر مشتری از شما بخواهد که از یک طرح گرافیکی یا یک GIT تصویری سبک در پروژه استفاده کنید باید اندکی در برابرش مقاوت کنید.به خاطر داشته باشید که وقتی یک مشتری به شما مراجعه می کند،وظیفه شماست که طرح مناسبتی برای آن پروژه ایجاد کنید.با این حال باید بخاطر داشته باشید که همیشه حق با مشتری است.گاهی مشتری بر دخالت در امر طراحی پافشاری می کند،در این صورت شما باید نرمش به خرج دهید.

صرف نظر از اینکه در انتخاب عکس مناسب تا چه حد مهارت به خرج داده اید و چگونگی نمایش را نیز باید در نظر بگیرید.هنگامی که شما در حال قالب بندی تصاویر برای استفاده در سایت هستید،چگونگی به نمایش گذاشتن آنها به محدوودیت های طرح بندی کلی که برای سایت انتخاب کرده ایدمربوط می شود. چگونگی آراستین تصویر،در صورت نیاز به قاب بندی و حاشیه گذاری و همچنین جلوه های بصری مورد نیاز بر عهده شماست.

دیدگاه های کاربران