طراحی سایت و اپلیکیشن سفارشی یا اختصاصی

اگر نیازمند طراحی سایت در موضوعات مختلف برای خود، کسب و کارتان یا حتی برای دیگران باشید، حتما با اصطلاحات، سوالات و دسته بندی های مختلفی در خصوص طراحی سایت مواجه شدید که در بسیاری موارد باعث گمراهی شما در انتخاب شرکت طراحی سایت و نوع برنامه نویسی سیستم درخواستی شما می‌شود. دسته بندی های مانند: طراحی سایت حرفه ای و پایه، طراحی سایت اختصاصی، طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا، طراحی سایت با یک زبان برنامه نویسی خاص و بسیاری دسته بندی های دیگر. این عناوین مختلف معمولا سوالاتی را در ذهن شما ایجاد می‌نماید. سوالاتی مانند موارد زیر:

  • تفاوت طراحی سایت پایه و اختصاصی یا سفارشی چیست ؟
  • کدام زبان برنامه نویسی مناسب تر است ؟
  • طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا (cms) و طراحی سایت اختصاصی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
  • کدام سیستم مدیریت محتوا بهتر است؟

و بسیاری سوالات دیگر

در این مقاله ما قصد داریم شما را با واژه طراحی سایت اختصاصی، تعاریف آن و تفاوت های آن با سایر انواع طراحی سایت آشنا نماییم.

هدف ما از طراحی سایت چیست؟

قبل از اینکه بدانیم تفاوت انواع مختلف طراحی سایت با هم چیست باید بدانیم که چه هدفی از طراحی سایت داریم؟
ممکن است بخواهید برای شخص خودتان یک سایت شخصی داشته باشید.

شاید قصد طراحی سایت برای کسب و کار خود را داشته باشید و بخواهید خدمات یا محصولات خود را از طریق وب سایت معرفی نمایید. می‌توانید از طریق وب سایت خود به فروش محصولات مختلف بپردازید (طراحی فروشگاه اینترنتی) یا اینکه ممکن است ایده ی خاصی در ذهن داشته باشید که بخواهید به وسیله طراحی سایت و برنامه نویسی ایده خود را پیاده سازی کرده و به جامعه ارائه دهید.

با توجه به هدف ما از طراحی سایت و بسته به نوع و امکانات سایتی که قصد طراحی آن را داریم، استراتژی ها و انواع مختلف طراحی سایت به شما پیشنهاد می‌شود.

انواع طراحی سایت کدام است ؟

شرکت های طراحی سایت انواع مختلفی از خدمات طراحی سایت را به شما پیشنهاد می‌دهند و معمولا هرکدام از آن ها تعاریف مختلفی از این پیشنهادات دارند. اما به طور کلی طراحی وب سایت به دو صورت انجام می‌پذیرد:
1 – طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا یا سی ام اس (cms)

2 – طراحی سایت با برنامه نویسی اختصاصی

که هر کدام از این موارد به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. به عنوان مثال سیستم های مدیریت محتوا یا سی ام اس ها خود می‌توانند اختصاصی یا عمومی باشند. اما در تعریف هیچکدام از انواع طراحی سایت از این دو دسته بندی خارج نخواهند بود.

چنانچه امکانات مدنظر شما برای سایتی که قصد طراحی آن را دارید جزء امکانات موجود در سیستم‌های مدیریت محتوا عمومی یا اختصاصی باشند، می‌توان گفت که این سیستم ها نیاز شما را تا حدود زیادی رفع خواهند کرد، اما چنانچه امکانات مورد نظرتان از قبل در این سیستم ها وجود نداشته باشد، یا باید آن امکانات به سیستم مدیریت محتوا اضافه شوند یا اینکه به طور کلی وب سایت شما با برنامه نویسی اختصاصی  طراحی شود.

چه وب سایت هایی با سیستم مدیریت محتوا (cms) طراحی می‌شوند ؟

معمولا وب سایت های عمومی که مشابه آن ها از نظر ظاهری و امکاناتی به تعداد زیاد وجود دارد و در حال استفاده است، با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده و از قبل طراحی شده، قابل طراحی هستند. وب سایت هایی مانند: سایت های ساده شرکتی، فروشگاه های اینترنتی با امکانات عمومی و پایه، وب سایت های شخصی و. ..

اما اگر به عنوان مثال قصد طراحی یک سایت شرکتی با یک امکان جدید را دارید که معمولا در سایت های مشابه دیده نمی‌شوند یا قصد طراحی فروشگاه اینترنتی ای را دارید که برای آن امکانات خاصی جهت رقابت با رقبا در نظر گرفته اید، استفاده از سی ام اس های آماده به شما پیشنهاد نمی‌شود.

البته این کار توسط سیستم های مدیریت محتوای آماده غیر ممکن نیست، اما اگر قرار است برنامه نویسی جدیدی روی این سیستم ها اتفاق بیفتد و باعث افزایش هزینه های زمانی و مادی شما شود، بهتر است سیستم درخواستی شما به طور کامل به صورت سفارشی برنامه نویسی شوند تا از سایر مزایای طراحی سایت سفارشی نیز بهره مند شوید.

چه وب سایت هایی با برنامه نویسی اختصاصی طراحی می‌شوند؟

همانطور که گفته شد اگر وب سایتی که قصد طراحی آن را دارید دارای امکاناتی جدیدی باشد که قبل از این در سایر وب سایت‌ها پیاده سازی نشده یا اینکه سایت شما به طور کلی نوع جدیدی از وب سایت باشد که به عنوان یک ایده جدید قصد طراحی آن را داشته باشید (طراحی سایت ایده محور)، بهترین گزینه برای شما برنامه نویسی اختصاصی یا همکاری با شرکت‌هایی است که سیاست آن ها پیاده سازی سایت های ایده محور با امکانات خاص و پیچیده می‌باشد. معمولا سیاست کاری هر شرکت طراحی سایت را می‌توان از نوع نمونه کارهای طراحی سایت آن شرکت تشخیص داد.

طراحی سایت سفارشی یا اختصاصی، بدون استفاده از سایت ساز‌های آماده و از پیش برنامه نویسی شده صورت می‌پذیرد. معمولا پروژه های خاصی مانند سیستم های رزرو پزشکی، تاکسی یاب آنلاین، حراجی آنلاین، خرید و فروش ارز های مجازی و مواردی از این قبیل که نمونه های آن هارا می‌توانید در بخش نمونه کارهای وب سایت آذرین وب مشاهده نمایید. با برنامه نویسی اختصاصی یا طراحی سایت سفارشی پیاده سازی می‌شوند.

مزایای طراحی سایت سفارشی یا طراحی سایت اختصاصی کدام است ؟

ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چرا باید با صرف هزینه و زمان بیشتر سیستم مورد نیاز خود را به صورت اختصاصی طراحی کنید؟

هر پروژه طراحی سایت در مسیر پیاده سازی با چالش هایی مواجه می‌شود. این چالش ها در مواردی که پروژه شما ایده محور و خاص باشد، بیشتر هم می‌شود.

سی ام اس های عمومی مانند وردپرس معمولا توسط برنامه نویسان مختلف در سراسر دنیا توسعه پیدا می‌کنند. به همین علت کارایی ها یا ماژول های بسیار زیادی برای آنها وجود دارد اما کار آنجایی به مشکل می‌خورد که ماژولی برای که امکاناتی که مد نظر شماست  وجود نداشته باشد یا اینکه هنگام استفاده از یک ماژول به مشکلی بر بخورید.

اگر برای امکانات مورد نظرتان ماژولی وجود نداشته باشد باید یک نفر یا تیم برنامه نویس، این کارایی را بر اساس آن سیستم طراحی نمایند که معمولا این کار بسیار پرهزینه و غیرضروریست.

همچنین در صورتی که در استفاده از یک ماژول به مشکل بخورید، در بسیاری از موارد کسی به جز شخص نویسنده ماژول توانایی رفع آن مشکل را نخواهد داشت.

اما هنگامی که قصد طراحی سایت سفارشی یا طراحی با برنامه نویسی اختصاصی را داشته باشید، تمام کارایی ها یا ماژول ها دقیقا به همان شکل که مدنظر شماست طراحی و برنامه نویسی می‌شوند و اگر شرکت طراح سایت پروژه شما را طبق استاندارد و اصطلاحا تحت فریمورک برنامه نویسی نماید، شما نهایتا سیستمی یک پارچه با قابلیت توسعه توسط برنامه نویسان دیگر را خواهید داشت. این سیستم همواره قابل توسعه بوده و نیاز به جستجو در بین ماژول های موجود را صرف هزینه سنگین برای ارتقاء آن نیست.

طراحی سایت سفارشی در شرکت آذرین وب 

شرکت داده پردازان آذرین وب با سابقه و تجربه کافی در طراحی انواع وب سایت در زمینه های مختلف و با بهره مندی از تیم برنامه نویسی و طراحی حرفه ای، می‌تواند گزینه مناسبی برای همراهی شما در روند طراحی اختصاصی انواع وب سایت باشد.

آذرین وب با استفاده از زبان برنامه نویسی php تحت به روزترین و  استانداردترین فریمورک های بین المللی و با تمرکز بر طراحی انواع سایت های ایده محور مانند: شبکه های اجتماعی گسترده، سیستم های رزرو پزشکی، آرایشگری و پرستاری، خرید و فروش آنلاین ارزهای مجازی، فروش آنلاین انواع بیمه، سیستم های حراجی آنلاین و بسیاری وب سایت های ایده محور دیگر، همواره سعی در قبول چالش های برنامه نویسی و همراهی علاقه مندان به طراحی سایت دارد.

آذرین وب با ارائه ی کاملترین سیستم فروشگاه اینترنتی با امکانات خاص و قابل رقابت با رقبا و همچنین ارائه ی سایت های شرکتی با امکانات پیشرفته سازمانی در چند سطح مختلف آماده ارائه ی این خدمات به هم میهنان عزیز نیز می‌باشد.

روند قرارداد طراحی سایت شرکت آذرین وب

اگر شما مخاطب گرامی قصد همکاری در زمینه طراحی انواع وب سایت با شرکت آذرین وب را دارید، لازم است با روند عقد قرارداد و مراحل انجام پروژه آشنایی داشته باشید. در این بخش به اختصار به توضیح این مراحل می‌پردازیم.

1 – جلسات اولیه طراحی سایت سفارشی: قبل از عقد قرارداد با شرکت آذرین وب معمولا جلساتی جهت آشنایی طرفین و ارائه ی توضیحات لازم در خصوص نوع و شرح پروژه برگزار می‌گردد.

در این جلسات صحبت های اولیه در خصوص نحوه انجام پروژه، هزینه ها و زمانبندی صورت می‌پذیرد.

2 – قرارداد طراحی سایت سفارشی: بعد از توافق کامل بین کارفرما و شرکت آذرین وب، قرارداد طراحی وب سایت به امضای طرفین می‌رسد. در قرارداد شرکت آذرین وب معمولا بند های مورد نظر کارفرما جهت حصول اطمینان در زمینه های مختلف به متن قرارداد اضافه می‌گردد.

3 – برگزاری جلسه مطالعات گرافیکی: بعد از عقد قرارداد در روند طراحی سایت اولیه گام برگذاری جلسه بین مشتری و تیم طراحی گرافیکی آذرین وب می‌باشد.

در روند این جلسه، تیم طراحی با سلایق بصری، رنگ های سازمانی و اصول مورد علاقه مشتری آشنا شده و فرم هایی در این زمینه پر می‌شود. تکمیل هرچه بهتر این فرم ها می‌تواند کمک زیادی در روند طراحی وب سایت مورد نظر نماید.

4 – طراحی گرافیک سایت سفارشی: تیم طراحی گرافیک آذرین وب با توجه به فرم های پر شده در جلسه مطالعات گرافیکی اقدام به طراحی قالب گرافیکی پروژه می‌نماید. این قالب بر اساس آخرین اصول طراحی گرافیک در دنیا طراحی شده و پیش نمایش آن برای مشتری ارسال می‌گردد. مشتری می‌تواند تغییرات مورد نظر خود را در خصوص این قالب گرافیکی اعلام نماید.

5 – برنامه نویسی سایت در طراحی سایت سفارشی: بعد از تایید کارفرما در خصوص طراحی قالب گرافیکی سایت، نوبت به برنامه نویسی پروژه میرسد. در این فاز تیم برنامه نویسی آذرین وب با به صورت اختصاصی و با توجه به امکانات درخواستی کارفرما، بخش های مختلف سایت را پیاده سازی و کدنویسی می‌نمایند.

پس از اتمام فاز کدنویسی پروژه وارد فاز تست و رفع ایراد نهایی می‌گردد و پس از این مرحله پیش نمایش سایت در اختیار کارفرما قرار خواهد گرفت.

6 – تحویل پروژه در طراحی سایت سفارشی: پس از اتمام تمامی فاز های توضیح داده شده و زمانی که پروژه از هر نظر آماده تحویل به کارفرما باشد، جلسه تحویل پروژه طراحی سایت برگزار می‌گردد. در این جلسه اطلاعات پنل کاربری وب سایت در اختیار کارفرما قرار می‌گیرید.

همچنین جلسات دیگری در خصوص آموزش مدیریت وب سایت به کارفرما بعد از تحویل پروژه برگزار می‌گردد.

پشتیبانی طراحی سایت سفارشی: کلیه وب سایت های طراحی شده در شرکت آذرین وب از یکسال پشتیبانی رایگان بهره مند بوده و تیم آذرین وب در خصوص مشکلات احتمالی در خصوص مدیریت، امکانات و آموزش بخش های مختلف سایت در کنار مشتریان خود خواهد بود.

چنانچه شما نیز قصد طراحی سایت سفارشی در زمینه های مختلف را دارید، می‌توانید با از مشاوره تلفنی و حضوری کارشناسان آذرین وب بهره مند شوید.

 

امکانات و ویژگی های پکیج