تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت اول)

دسته‌بندی: تجربه کاربری UX

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1742

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت اول)

همه ی شرکت ها تلاش میکنند یک تجربه ی عالی برای مشتریان ایجاد کنند. اما تعداد کمی از آنها میتوانند تغییرات لازم را برای عملی شدن این وعده به انجام برسانند. در حقیقت اغلب آنها حتی نمیدانند که چقدر تجربیات آنها میتواند برای مشتریان بد جلوه کند . به همین دلیل ، ما یک کتاب جدید به نام "انقلاب تجربه کاربری ، یک نقشه عملی برای قرار گرفتن کاربران در قلب شرکت شما گرد هم آورده ایم . کتاب را هم اکنون دریافت کنید.

وب سایت ها و اپلیکیشن های تحت وب به تدریج پیچیده تر شده اند به دلیل این که  فناوری و روش های صنعتی در حال پیشرفت هستند. چیزی که قبلا بعنوان یکی از راه های رسانه ای راکد استفاده میشد امروزه به یک تجربه غنی و تعاملی تبدیل شده است .

اما صرف نظر از چگونگی تغییر در روند به عمل رساندن آن ، موفقیت یک وب سایت هنوز وابسته به یک چیز است : اینکه کاربران آن را چگونه میبینند ." آیا این وب سایت برای من ارزش قائل شده است ؟ آیا استفاده از آن راحت است ؟ آیا از آن لذت میبرم ؟ این ها سوالاتی هستند که در ذهن بازدیدکنندگان برای اینکه بتوانند با محصولات ما ارتباط برقرار کنند میگذرد ، و آنها اساس تصمیمات خود را به صورتی شکل میدهند که به یک مشتری پابرجا و همیشگی تبدیل شوند .

تجربه کاربری چیست ؟

تجربه کاربری ( اختصارا UX ( احساسات یک شخص ، زمانی که با یک سیستم تعامل برقرار میکند را بیان میکند . سیستم موردنظر میتواند یک وب سایت ، یک اپلیکیشن یا نمایشگر یک نرم افزار باشد که به طور کلی در بافت نوین امروزی به شکل تاثیر متقابل بین انسان و کامپیوتر شناسایی میشود ) HCL (

تجربه کاربری چیست ؟

کسانی که در UX کار می کنند (بنام طراحان UX) چگونگی احساسات کاربران را در مورد یک سیستم مطالعه و ارزیابی می کنند ، به دنبال چیزهایی همچون استفاده آسان ، درک ارزش سیستم ، مفید بودن ، کارایی در انجام امورمهم و غیره هستند .

 

مطالعه بیشتر در SmashingMag: لینک چرا تجربه کاربری نمیتوانست طراحی شود؟ برنامه ریزی پروژه های UX را به طور موثر انجام دهید

25 فیلم تجربه کاربری که ارزش زمان گذاشتن را دارند

تجربه کاربری بهتر با داستان گویی

10 اصول موثر طراحی وب   به طور کلی طراحی تجربه کاربری برای گرفتن جواب "بله" به تمام آن سوالات در تلاش است . هدف این راهنمایی ها ، آشناکردن شما با نظم حرفه ای طراحی UX در زمینه سیستم های مبتنی بر وب مانند وب سایت ها و اپلیکیشن ها است . طراحان UX همچنین به سیستم های فرعی و فرایندهای درون سیستم نیز توجه می کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است روند پرداخت آنلاین یک وب سایت تجارت الکترونیکی را مورد بررسی قرار دهند تا ببینند آیا کاربران فرایند خرید محصولات از وب سایت را خوب و براحتی  متوجه میشوند .آنها می توانند با مطالعه اجزای زیر سیستم،  همچون بررسی چگونگی کارایی و لذت بخش بودن آن ، در تکمیل تجربه کاربران در فیلدهای ورودی یک فرم وب، عمیق تر کاوش کنند . در مقایسه با بسیاری از رشته های دیگر، به خصوص سیستم های مبتنی بر وب ، UX نسبتا جدید است. اصطلاح "تجربه کاربر" توسط دکتر دونالد نورمن ، یک محقق علوم شناختی ابداع گردید ، همچنین او اولین کسی بود که اهمیت طراحی کاربر محور را بیان کرد . (به این معنی که  تصمیمات طراحی میبایست بر اساس نیاز و خواسته های مشتریان باشد).

تبلیغات

بسیاری از شرکت ها سعی می کنند یک تجربه عالی برای مشتریان ایجاد کنند. اما تعداد اندکی تمایل دارند که تغییرات لازم را برای تحقق این وعده انجام دهند . در واقع بیشتر آنها حتی نمیدانند که تجربه آنها چقدر میتواند بد باشد . به همین دلیل ما یک کتاب جدید به نام "انقلاب تجربه کاربری"، یک نقشه جنگجویانه عملی برای قراردادن کاربر در قلب شرکت شما گرد هم آورده ایم . کتاب را هم اکنون دریافت کنید چرا UX مهم است ؟ 

امروزه ، با تاکید زیاد در طراحی کاربر محور ، توضیح و توجیح اهمیت طراحی و ارتقا تجربه کاربری تقریبا غیرضروری به نظر میرسد . به سادگی میتوان گفت " تجربه کاربری بسیار مهم است زیرا مستقیما با نیازهای کاربران سروکار دارد و کافیست بگوییم _ همه با آن راضی و خوشنود خواهند بود .

به هر حال ، کسانی که در صنعت  طراحی سایت قبل از تدوین طراحی کاربر پسند کارمیکردند ، ازدسترس بودن و به کارگیری سایت به صورت متفاوت و به شکل دیگری برای ساخت وب سایت ها استفاده میکردند . قبل از این که مشتریانمان (و ما) ارزش طراحی کاربر محور را متوجه شویم ، تصمیمات مربوط به طراحی را براساس 2 چیز میگرفتیم : چیزی که فکرمیکردیم حیرت انگیزاست و چیزی که مشتری میخواست ببیند .

ما بر اساس آنچه که فکر می کردیم، تعامل را ایجاد میکردیم - برای خودمان طراحی میکردیم . مرکزتوجه را بر روی زیبایی و نام تجاری ( برند ) قرار میدادیم ، با بی توجهی نسبت به افرادی میخواهند از وب سایت استفاده کنند که چه احساسی راجع به آن خواهند داشت .

 

هیچ علمی در پشت آنچه ما انجام میدادیم وجود نداشت . ما آن کار را انجام دادیم به دلیل اینکه نتایج خوب به نظر برسند ، چون سازنده بودند (بنابراین فکرکردیم) چون ما چیزی را میخواستیم که مشتریانمان میخواستند .

روند تصمیم گیری

اما این دهه شاهد تغییر شکل در دنیای وب بوده است . نه فقط بخاطر این که در همه جا وجود دارد - وب در سال 2008 حداقل 1.5 میلیارد کاربر در سراسر جهان داشته است - لیکن وب سایت ها بسیار پیچیده و غنی شده اند که البته بسیار موثر است ، آنها میبایست طراحی های تجربه کاربری عالی داشته باشند .

 به علاوه ، کاربران به روش های مختلف به تعداد زیادی از وب سایت ها دسترسی دارند : دستگاه های موبایل ، چشم انداز وسیع از مرورگرها ، انواع مختلفی از اتصالات اینترنتی و ...همچنین ما به اهمیت قابل دسترس بودن نیز مطلع شده ایم - دسترسی جهانی به محصولات مبتنی بر وب - نه تنها برای افرادی که نیازهای خاصی دارند، مثلا برای خوانندگان صفحه نمایش و دستگاه های ورودی جدید و غیر سنتی ، بلکه برای تمام افرادی که اتصالات پهنای باند ندارند یا کسانی که دستگاه های موبایل قدیمی تر و غیره دارند.

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت دوم)

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت سوم)

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت چهارم)

دیدگاه های کاربران