تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت دوم)

دسته‌بندی: تجربه کاربری UX

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1509

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت دوم)

UX

با وجود تغییرات کلی ، همواره وب سایت هایی بیشتر دوام می آوردند که استفاده از آن خوشایند و راحت بوده است . عامل محرک چگونگی ساخت وب سایت ها امروزه به تجربه ای تبدیل شده است که میخواهتیم آن را از کسانیکه که از وب سایت ها استفاده میکنند بدست آوریم .

چه موقعیت هایی برای طراحی UX مناسب است ؟ لینک

گفته شده است که تمام سیستم های وب از ارزیابی جامع و طراحی تجربه کاربری به راحتی سود خواهند برد : اگر شما بخواهید به طراحی کاربر محور اهمیت دهید و توجه کنید ، به هیچ وجه بحث راجع به آن سخت نمیشود . اما ما در یک دنیای کامل زندگی نمیکنیم ، و منابع نامحدود نداریم . بنابراین ، ما باید مناطقی را که استفاده بیشتری از طراحی  ux  و طراحان  ux میکنند و پابرجا ماندند را ارزیابی و اولویت بندی کنیم .

لینک سیستم های پیچیده

سیستم های پیچیده تر ، پیچیده تر نیز برنامه ریزی خواهند شد و باید برای آن معماری در نظر گرفته شود . در حالی که سرمایه گذاری در یک تحقیق چندین نفره ی UX برای یک وب سایت استاتیک بیش از حد ساده به نظر میرسد ، وب سایت های چندرسانه ای ، اپلیکیشن های تحت وب کامل و وب سایت های تجارت الکترونیک متشکل از تعداد زیادی طراحی ux است .

سیستم هایی که دارای ده ها هزار کاربر هستند میبایست ارزشمند بودن ، دلپذیر و کارآمد بودن آنها درک شود . طراحان با نادیده گرفتن تجربه کاربری، زیان های زیادی را متحمل می شوند.

لینک start-ups

شرکت های تازه تاسیس و کوچک تر معمولا هیچ منبعی ذخیره شده ای برای کارمندان ندارند . برای مثال : 37 سیگنال ( حالا basecamp ) ، یک شرکت تازه تاسیس ، که اپلیکیشن های تحت وب بسیار موفقیت آمیز و قوی ای را ایجاد می کند ، شامل Basecamp و Highrise ، روی اشخاص قوی متکی است ، کسانی که میتوانند "کلاه های مختلفی بگذارند " .

در این شرایط ، آموزش کارمندان موجود (به ویژه طراحی وب) در اصول و فرایندهای UX ، قراردادن کار UX با عنوان مورد نظر ، ممکن است مناسب تر از استخدام یک کارمند تمام وقت باشد . با این حال، ایجاد یک تجربه کاربر پسند برای کاربران در اولین نسخه های یک محصول یا خدمات ، قطعا می تواند آن را برجسته تر کند و توجه کاربران را جذب کند . اما ممکن است شما به عنوان یک تازه کار ، منابعی برای استخدام یک طراح ماهر UX نداشته باشید .

لینک پروژه های با بودجه خوب

سازمان های کوچکتر که برای تجارت های  کوچک و متوسط کارمی کنند، باید هزینه های پایین را برای مشتری های سطح پایه حفظ کنند و محصولات را به منظورحفظ بودجه اولویت بندی کنند . در این شرایط  بیشترین تمرکز در روند ساخت و ساز ، و کمترین توجه روی برنامه ریزی ، تحقیق و تجزیه است . اکثرا پروژه های با بودجه های کمتر ، برای راه اندازی محصول نهایی ، رانده خواهند شد . این بدان معنا نیست که این پروژه ها از UX خوب بهره مند نخواهند بود - البته ، اغلب شرکت های کوچک و متوسط احساس می کنند که نباید منابع خود را روی چیزی که برای راه اندازی سایت ضروری نیست ، سرمایه گذاری کنند .

لینک پروژه های طولانی تر

با استدلالی ساده ، اضافه کردن یک حقه به روند تولید وب سایت های سنتی ، جدول زمانی را طولانی خواهد کرد . زمان حتما باید برای طراحی تجربه کاربری در نظر گرفته شود .

در تئوری ، طراحان UX می توانند زمان بندی را با گرفتن برخی از وظایف ، که به طور معمول به طراحان وب و توسعه دهندگان اختصاص داده شده است کوتاه کنند ، در نتیجه به طور بالقوه صرفه جویی در زمان و هزینه ها در مراحل تجدید نظر با توجه به مشکلات کاربر شکل میگیرد .

لینک چیزهایی که درباره طراحی UX  می دانند

طراحی UX یک نظم شگفت انگیز است، اما نمی تواند یا نخواهد توانست بعضی چیزهای خاصی را انجام دهد .

لینک در طراحی UX همگی یک سایز نیستند

طراحی تجربه کاربری در هر وضعیت و برای هر کاربری کار نمیکند ، مانند انسان ، همه ما متفاوت از یکدیگر هستیم . چیزی که برای یک نفر کار می کند ممکن است اثر معکوس بر روی دیگری داشته باشد. بهترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم طراحی برای تجربیات خاص و ترویج رفتارهای خاص است ، اما ما به خودی خود نمی توانیم تجربه واقعی را بسازیم ، تحمیل ویا پیش بینی کنیم .

و همانطور که ما نمی توانیم یک تجربه کاربری را طراحی کنیم ، نمی توانیم تجربه کاربری را برای یک وب سایت دقیقا در وب سایت دیگری تکرار کنیم . تجربیات کاربر بین وب سایت ها متفاوت خواهد بود .طراحی سایت باید به اهداف ، ارزش ها ، فرآیند تولید و محصولات وب سایت خود متکی باشد 

لینک طراحی کاربری نمی تواند به طور مستقیم با روش های معمولی ارزیابی شود

شما نمیتوانید میزان تاثیر طراحی تجربه کاربری را فقط براساس آمار، مانند بازدید صفحه، میزان بالا پایین رفتن و میزان تغییر تعیین کنید. ما می توانیم فرضیه ها را ارائه دهیم و از شواهد بی نظیر کاربران بپرسیم ، اما نمی توانیم یک برنامه (حداقل تا کنون) نصب کنیم که به طور خودکارآمار تجربه کاربر را مستقیما ثبت می کند .

لینک تجربه کاربری همان قابل استفاده بودن نیست

تجربه کاربری و قابلیت استفاده ، مترادف اند، اما این دو عرصه به وضوح باهم  متمایز هستند . UX می گوید که یک کاربر در هنگام استفاده از یک سیستم چه احساسی دارد، در حالی که قابلیت استفاده در مورد کاربر دوستانه و بازدهی صفحه نمایش است     .

قابل استفاده بودن بخش بزرگی از تجربه کاربری است و نقش مهمی در تجربیات مؤثر و مورد پسند بودن دارد، اما بعدا علم عوامل انسانی ، روانشناسی ، معماری اطلاعات و اصول طراحی کاربر محور نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت اول)

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت سوم)

تجربه کاربری در طراحی سایت (قسمت چهارم)

دیدگاه های کاربران