نحوه استفاده از رنگ در طراحی وب سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 966

نحوه استفاده از رنگ در طراحی وب سایت

رنگ ها تاثیر زیادی روی احساسات بیننده می گذارند به ویژه در 90 ثانیه آغازین مشاهده یک ترکیب رنگی, این به معنای همان زمان طلایی برای طراح وب سایت است, او می تواند از این زمان با کمک قدرت ها در راستای رسیدن به اهداف طراحی سایت خود بهره بگیرد. فکر کردن به چشم انداز فعلی رنگ ها در طراحی وب سایت بسیار جالب توجه است. اکثر وب سایت ها کم و بیش شبیه یکدیگر هستند و این رنگ ها و نوع ترکیب آن ها است که به عنوان ابزاری قدرتمند در طراحی وب سایت تمایز ایجاد می کند. در واقع معانی گسترده ای در نحوه استفاده از رنگ ها در طراحی سایت ها نهفته است. با استفاده از رنگی که استفاده می شود می توانید توجه بیننده را به موضوعی که مد نظر خودتان است جلب کنید و یا سمت نگاه کاربر را به سمت تیتر مورد نظر هدایت کنید. بعضی از وب سایت ها هنگام ورود کاربر تماماً سیاه و سفید هستند و تنها لوگوی شرکت رنگی طراحی می شود در ادامه با کلیک روی لوگو رنگ ها ظاهر می شوند, این مساله مانند یک دام برای کاربر عمل می کند و سریعاً توجه او را جلب می کند

 

هنگام استفاده از رنگی در طراحی وب سایت به منظور جلب توجه کاربران لازم نیست که حتماً از رنگ ها خیلی زیاد و به صورت نمایشی استفاده کنید, همین طور نباید از رنگ هایی که حس محو شدگی را به بیننده القا می کنند استفاده کنید چون ممکن است به نتیجه مطلوب خود نرسید. باید تمام خلاقیت و توان خود را در این زمینه به کار بگیرید که با استفاده از چه رنگی و افزودن چه مکمل هایی در کنارش می توانید ذهن مخاطب را تسخیر کرده و او را مایل به ماندن در وب سایت و مشاهده سایر صفحات و خواندن محتوای مد نظرتان کنید.

اهمیت لوگو

لوگوی سایت مهمترین تصویری است که کاربر در سایت شما مشاهده خواهد کرد. لوگو کوتاهترین ، ساده ترین و مختصر ترین راه برای شناسایی وب سایت شماست. پایه و اساس ترکیب رنگ سایت خود را از لوگو الهام بگیرد.

قدرت سایه را فراموش نکنید !

در کنار انتخاب رنگ، می توانید برای اجزای سایت سایه اضافه کنید. البته بحثی بین طراحان سایت وجود دارد و عده ای با استفاده از سایه مخالف هستند.اما بدون شک قرار دادن سایه می تواند طرح را طبیعی تر کند و حتی سایت شما سه بعدی به نظر برسد.

 

استفاده از بهترین ترکیب رنگ سایت analogic

در سیستم analogic ابتدا یک رنگ به عنوان رنگ اصلی انتخاب می شود.سپس این رنگ توسط یک رنگ نزدیک به آن و نیز در اکثر مواقع یک رنگ مکمل همراهی می شود. ابتدا رنگ مناسب را که در قسمت های مختلف سایت استفاده می شود انتخاب کنید و برای رنگ های بعدی می توانید از نرم افزارهای گرافیکی و یا وب سایت هایی که در انتخاب این رنگ ها کمک می کنند استفاده نمایید.

 

از استفاده از تعداد رنگ زیاد پرهیز کنید !

در سیستم analogic تنها از 3 رنگ به عنوان رنگ های وب سایت نام برده شد. هیچ گاه از تعداد زیاد رنگ در طراحی سایت خود استفاده نکنید. به یاد داشته باشید مواردی که مطرح می شود فقط در جهت یکنواختی، سادگی و زیبایی سایت است.

 

رنگ ها نباید خواندن را دشوار کنند !

نکته مهم در انتخاب بهترین ترکیب رنگ مناسب برای وب سایت این است که بازدید کننده به راحتی بتواند متون و نوشته های سایت را مطالعه نماید. اگر استفاده از رنگ ها باعث شود کاربر با سختی و دردسر نوشته ها را بخواند، مطمئنا تمایلی برای بازگشت مجدد به سایت نخواهد داشت.

هدف کلی از انتخاب ترکیب رنگ مناسب این است که سایت از حالت بی روح و بی مزه به یک سایت جذاب تبدیل شود. فراموش نکنید که بازدیدکننده از بین وب سایت های مشابه، وب سایتی را انتخاب می کند که جذاب تر و گویا تر باشد.

دیدگاه های کاربران