طراحی سایت و اپلیکیشن مشابه اسنپ

 

رانندگان اسنپ

 

 

 

شاید 5 سال پیش وقتی قصد کرایه اتومبیل از موسسات کرایه های اتومبیل و آژانس های تاکسی را داشتید، تصور نمی‌کردید که در کشور ما روزی برسد که به وسیله یک اپلیکیشن بتوانید مبدا و مقصد سفر خود را مشخص کنید، هزینه را مشاهده و حتی پرداخت کنید و با خیالی آسوده از امنیت سفر و امنیت پرداخت سفر خود به سرانجام برسانید.

اپلیکیشن‌های تاکسی یاب از جمله سرویس های تحت وب موفق در ایران هستند که از چند پیش پا به عرصه خدمات مسافربری گذاشته و توانسته اند مخاطبان بسیار زیاد و چشمگیری را برای خود فراهم آورند‌، از جمله موفق ترین این اپلیکیشن ها میتوان به طراحی اپلیکیشن اسنپ اشاره کرد. در این مقاله ما قصد داریم شما را با ویژگی های این اپلیکیشن ها و نحوه طراحی و سرمایه گذاری روی طراحی این‌ها آشنا سازیم. 

 
وجود امکانات اختصاصی که باعث کاهش ریسک و افزایش راحتی مسافران در رفت و آمد های خود می‌شود باعث شده تا افراد بسیار زیادی استفاده از این اپلیکیشن ها را به استفاده از خدمات موسسات اتومبیل کرایه ترجیح دهند. امکاناتی مانند مشخص شدن هزینه قبل از آغاز سفر، پرداخت آنلاین، مشاهده کامل مشخصات راننده، مشخص شدن مسیر و مدت زمان رسیدن به مقصد و بسیاری امکانات دیگر که موسسات سنتی نمی‌توانند آن ها را ارائه دهند.

همچنین بسیاری از رانندگان سطح کشور که به صورت های مختلف در حوزه حمل و نقل مسافرین در سطح شهر مشغول به فعالیت بودند، با مشاهده شرایط ویژه این اپلیکیشن‌ها برای رانندگان‌، به استفاده از این سرویس ها برای انجام فعالیت های خود و کسب درآمد روی آوردند.

 

 

 

ساختار کلی اپلیکیشن اسنپ

ساختار کلی طراحی اپلیکیشن اسنپ مانند نمونه مشابه خارجی خود یعنی اوبر (uber) می‌باشد. طراحی اپلیکیشن اسنپ بر پایه ارتباط بین رانندگان و مسافرین و واسطه گری سرویس تاکسی یاب شکل گرفته است. این سرویس از دو اپلیکیشن رانندگان و مسافرین تشکیل شده که هر کدام از اپلیکیشن‌ها امکانات مختص به کاربر را فراهم می آورد.

امکانات اپلیکیشن رانندگان

 در اپلیکیشن رانندگان امکانات زیر وجود دارد:

1– امکان در دسترس بودن جهت دریافت سرویس مسافرین: رانندگان هر زمان که می‌خواهند می‌توانند با فعالسازی بخش در دسترس بودن، خود در لیست رانندگانی قرار دهند که آماده دریافت سرویس و مسافر هستند. این بخش بعد از فعالسازی در زمان دل خواه رانندگان قابلیت خاموش شدن دارد.

2– امکان کیف پول آنلاین و تسویه حساب مالی: کلیه درآمدهای رانندگان که از طریق درگاه پرداخت آنلاین و توسط مسافرین پرداخت شده به کیف پول آنلاین رانندگان منتقل می‌شود.

در بازه های زمانی مشخص رانندگان می‌توانند نسبت به تسویه حساب و انتقال درآمد به حساب بانکی خود اقدام نمایند.

3– امکان مسیر یابی آنلاین روی نقشه و مشاهده بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد: در طراحی اپلیکیشن اسنپ بخشی برای مسیریابی روی نقشه در نظر گرفته شده است. نحوه کار این بخش به این صورت است که رانندگان بعد از قبول سرویس با انتخاب گزینه مسیریابی و با ارتباط بین اپلیکیشن و سرویس های مسیریاب مانند گوگل مپ می‌توانند بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد مشاهده نمایند.

4– ارتباط با پشتیبانی: در صورت بروز مشکلات مختلف در طول سفر، رانندگان می‌توانند با انتخاب گزینه ارتباط با پشتیبانی، مشکلات خود را با این بخش در میان گذاشته و برطرف نمایند.

این بخش با قسمت پشتیبانی رانندگان در پنل مدیریت کلی سیستم در ارتباط می‌باشد.

5– مشاهده امتیازات و رتبه بندی: پس از اتمام هر سفر، مسافرین می‌توانند به رانندگان بر اساس میزان رضایت خود از جنبه های مختلف امتیاز دهند، این امتیاز در پنل کاربری رانندگان قابل مشاهده بود و تاثیر زیادی در نوع سرویس دهی و درآمد رانندگان خواهد داشت.

6– گردش مالی: بخشی تحت عنوان گردش مالی در اپلیکیشن رانندگان وجود دارد. در این بخش کلیه درآمد ها و گردش های مالی تسویه شده و تسویه نشده توسط رانندگان قابل مشاهده می‌باشد.

7– لیست سفرها: در این لیست کلیه سفرهای انجام شده توسط رانندگان قابل مشاهده می‌باشد و مشخصات کامل از جمله: تاریخ سفر، مبدا، مقصد، کدسفر و مبلغ دریافتی در این بخش درج شده است.

8– گزینه دریافت سرویس های طرح ترافیک: با فعالسازی این گزینه رانندگان می‌توانند سرویس هایی که مبدا یا مقصد آن ها در طرح ترافیک شهری واقع شده است را دریافت نمایند.

رانندگان اسنپ

امکانات اپلیکیشن مسافرین

اپلیکیشن مسافرین نیز دارای امکانات زیادی می‌باشد که از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1– مشاهده موقعیت مکانی فعلی: با روشن کردن موقعیت یاب تلفن همراه یا همان location مسافرین می‌توانند موقعیت مکانی فعلی خود را روی نقشه مشاهده نمایند. همچنین رانندگان فعال در اطراف مسافر روی نقشه قابل مشاهده هستند.

2– بخش گردش حساب: در این بخش کلیه تراکنش های مالی بین مسافر و رانندگان قابل مشاهده بوده و کلیه مشخصاتی که در بخش گردش حساب رانندگان وجود دارد در این بخش نیز قابل مشاهده می‌باشد.

3– بخش سفر ها: در این بخش کلیه سفر های صورت گرفته مسافر توسط اپلیکیشن قابل مشاهده بوده و آمار هایی مانند مقدار کیلومتر طی شده با اپلیکیشن، تعداد سفر ها و تعداد ساعت استفاده از اپلیکیشن قابل مشاهده می‌باشد.

4– تغییر اطلاعات: در این بخش کلیه اطلاعات کاربری مسافر از جمله نام، تلفن، ایمیل و... قابل ویرایش و بارگذاری مجدد می‌باشد.

5– اشتراک گذاری: این بخش برای معرفی اپلیکیشن از طریق روش های مختلف مانند اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می‌باشد. برای تشویق مسافران به اشتراک گذاری اپلیکیشن معمولا امتیازی مانند سفر رایگان به مسافرین داده می‌شود.

6– بخش پیام ها: این بخش برای مشاهده پیام هایی می‌باشد که سیستم به طور مشخص به مسافر یا به کلیه مسافران ارسال مینماید

7- بخش پشتیبانی: این بخش برای ارسال پیام، گزارش و به طور کلی ارتباط با بخش پشتیبانی اپلیکیشن به کار میرود.

8– تنظیمات: از مهمترین بخش های اپلیکیشن اسنپ مسافرین، بخش تنظیمات اپلیکیشن می‌باشد. در این بخش مسافر می‌تواند اعلان ها، دریافت خبرنامه، دریافت پیامک نوع نقشه، نمایش ترافیک و زبان اپلیکیشن را تنظیم نماید. اپلیکیشن اسنپ تا زمان نوشتن این مقاله دارای سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه می‌باشد.

9– بخش افزایش اعتبار و کیف پول آنلاین مسافرین: در این بخش مسافرین می‌توانند با شارژ کیف پول مجازی خود به صورت آنلاین، هزینه سفر های خود از طریق این کیف پول پرداخت نمایند. همچنین گزینه پرداخت نقدی نیز همواره برای مسافرین قابل استفاده می‌باشد.

مسافرین اسنپ

سرمایه گذاری روی اپلیکیشن های تاکسی یاب

با موفقیت و شهرت اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ و سایر اپلیکیشن‌های مشابه بسیاری از سرمایه گذاران به فکر راه اندازی اپلیکیشن های مشابه اسنپ در سطح شهر های مختلف هستند. اما ممکن است با راه و روش صحیح سرمایه گذاری در این بخش آشنایی کافی را نداشته باشند.

گام اول در طراحی اپلیکیشن مشابه اسنپ

اولین گام در طراحی و سرمایه گذاری در زمینه تولید اپلیکیشن های تاکسی یاب بعد از تامین سرمایه و برنامه ریزی کلی، انتخاب یک شرکت طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی حرفه ای برای مشاوره و طراحی سیستم مورد نیاز می‌باشد. شرکت آذرین وب با سابقه طراحی بیشترین استارت آپ و سیستم های خاص در سطح کشور و با مطالعه کامل و دقیق در زمینه طراحی اپلیکیشن های تاکسی یاب، می‌تواند بهترین گزینه برای شما در این راه پر فراز و نشیب اما پرسود باشد.

شرکت آذرین وب با زبان برنامه نویسی اختصاصی، مطالعات گرافیکی کامل، بررسی رقبا و بسیاری موارد تخصصی دیگر سعی در پیاده سازی ایده های مشتریان به بهترین و اصولی ترین شکل ممکن دارد.

نقشه راه و شرح پروژه

بعد از عقد قرارداد بین شما و شرکت آذرین وب برای طراحی اپلیکیشن مشابه اسنپ، معمولا جلساتی برای تحلیل کلی سیستم و نیازسنجی مشتری تشکیل می‌شود. قطعا اگر قصد شما تولید یک کپی از اپلیکیشن اسنپ یا سایر اپلیکیشن های مشابه باشد، قطعا در راه رقابت با اپلیکیشن های تاکسی یاب موفق نخواهید بود. قطعا باید امکانات جدیدی در اختیار کاربران قرار بگیرد تا اپلیکیشن شما را به سایر اپلیکیشن های موجود در بازار ترجیح دهند. به همین دلیل در این جلسات تیم آذرین وب با ارائه ی مشاوره کامل و رایگان به مشتریان سعی در تولید شرح پروژه ای کامل برای طراحی سیستم خواهد داشت.

طراحی گرافیکی اپلیکیشن  و طراحی قالب اپلیکیشن

بعد از شروع روند طراحی اپلیکیشن تاکسی یاب، اولین مرحله، طراحی قالب گرافیکی اپلیکیشن می‌باشد. در این مرحله تیم آذرین وب با مطالعه روی سلایق مشتری، بررسی رقبا، بررسی جامعه هدف و سایر امور تخصصی، قالب گرافیکی اپلیکیشن را طراحی می‌نمایند. این قالب بعد اعمال نظرات مشتری و تایید نهایی، وارد فاز برنامه نویسی خواهد شد.

شرکت آذرین وب در این بخش از بهترین طراحان گرافیک و با تجربه بالا در زمینه طراحی قالب های گرافیکی بهره می‌برد.

طراحی گرافیکی

برنامه نویسی اپلیکیشن

بعد از اتمام طراحی قالب گرافیکی اپلیکیشن، پروژه وارد فاز برنامه نویسی می‌گردد. در این فاز تیم فنی آذرین وب با برنامه نویسی اختصاصی و پیاده سازی امکانات مورد نیاز مشتریان روند برنامه نویسی اپلیکیشن را پیش خواهند برد. تیم فنی آذرین وب تمام اصول فنی و امنیتی روز دنیا را در زمینه برنامه نویسی اپلیکیشن ها رعایت نموده و در این راستا تضمین های لازم را به مشتریان ارائه خواهد داد. 

تست اپلیکیشن و تحویل نهایی

بعد از اتمام فاز برنامه نویسی اپلیکیشن تاکسی یاب، تیم بررسی و تست آذرین وب پروژه را با تزریق جامعه فرضی و استفاده از اپلیکیشن، بررسی و ایرادات احتمالی را به واحد فنی برای رفع منتقل مینماید. بعد از رفع این موارد، اپلیکیشن آماده تحویل به مشتری می‌باشد. روند تحویل پروژه طی جلساتی بین مجری و کارفرما و با آموزش کامل سیستم و ارائه ی فیلم های آموزشی صورت می‌پذیرد.

در هنگام تحویل پروژه باید دارای عملکرد صحیح بوده و قابل استفاده توسط کارفرما و جامعه هدف اپلیکیشن باشد.

پشتیبانی اپلیکیشن

شرکت آذرین وب بعد از تحویل نهایی پروژه به مشتریان معمولا پشتیبانی سالانه کاملی در زمینه رفع ایرادات و آموزش استفاده از کلیه امکانات اپلیکیشن را ارائه میدهد. این پشتیبانی بسته به نوع پروژه بین 6 ماه تا 1 سال رایگان بوده و بعد از این مدت نیز قابل تمدید می‌باشد.

پشتیبانی معمولا شامل رفع ایراد های به وجود آمده توسط تیم فنی و آموزش کلیه مواردیست که ممکن است در روند آموزش سیستم مشتری به درستی متوجه آن نشده باشد.

اقدامات مهم برای موفقیت در راه اندازی اپلیکیشن تاکسی یاب

طراحی اپلیکیشن تاکسی یاب، حتی اگر تمام موارد فنی آن به درستی و با رعایت اصول کامل فنی انجام گرفته باشد، برای موفقیت در این زمینه کافی نیست. اگر قصد سرمایه گذاری در زمینه راه اندازی اپلیکیشن تاکسی یاب را دارید باید در زمینه تمام جنبه های موفقیت این گونه کسب و کار ها مطالعات کافی داشته باشید. فعالیت کامل و کافی در زمینه شبکه های اجتماعی، استخدام افراد مورد نیاز برای مدیریت اپلیکیشن، نحوه تبلیغات مختلف برای معرفی اپلیکیشن به جامعه هدف، به روز رسانی مرتب اپلیکیشن، انجام امور اداری و حقوقی و برخی موارد دیگر، از جمله نیاز های اپلیکیشن های تاکسی یاب برای موفقیت در این زمینه می‌باشد.

چنانچه قصد راه اندازی و سرمایه گذاری در زمینه طراحی اپلیکیشن های تاکسی یاب مشابه اسنپ و یا هر ایده دیگری را دارید، همه روزه میتوانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در آذرین وب تماس بگیرید. کارشناسان آذرین وب آماده ارائه ی مشاوره های لازم در تمام زمینه های مرتبط با طراحی استارت آپ ها و سایت های ایده محور می‌باشند.

اپ اسنپ

 

امکانات و ویژگی های پکیج