طراحی سایت ساده چه ویژگی هایی دارد

دسته‌بندی: نکات طراحی سایت

تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1380

طراحی سایت ساده چه ویژگی هایی دارد

در روز هایی اولیه، وب حاوی سایت هایی بود که در آن ها مقدار زیادی اطلاعات وجود داشت. این سایت ها مفید بودند و به خوبی کار می کردند، اما اطلاعات در آن ها به صورت فشرده ارائه شده بودند و تا جایی که امکان داشت اطلاعات درون  یک صفحه نمایش داده  می شدند. با این حال طراحان نیز به سراغ وب رفته و صفحات زشت وب را به صفحاتی هنری تبدیل کردند.

قبل از این که شروع به طراحی سایت خود کنید، باید مقداری زمان صرف کنید تا بتوانید  سایت های خوب طراحی شده در موضوع مشابه با سایت خود را تحلیل کنید. اگر چند سایت خوب کردید، می توانید بین همه آن ها اصول طراحی مشترکی را ببینید.

سادگی: کمتر بیشتراست

اگر قرن گذشته روی یک اصل تمرکز داشت، آن اصل این بود: کمتر بیشتر است. به عنوان مثال جمله های همینگوی که سعی می کرد در کوتاه ترین جمله بیشترین مطلب را ارائه کند، نقاشی های مینی مالیستی، و البته وب. طراح مد، رائول  یک مثال خوب از چگونگی اعمال اصلی سادگی روی صفحه  خانه را نشان داده است.استفاده از این اصل باعث می شود تا توجه بازدید کننده کاملا روی مدهای شرکت قرار بگیرد.

برای مثال وب سایت اپل را در نظر بگیرید. در حالی که اپل دارای محصولات مختلفی است که در فروشگاه های مختلفی آن ها را به فروش می رساند، صفحه خانه آن همیشه دارای یک پیغام ساده و واضح است که تعیین می کند شرکت در یک زمان خاص چه کاری انجام می دهد.

یکی از بهترین مثال ها برای سادگی طراحی وب سایت گوگل است.صفحه خانه این موتور جستجو بسیار معروف است زیرا درون آن هیچ چیز اضافی وجود ندارد.
حتی سایت هایی که در آن ها اطلاعات بسیار زیادی باید انتقال داده شوند نیز سادگی را رعایت می کنند. چند سال قبل BBC News  و  CNN هر دو دارای سایت هایی پیچیده و شلوغ بودند که اخبار و تصاویر زیادی در صفحه خانه آن ها قرار می گرفت. اما امروز هر دو این سایت ها بسیار ساده تر شده اند. با این که طراحی ساده برای یک وب سایت خبری به نظر منطقی نمی رسد اما BBC اطلاعات زیادی را از صفحه خانه خود حذف کرده است تا این صفحه راحت تر خوانده شود.
با این حال حقیقت این است که اغلب ما رائول، اپل، گوگل یا BBC نیستیم. شاید شما نمی توانید با قرار دادن چند کلمه در قسمت های مختلف صفحه وب و استفاده از وضعیت حداقل و سادگی کار خود را راحت انجام دهید. اما نیازی نیست تا صفحه های وب خود را با محتویات منفجر کنید. بنابراین هدف شما باید برقرار کردن یک تعادل  است.

دیدگاه های کاربران